Stokrotka pospolita (Bellis perennis), nazywana też łąkową lub trwałą to rodzima bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Powszechnie występuje na łąkach i polanach w całym kraju, a w postaci odmian ozdobnych często jest uprawiana w ogrodach.
Jak wygląda stokrotka pospolita?
Stokrotka to niska bylina, która dorasta do ok. 5-20 cm. wysokości i tworzy tuż nad ziemią rozłożystą rozetkę odwrotnie jajowatych, zielonych liści z wąskim ogonkiem.
Stokrotka pospolita zakwita wiosną (III/VI) i może kwitnąć aż do późnej jesieni, wydając nieduże, koszyczkowe kwiaty, złożone z 1-2 okółków smukłych, długich, białych lub różowych kwiatów języczkowych i żółtego środka, wypełnionego krótkimi kwiatami rurkowymi.
Odmiany uprawne posiadają większe, zwykle pełne lub półpełne kwiaty, w różnych kolorach (białe, różowe, czerwone, dwukolorowe), ale kwitną krócej niż gatunek (do VII) i są mniej odporne na niskie temperatury (uprawiane jako rośliny dwuletnie).
Wymagania i uprawa stokrotki pospolitej
Stokrotka pospolita najlepiej czuje się na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie pH. Preferuje też słoneczne stanowiska, choć poradzi sobie także w półcieniu. Gatunek jest mrozoodporny, ale jego odmiany ozdobne są wrażliwe na mróz i oczekują zimowego okrycia.
Stokrotkę pospolitą można rozmnażać z nasion i przez podział rozrośniętych kęp. Pierwszy sposób lepiej sprawdza się w przypadku gatunku niż jego odmian (potomstwo może nie zachować cech odmianowych).
Nasiona wysiewa się na rozsadniku późną wiosną (VI), a latem pikuje na miejsce stałe. Przed zimą rośliny należy solidnie okryć. Zakwitną wiosną następnego roku.
Pielęgnacja stokrotki pospolitej
Pielęgnacja stokrotki jest niezwykle prosta. Rośliny podlewamy regularnie uważając na to, by gleba nie była mokra. Można używać nawozów, ale zaleca je się właściwie tylko do stokrotek uprawianych w pojemnikach.
Przekwitłe kwiatostany stokrotek odmianowych należy regularnie obcinać, czyli ogławiać.
Zastosowanie stokrotki pospolitej
Stokrotka pospolita jako gatunek rzadko pojawia się w ogrodach, choć może być doskonałym elementem łąki kwietnej lub tworzyć trawnik ze stokrotkami.
Znacznie bardziej popularne są jej odmiany ozdobne, które znakomicie sprawdzają się jako obwódki rabat lub wyspy kwiatowe. Doskonale nadają się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Kwiaty stokrotki można przeznaczyć też do cięcia, a ponieważ są jadalne, można wykorzystać je także jako dodatek do surówek i sałatek (mają miętowy smak). Kwiaty stokrotki pospolitej są też surowcem lekarskim, powszechnie wykorzystywanym z medycynie ludowej. Posiadają m.in. substancje pomagające w regulacji trawienia, a stosowane zewnętrznie pomagają przy problemach skórnych (właściwości przeciwzapalne).
Wybrane odmiany stokrotki pospolitej
- 'Rominette Rosa' – kwiaty pełne, różowe
- 'Tasso Strawberries and Cream' – kwiaty pełne, różowo-białe
- 'Tasso Red' – kwiaty pełne, czerwone
- 'Habanera White with Red Tips' – kwiaty pełne, dwukolorowe, biało-czerwone
- 'Speedstar Plus White' – kwiaty półpełne, białe, z żółtym środkiem
Gdzie kupić sadzonki stokrotki pospolitej?
Sadzonki stokrotek różnych odmian można znaleźć w różnych sklepach, a ich największy wybór przypada w miesiącach wiosennych. Równie łatwe do zdobycia są nasiona stokrotki pospolitej. W Internecie roślinę można kupić w wielu sklepach, np.:
- iglaki24.pl (sadzonki)
- plumeria.sklep.pl (nasiona)
- esklep.legutko.com.pl (nasiona)
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Mabel Amber, Hans Braxmeier, congerdesign, Hus16/Pixabay