Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
98
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

8 chwastów, które musisz usunąć z trawnika!

Na prawidłowo pielęgnowanym trawniku nie powinny rosnąć żadne gatunki roślin poza trawą. W praktyce bywa różnie - zdarza się, że chwasty zagłuszają trawę tworząc nieprzystępne okrywy. Warto umieć rozróżnić poszczególne gatunki chwastów i poznać najlepsze sposoby ich zwalczania.

Chwasty to niestety duży problem, nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale również na trawniku. Rośliny niepożądane rosną szybko, są silniejsze od poszczególnych gatunków traw, łatwo się przystosowują i wytwarzają ogromną ilość nasion. To sprawia, że stanowią dużą konkurencją dla mniej odpornych gatunków traw.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania chwastów w trawniku?

 • przenawożenie;
 • lub gdy podłoże zbyt ubogie w składniki pokarmowe;
 • nieprawidłowe prace pielęgnacyjne;
 • nadmierne ubicie gleby;
 • zbyt wysokie koszenie trawy powodujące rozwój i wykształcanie nasion przez chwasty;
 • zakładanie trawnika w miejscach zacienionych;
 • przywiezienie lub pielęgnacja podłoża zawierającego nasiona chwastów;
 • długotrwała susza (wtedy najlepiej rozwijają się chwasty o silnym systemie korzeniowym, np.: mniszek i perz);

Jakie chwasty w występują najczęściej na trawniku?

Mniszek - fot. wikipedia/CC/qaz2
Fot. qaz2 Wikimedia Commons

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Jest tak powszechny, że trudno sobie wyobrazić wiosenne trawniki bez złotożółtych kwiatów tej rośliny. Mniszek regularnie koszony wraz z trawą wytwarza krótsze łodygi i szybciej zakwita. Jego nasiona są unoszone przez wiatr na duże odległości. W likwidacji mniszka w trawniku najlepiej skutkuje użycie preparatów chemicznych. Można je również wycinać razem z korzeniami używając wąskich, dłutowatych łopatek lub noża. Niestety to uciążliwy chwast w ogrodzie, gdyż pozostawienie nawet niewielkiego fragmentu korzenia często powoduje wyrastanie nowej sadzonki.

Stokrotki - fot. wikipedia/CC/Bianca UrbichtFot. Bianca Urbicht Wikimedia Commons

Stokrotki (Bellis perennis)

Kwitnące na trawniku, są niekiedy tolerowane a nawet lubiane, jednak większość z nas bezskutecznie próbuje je wykarczować. Regularne koszenie trawy nie likwiduje ich populacji, lecz (podobnie jak u mniszka pospolitego) przyśpiesza wzrost roślin. Stokrotki bardzo szybko rozprzestrzeniają na całym trawniku, a później wchodzą również na inne części ogrodu. Należy usuwać je jak najwcześniej, np.: mechanicznie.

Jaskier - fot. 20637jaskier - fot. wikipedia/domenapublicznaFot. Domena Publiczna

Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)

Gdy wyrośnie na trawniku, jest uciążliwym chwastem, odpornym na pielenie i łatwo rozgałęziającym się. Zwykle pojawia się w wilgotnych, lekko zacienionych miejscach. Aby go usunąć trzeba zastosować herbicydy lub wykopywać go razem znajdującymi się głęboko rozłogami, co wymaga dużej cierpliwości.

Babka zwyczajna - fot.wikipedia/domenapublicznaFot. Domena Publiczna

Babka zwyczajna (Plantago major)

Jest również trudna do wyplenienia. To roślina odporna
na udeptywanie i łatwo przystosowująca się do niesprzyjających warunków. Nasiona przyczepiają się do butów podczas chodzenia po trawniku lub do zwierząt i w ten sposób chwast się rozsiewa. Aby ograniczyć liczbę chwastów w trawniku należy odpowiednio go nawozić, usunąć niepożądane rośliny mechanicznie lub zastosować opryskiwanie chemiczne.

Perz - fot. wikipedia/CC/RasbakFot. Rasbak Wikimedia Commons

Perz właściwy (Elymus repens)

Tworzy gęstą sieć rozłogów, przez co jest trudny do usunięcia, nie tylko na trawniku. Chwast ma dużą łatwość regeneracji i w dodatku nie można usunąć go stosując tradycyjne preparaty dla roślin dwuliściennych. To również gatunek trawy i na niego działają jedynie środki, które jednocześnie doprowadziłyby do zniszczenia trawnika. W trawniku usuwa się go więc wykonując regularne i dokładne pielenie.

Koniczyna - fot. wikipedia/CC/Ksd5Fot. ksd5 Wikimedia Commons

Koniczyna biała (Triforium regens)

Często występuje na trawnikach, ale nie jest zbyt trudna o usunięcia. Zwykle wystarczy stosować prawidłowe nawożenie trawnika, aby ograniczyć jej rozrost. Jeśli trawnik został "zaatakowany" przez kończynę intensywnie, można usunąć niepożądane rośliny wykonując wertykulację (najlepiej przed kwitnieniem). Roślina wytwarza rozgałęziony, ale płytki system korzeniowy.

szczawik zajęczy fot. Simon Koopmann CC BY-SA 3.0 Wikimedia CommonsFot. Simon Koopmann Wikimedia Commons

Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)
- nie jest tak powszechny jak stokrotki czy mniszek, ale w przypadku pojawienia się w trawniku dużo trudniej wyplenić go stosując herbicydy. Roślina wytwarza silne rozłogi i najlepiej usuwać ją mechanicznie wraz z częścią podziemną, np.: za pomocą długiego noża. Nasiona szczawiku są przenoszone do ogrodu w odchodach ptaków, więc nie ma skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec jego występowaniu.

206Gwiazdnica - fot. wikipedia/CC/RasbakFot. Rasbak Wikimedia Commons

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)

Zwykle rozrasta się na brzegach trawników. Regularne koszenie nie zapobiega ekspansji gwiazdnicy, lecz przyśpiesza jej wzrost. Roślina ma rozrośnięty, ale delikatny system korzeniowy i można ją usunąć wykonując pielenie.

 

Jakimi środkami najlepiej usuwać chwasty?

Przy zakładaniu trawnika za pomocą chemicznych środków usuwa się wszystkie niepożądane gatunki roślin. Wybierając preparaty o działaniu totalnym w szybkim czasie można zniszczyć wszelką zieleń w danym miejscu.

W trawnikach istniejących sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy wybrać preparaty chemiczne tak, aby usunęły niepożądane rośliny, jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Zwykle są to środki selektywne w płynie, które stosuje się bezpośrednio spryskując liście i łodygi chwastów. Taki preparat dostaje się przez liście i łodygę do korzeni powodując uschnięcie rośliny. Herbicydy najlepiej stosować po około tygodniu po koszeniu, gdy chwasty zdążą się zregenerować i mają dość dużą masę liściową.

 • Basta 150 SL - w szybki sposób niszczy zieleń. Nadaje się jedynie do odchwaszczanie miejsc przed założeniem trawnika.
 • Chwastox - do zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa selektywnie. Jest stosowany dolistnie.
 • Mniszek 540SL - stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych, polecany do likwidacji mniszka pospolitego i babki zwyczajnej.
 • Biofix 260EC - stosuje się go do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa układowo powodując zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie uciążliwych roślin.
 • Starane 250E - działa podobnie jak Biofix. Dość skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Termitor - Pixabay.com


Warto przeczytać

Komentarze

Gość Zosia ogrodniczka

29-08-2019 10:45

Czy wszystko musi być ,,czyste,, jak stadionowa murawa? Większość z wymienionych roślin ma własności lecznicze i traktowa ie ich no rundappem jest przykładem skrajnej głupoty!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu