Dlaczego trawnik powinien być koszony regularnie?
Koszenie trawnika jest jednym z najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Tylko często koszona trawa będzie tworzyć gęsty, zielony ogrodowy dywan. Regularne koszenie sprzyja wzrostowi i krzewieniu się trawy oraz ogranicza rozwój chwastów (są wrażliwe na niskie koszenie).
3 ważne zasady koszenia trawnika
• Lepiej kosić często, a mało, niż rzadko, a dużo
Trawnik najlepiej kosić często (ścinając niewielką część źdźbła) niż kosić rzadko i bardzo nisko! Trawnik przydomowy o uniwersalnym przeznaczeniu powinien mieć około 3-4 cm wysokości.
• Koś suchy trawnik, a podlej dopiero po koszeniu
Trawę kosimy tylko wtedy gdy jest sucha, najlepiej rano lub wieczorem, a nie w ciągu dnia gdy operuje mocne słońce. Po koszeniu trawnik intensywnie podlewamy.
• Tylko na ostro
Nóż kosiarki mus być naostrzony, w przeciwnym razie zamiast ścinać źdźbła będzie je rozrywał. Wtedy końcówki źdźbeł stają się białe i trawnik wygląda nieefektownie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Pierwsze i ostatnie koszenie w sezonie
Pierwsze wiosenne koszenie trawnika przeprowadzamy zwykle na przełomie marca i kwietnia, jednak termin ten uzależniony jest od wiosennej pogody! Powinniśmy obserwować trawę i przeprowadzić koszenie, gdy źdźbła osiągną ok. 6-8 cm.
Ostatnie jesienne koszenie trawnika wykonujemy zwykle w połowie października. Czasem zabieg ten można wykonać trochę później jeśli ciepła pogoda sprzyja wzrostowi trawy. Trawę kosimy na wysokość około 4 cm – wyższa będzie się załamywać i może gnić pod śniegiem. Także zbyt niskie skoszenie trawy jest dla niej niekorzystne gdyż będzie wtedy narażona na przemarzanie korzeni.
Regularne koszenie trawnika wpływa nie tylko na skracanie źdźbeł, ale także pobudza do wzrostu kolejne. Ponadto stymuluje krzewienie! Cięcie ogranicza wzrost gatunków silnierosnących i pobudza te delikatniejsze, które tworzą cieńsze i bardziej dekoracyjne źdźbła. |
Jak często kosić trawnik?
Aby nasz trawnik wyglądał jak zielony dywan powinniśmy kosić go raz w tygodniu. Tylko tak częste koszenie trawy zapewni murawie idealny wygląd. Jeśli jednak nie zależy nam na idealnym wyglądzie naszego trawnika możemy go kosić rzadziej, jednak nie możemy dopuścić aby wysokość trawy przekraczała 8 cm, a już na pewno nie możemy dopuścić do tego aby trawa zakwitła (wykłosiła) – wtedy po ścięciu źdźbeł zostanie tylko rżysko.
Im wyższa trawa tym gorzej będzie znosić koszenie! Pamiętajmy także, że jednorazowo możemy skosić najwyżej połowę jej wysokości, dlatego tez jeśli chcemy radykalnie skrócić nasz trawnik to koszenie najlepiej rozłożyć na dwa razy – co 2-3 dni. Optymalna wysokość koszenia to ścinanie 1/3, a maksymalnie połowy wysokości trawy.
Częstotliwość koszenia zależy od:
- od pory roku i temperatury – trawa najszybciej rośnie na wiosnę oraz późnym latem kiedy jest ciepło i wilgotno. W lipcu trawa rośnie znacznie wolniej z uwagi na wysokie temperatury.
- od nawożenia – intensywnie nawożony trawnik rośne bardzo szybko, zwłaszcza gdy dostarczamy mu zbyt dużo azotu – wtedy trawa jest ciemnozielona i rośnie bardzo bujnie.
- od podlewania – trawnik wymaga regularnego podlewania, gdy ma za mało wody trawa rośnie znacznie wolniej.
- od gatunków traw z których został założony trawnik – nasiona na trawnik sprzedawane są w postaci mieszanek, składają się z różnych gatunków i odmian traw różniących się od siebie wyglądem, typem i tempem wzrostu – np. rajgrasy (życice) rosną bardzo szybko, dlatego w mieszance trawnikowej powinno być ich jak najmniej!
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Co zrobić ze ściętą trawą? Czy można ją zostawić na trawniku?
Skoszoną trawę możemy pozostawić na trawniku tylko jeśli źdźbła nie są dłuższe niż 3-4 cm. Taka trawa szybko się rozłoży i zasili nasz trawnik. Jeśli trawa jest dłuższa lub gdy przeprowadzamy pierwsze i ostatnie koszenie w sezonie, nie powinna zalegać na trawniku. Długie źdźbła i kłosy traw rozkładają się bardzo wolno i sprzyjają filcowaniu się darni co ma negatywny wpływ na wzrost i wygląd trawnika. Powinniśmy je dokładnie zgrabić lub do koszenia wykorzystać kosiarkę z koszem. Ścięta trawa to materia organiczna doskonale nadająca się na kompost.
Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji trawnika?
- Wiosenne zakładanie trawnika
- Jesienne zakładanie trawnika
- Nasiona na trawnik
- Wiosenne nawożenie trawnika
- Nawożenie trawnika w sezonie
- Jesienne nawożenie trawnika
- Mech na trawniku
- Aeracja trawnika
- Wertykulacja trawnika
- Piaskowanie trawnika
- Wapnowanie trawnika
- Zwalczanie chwastów
- Choroby trawnika
- Regeneracja trawnika
- Całoroczna pielęgnacja trawnika
- Narzędzia do pielęgnacji trawnika
- Co zamiast trawnika?
- Przygotowanie trawnika do zimy
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska, pioregur / Fotolia