8 chwastów, które musisz usunąć z trawnika | Zobacz, jak wyglądają!
8 chwastów, które musisz usunąć z trawnika | Zobacz, jak wyglądają!
Michał Mazik Publikacja: 08-12-2022Aktualizacja: 08-12-2022
Na prawidłowo pielęgnowanym trawniku nie powinny rosnąć żadne gatunki roślin poza trawą. W praktyce bywa różnie – zdarza się, że chwasty zagłuszają trawę tworząc nieprzystępne okrywy. Warto umieć rozróżnić poszczególne gatunki chwastów i poznać najlepsze sposoby ich zwalczania.
Chwasty to niestety duży problem, nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale również na trawniku. Rośliny niepożądane rosną szybko, są silniejsze od poszczególnych gatunków traw, łatwo się przystosowują i wytwarzają ogromną ilość nasion. To sprawia, że stanowią dużą konkurencją dla mniej odpornych gatunków traw.
Jakie są najczęstsze przyczyny występowania chwastów w trawniku? To najczęściej wynik niewłaściwej pielęgnacji murawy. Oto najczęstsze powody:
Przenawożenie
Lub gdy podłoże zbyt ubogie w składniki pokarmowe
Nieprawidłowe prace pielęgnacyjne
Nadmierne ubicie gleby
Zbyt wysokie koszenie trawy powodujące rozwój i wykształcanie nasion przez chwasty
Zakładanie trawnika w miejscach zacienionych
Przywiezienie lub pielęgnacja podłoża zawierającego nasiona chwastów
Długotrwała susza (wtedy najlepiej rozwijają się chwasty o silnym systemie korzeniowym, np.: mniszek i perz)
Jakie chwasty w występują najczęściej na trawniku?
Na Twoim trawniku może pojawić się wiele roślin. Tylko od Ciebie zależy, które z nich uznasz za niechciane czyli chwasty! Nie zachęcamy nikogo do ich pozbywania się, jednak jeśli nie możesz na nie patrzeć i czujesz ogromną potrzebę, by się ich pozbyć – mamy dla Ciebie krótki poradnik.
Dzięki niemu łatwo rozpoznasz, jaki chwast pojawił się na trawniku i skutecznie się go pozbędziesz! Skupiliśmy się na metodach mechanicznych, ale jeśli chcesz zastosować środek chwastobójczy – znajdziesz go na końcu tego artykułu! Oto 8 chwastów, które najczęściej pojawiają się na trawnikach
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Fot. Martin Dlugolinský/Pixabay
Jak usunąć mniszek z trawnika?
Jest tak powszechny, że trudno sobie wyobrazić wiosenne trawniki bez złotożółtych kwiatów tej rośliny. Mniszek regularnie koszony wraz z trawą wytwarza krótsze łodygi i szybciej zakwita. Jego nasiona są unoszone przez wiatr na duże odległości.
W likwidacji mniszka w trawniku najlepiej skutkuje użycie preparatów chemicznych. Można je również wycinać razem z korzeniami używając wąskich, dłutowatych łopatek lub noża. Niestety to uciążliwy chwast w ogrodzie, gdyż pozostawienie nawet niewielkiego fragmentu korzenia często powoduje wyrastanie nowej sadzonki.
Stokrotki pospolite (Bellis perennis)
Fot. RÜŞTÜ BOZKUŞ/Pixabay
Jak usunąć stokrotki z trawnika?
Kwitnące na trawniku, są niekiedy tolerowane, a nawet lubiane, jednak na trawnikach jak z obrazka nie powinno ich być.
Regularne koszenie trawy nie likwiduje ich populacji, lecz przyśpiesza wzrost roślin (podobnie jak u mniszka pospolitego). Stokrotki bardzo szybko rozprzestrzeniają na całym trawniku, a później wchodzą również na inne części ogrodu. Jeśli chcemy się ich pozbyć, należy usuwać je jak najwcześniej.
Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)
Fot. Peter Kraayvanger/Pixabay
Jak usunąć jaskry z trawnika?
Gdy wyrośnie na trawniku, jest uciążliwym chwastem, odpornym na pielenie i łatwo rozgałęziającym się. Zwykle pojawia się w wilgotnych, lekko zacienionych miejscach.
Aby go usunąć trzeba zastosować herbicydy lub wykopywać go razem znajdującymi się głęboko rozłogami, co wymaga dużej cierpliwości.
Babka zwyczajna (Plantago major)
Fot. WikimediaImages/Pixabay
Jak usunąć babkę z trawnika?
Jest również trudna do wyplenienia. To roślina odporna na udeptywanie i łatwo przystosowująca się do niesprzyjających warunków. Nasiona babki przyczepiają się do butów podczas chodzenia po trawniku lub do zwierząt i w ten sposób chwast się rozsiewa.
Aby ograniczyć liczbę chwastów w trawniku należy odpowiednio go nawozić, usunąć niepożądane rośliny mechanicznie lub zastosować opryskiwanie chemiczne.
Perz właściwy (Elymus repens)
Fot. Rasbak/Wikimedia Commons
Jak usunąć perz z trawnika?
Tworzy gęstą sieć rozłogów, przez co jest trudny do usunięcia, nie tylko na trawniku. Chwast ma dużą łatwość regeneracji i w dodatku nie można usunąć go stosując tradycyjne preparaty dla roślin dwuliściennych. To również gatunek trawy i na niego działają jedynie środki, które jednocześnie doprowadziłyby do zniszczenia trawnika.
W trawniku usuwa się go więc wykonując regularne i dokładne pielenie.
Koniczyna biała (Trifolium repens)
Fot. ksd5/Wikimedia Commons
Jak usunąć koniczynę z trawnika?
Często występuje na trawnikach, ale nie jest zbyt trudna o usunięcia. Zwykle wystarczy stosować prawidłowe nawożenie trawnika, aby ograniczyć jej rozrost.
Jeśli trawnik został "zaatakowany" przez kończynę intensywnie, można usunąć niepożądane rośliny wykonując wertykulację (najlepiej przed kwitnieniem). Roślina wytwarza rozgałęziony, ale płytki system korzeniowy.
Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)
Fot. Etnatski/Pixabay
Jak usunąć szczawik z trawnika?
Nie jest tak powszechny jak stokrotki czy mniszek, ale w przypadku pojawienia się w trawniku dużo trudniej wyplenić go stosując herbicydy.
Roślina wytwarza silne rozłogi i najlepiej usuwać ją mechanicznie wraz z częścią podziemną, np. za pomocą długiego noża. Nasiona szczawiku są przenoszone do ogrodu w odchodach ptaków, więc nie ma skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec jego występowaniu.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
Fot. Dorota Wrońska/Pixabay
Jak usunąć gwiazdnicę z trawnika?
Zwykle rozrasta się na brzegach trawników. Regularne koszenie nie zapobiega ekspansji gwiazdnicy, lecz przyśpiesza jej wzrost.
Roślina ma rozrośnięty, ale delikatny system korzeniowy i można ją usunąć wykonując pielenie.
Jakimi środkami najlepiej usuwać chwasty?
Przy zakładaniu trawnika za pomocą chemicznych środków usuwa się wszystkie niepożądane gatunki roślin. Wybierając preparaty o działaniu totalnym w szybkim czasie można zniszczyć wszelką zieleń w danym miejscu.
W trawnikach istniejących sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy wybrać preparaty chemiczne tak, aby usunęły niepożądane rośliny, jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Zwykle są to środki selektywne w płynie, które stosuje się bezpośrednio spryskując liście i łodygi chwastów. Taki preparat dostaje się przez liście i łodygę do korzeni powodując uschnięcie rośliny.
Herbicydy najlepiej stosować po około tygodniu po koszeniu, gdy chwasty zdążą się zregenerować i mają dość dużą masę liściową.
Basta 150 SL – w szybki sposób niszczy zieleń. Nadaje się jedynie do odchwaszczanie miejsc przed założeniem trawnika.
Chwastox – do zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa selektywnie. Jest stosowany dolistnie.
Mniszek 540SL– stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych, polecany do likwidacji mniszka pospolitego i babki zwyczajnej.
Biofix 260EC– stosuje się go do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa układowo powodując zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie uciążliwych roślin.
Starane 250E– działa podobnie jak Biofix. Dość skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne.
FILM: Chwasty na trawniku – jak sobie z nimi radzić?
Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Vesna Harni, Termitor/Pixabay
Komentarz dodany przez Mała Mi: Szok , piękny trawnik jest wtedy gdy jest kolorowo , zioła które na nich rosną nie są chwastami , zrozumcie to ... cieszę się ze są tu ludzie którzy to rozumieją
Gość .
24-04-2023 17:26
Załamałam się jak to przeczytałam, przecież właśnie takie kwiatozioła na trawniku są najlepsze, a nie sama pusta trawa.. Aż przykro się zrobiło.
Gość Zielarka
18-09-2022 22:43
Straszny artykuł, to nie są chwasty tylko zioła... Osobiście wszystkimi sie leczymy u mnie w rodzinie, wszystko mozna dodać do jedzenia jak i suszyć na cherbate. Jedynym chwastwn jest trawa ale cóż, ludzie niestety dla wyglądu oddalają się od dóbr natury