Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
175
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

8 chwastów, które musisz usunąć z trawnika!

Na prawidłowo pielęgnowanym trawniku nie powinny rosnąć żadne gatunki roślin poza trawą. W praktyce bywa różnie - zdarza się, że chwasty zagłuszają trawę tworząc nieprzystępne okrywy. Warto umieć rozróżnić poszczególne gatunki chwastów i poznać najlepsze sposoby ich zwalczania.

Chwasty to niestety duży problem, nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale również na trawniku. Rośliny niepożądane rosną szybko, są silniejsze od poszczególnych gatunków traw, łatwo się przystosowują i wytwarzają ogromną ilość nasion. To sprawia, że stanowią dużą konkurencją dla mniej odpornych gatunków traw.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania chwastów w trawniku?

 • Przenawożenie
 • Lub gdy podłoże zbyt ubogie w składniki pokarmowe
 • Nieprawidłowe prace pielęgnacyjne
 • Nadmierne ubicie gleby
 • Zbyt wysokie koszenie trawy powodujące rozwój i wykształcanie nasion przez chwasty
 • Zakładanie trawnika w miejscach zacienionych
 • Przywiezienie lub pielęgnacja podłoża zawierającego nasiona chwastów
 • Długotrwała susza (wtedy najlepiej rozwijają się chwasty o silnym systemie korzeniowym, np.: mniszek i perz)

Jakie chwasty w występują najczęściej na trawniku?


Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Mniszek lekarski, fot. Martin Dlugolinský - PixabayFot. Martin Dlugolinský/Pixabay

Jest tak powszechny, że trudno sobie wyobrazić wiosenne trawniki bez złotożółtych kwiatów tej rośliny. Mniszek regularnie koszony wraz z trawą wytwarza krótsze łodygi i szybciej zakwita. Jego nasiona są unoszone przez wiatr na duże odległości.

W likwidacji mniszka w trawniku najlepiej skutkuje użycie preparatów chemicznych. Można je również wycinać razem z korzeniami używając wąskich, dłutowatych łopatek lub noża. Niestety to uciążliwy chwast w ogrodzie, gdyż pozostawienie nawet niewielkiego fragmentu korzenia często powoduje wyrastanie nowej sadzonki.


Stokrotki pospolite (Bellis perennis)

Stokrotki pospolite, fot. RÜŞTÜ BOZKUŞ - PixabayFot. RÜŞTÜ BOZKUŞ/Pixabay

Kwitnące na trawniku, są niekiedy tolerowane, a nawet lubiane, jednak większość z nas bezskutecznie próbuje je wykarczować.

Regularne koszenie trawy nie likwiduje ich populacji, lecz (podobnie jak u mniszka pospolitego) przyśpiesza wzrost roślin. Stokrotki bardzo szybko rozprzestrzeniają na całym trawniku, a później wchodzą również na inne części ogrodu. Należy usuwać je jak najwcześniej.


Jaskier rozłogowy (Ranunculus repens)

Fot. Peter Kraayvanger/Pixabay

Gdy wyrośnie na trawniku, jest uciążliwym chwastem, odpornym na pielenie i łatwo rozgałęziającym się. Zwykle pojawia się w wilgotnych, lekko zacienionych miejscach.

Aby go usunąć trzeba zastosować herbicydy lub wykopywać go razem znajdującymi się głęboko rozłogami, co wymaga dużej cierpliwości.


Babka zwyczajna (Plantago major)

Babka zwyczajna, fot. WikimediaImages - Pixabay
Fot. WikimediaImages/Pixabay

Jest również trudna do wyplenienia. To roślina odporna na udeptywanie i łatwo przystosowująca się do niesprzyjających warunków. Nasiona babki przyczepiają się do butów podczas chodzenia po trawniku lub do zwierząt i w ten sposób chwast się rozsiewa.

Aby ograniczyć liczbę chwastów w trawniku należy odpowiednio go nawozić, usunąć niepożądane rośliny mechanicznie lub zastosować opryskiwanie chemiczne.


Perz właściwy (Elymus repens)

Perz właściwy, fot. Rasbak (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia CommonsFot. Rasbak/Wikimedia Commons

Tworzy gęstą sieć rozłogów, przez co jest trudny do usunięcia, nie tylko na trawniku. Chwast ma dużą łatwość regeneracji i w dodatku nie można usunąć go stosując tradycyjne preparaty dla roślin dwuliściennych. To również gatunek trawy i na niego działają jedynie środki, które jednocześnie doprowadziłyby do zniszczenia trawnika.

W trawniku usuwa się go więc wykonując regularne i dokładne pielenie.


Koniczyna biała (Triforium regens)

Koniczyna biała, fot. ksd5 - Wikimedia CommonsFot. ksd5/Wikimedia Commons

Często występuje na trawnikach, ale nie jest zbyt trudna o usunięcia. Zwykle wystarczy stosować prawidłowe nawożenie trawnika, aby ograniczyć jej rozrost.

Jeśli trawnik został "zaatakowany" przez kończynę intensywnie, można usunąć niepożądane rośliny wykonując wertykulację (najlepiej przed kwitnieniem). Roślina wytwarza rozgałęziony, ale płytki system korzeniowy.


Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)

Fot. Etnatski/Pixabay

Nie jest tak powszechny jak stokrotki czy mniszek, ale w przypadku pojawienia się w trawniku dużo trudniej wyplenić go stosując herbicydy.

Roślina wytwarza silne rozłogi i najlepiej usuwać ją mechanicznie wraz z częścią podziemną, np. za pomocą długiego noża. Nasiona szczawiku są przenoszone do ogrodu w odchodach ptaków, więc nie ma skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec jego występowaniu.


Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)

Gwiazdnica pospolita, fot. Dorota Wrońska - Pixabay
Fot. Dorota Wrońska/Pixabay

Zwykle rozrasta się na brzegach trawników. Regularne koszenie nie zapobiega ekspansji gwiazdnicy, lecz przyśpiesza jej wzrost.

Roślina ma rozrośnięty, ale delikatny system korzeniowy i można ją usunąć wykonując pielenie.

Jakimi środkami najlepiej usuwać chwasty?

Przy zakładaniu trawnika za pomocą chemicznych środków usuwa się wszystkie niepożądane gatunki roślin. Wybierając preparaty o działaniu totalnym w szybkim czasie można zniszczyć wszelką zieleń w danym miejscu.

W trawnikach istniejących sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy wybrać preparaty chemiczne tak, aby usunęły niepożądane rośliny, jednocześnie nie czyniąc szkód trawie. Zwykle są to środki selektywne w płynie, które stosuje się bezpośrednio spryskując liście i łodygi chwastów. Taki preparat dostaje się przez liście i łodygę do korzeni powodując uschnięcie rośliny.

Herbicydy najlepiej stosować po około tygodniu po koszeniu, gdy chwasty zdążą się zregenerować i mają dość dużą masę liściową.

 • Basta 150 SL – w szybki sposób niszczy zieleń. Nadaje się jedynie do odchwaszczanie miejsc przed założeniem trawnika.
 • Chwastox – do zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa selektywnie. Jest stosowany dolistnie.
 • Mniszek 540SL  stosowany do zwalczania chwastów dwuliściennych, polecany do likwidacji mniszka pospolitego i babki zwyczajnej.
 • Biofix 260EC  stosuje się go do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych. Działa układowo powodując zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie uciążliwych roślin.
 • Starane 250E  działa podobnie jak Biofix. Dość skutecznie zwalcza chwasty dwuliścienne.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Vesna Harni, Termitor/Pixabay


Komentarze

Gość Ogrodnik

17-08-2020 10:19

A łacińska nazwa koniczyny białej to z jakiego źródła? Czy autor artykułu miał kiedykolwiek cokolwiek do czynienia z ogrodnictwem? Szczerze wątpię.

Gość Kocur

01-07-2020 07:02

Moj ogrod,moje krolestwo.Chwasty precz a pseudoekologom polecam przenosic zabki i muszki przez droge...

Gość Elżbieta

03-06-2020 16:16

Artykuł zupełnie niezgodny z aktualną tendencją i zaleceniami, co do sposobu pielęgnacji ogrodu z uwzględnieniem zmian klimatu - suszą i wysokimi temperaturami oraz drastycznym, szkodliwym dla świata spadkiem pożytecznych owadów zapylających rośliny, spowodowanym stosowaniem środków ...

Gość Karolina

03-06-2020 15:27

Tak, pryskajcie herbicydami te swoje idealne trawniczki. Wytępcie przez to wszystkie pszczoły, rzadkie dzikie pszczoły, trzmiele i motyle, niech zdechną przez brak pyłków albo zatrucie chemikaliami. Jprdl, czytać się tego nie da, tylko złość we mnie wykipiała! To mają być ludzie ...

Gość marek

03-05-2020 13:41

koszmar.. usuwać takie piękno? po co? dla nudnego trawniola..boosz

Gość Wesoły Romek

29-04-2020 10:53

Fajne informacje, taki idealny trawniczek wymaga dużo pracy, biały grysik też z czasem będzie wymagał wymycia, a tuje przycinania, tak, tak , tak to będzie ładny ogród, pisałem to ja

Gość Filip

28-04-2020 19:27

Żaden z tych "chwastów" nie występuje w moim ogrodzie, zajebista lista. Poza tym wchodzą na waszą stronę (musiał to jakiś debil ustawić) wchodzę zobaczyć te chwasty, a tu reklama "to cię zaciekawi, kurwa co? skąd wiecie skoro chce oglądać chwasty. Słabo w chuj. Pozdrawiam

Gość Olo

08-12-2019 20:53

Wstrząsający artykuł, przerażające wyobrażenie autora o "trawniku idealnym". Poradnik dla smutnych ludzi, którzy zieleń i naturę wyobrażają sobie właśnie jako wypielony trawnik obsadzony tujami i obsypany białym grysikiem.

Gość Zosia ogrodniczka

29-08-2019 10:45

Czy wszystko musi być ,,czyste,, jak stadionowa murawa? Większość z wymienionych roślin ma własności lecznicze i traktowa ie ich no rundappem jest przykładem skrajnej głupoty!

Pokaż wszystkie komentarze
Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu