Jedzenie ze swojego ogrodu:
owoce, warzywa i ...kwiaty!
Tak – jedzenie kwiatów może wydawać się dziwne, ale tylko do momentu, gdy przypomnimy sobie, że to przecież nic nowego! Kwiatami bowiem są wszystkim dobrze znane brokuły, kalafiory czy karczochy. Dlatego teraz, gdy popatrzymy na kwiaty ozdobne w naszym ogrodzie, może się okazać, że pasują nie tylko do wazonu, ale również na talerz.
Już kilka jadalnych kwiatów dodanych do naszego menu (sałatki, desery, wypieki) nada daniu oryginalności i nowego wyrafinowanego smaku. Jadalne kwiaty nie tylko wyglądają przepięknie na naszych talerzach, ale i doskonale smakują. Nie można też zapominać, że niektóre z nich są też bogate w witaminy.
Uprawa jadalnych kwiatów:
do ogrodu i na talerz!
Jeśli zasmakują nam kwiatowe potrawy, to powinniśmy pomyśleć o założeniu jadalnego ogródka kwiatowego. Można go założyć dosłownie wszędzie – obok uprawy warzyw, przy ziołach z ogrodu, lub jako cześć całorocznej rabaty kwiatowej. Można je także posadzić w formie małego kwietnika, tuż przy domu, tak aby zawsze były "pod ręką" lub posadzić w doniczkach na balkonie.
Własny ogródek kwiatów jadalnych daje nam pewność, jaki kwiat jemy oraz w jakich warunkach był uprawiany – nie stosujemy wtedy chemicznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Jadalne kwiaty dziko rosnące na łące można zbierać podczas spacerów. Warto zbierać je tylko z miejsc oddalonych od ruchliwych dróg.
1. Pomarańczowo-złociste płatki kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) dodaje się do sałatek, zup i sosów, do barwienia ryżu, masła i serów, którym nadaje piękny kolor.
2. Kwiaty mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) nazywanego błędnie mleczem, mają miodowy smak, jeśli zrywane są wcześnie. Można je także dodawać do sałatek lub robić z nich syropy i nalewki.
3. Kwiaty stokrotek pospolitych (Bellis perennis) są idealnym dodatkiem do sałatek. Małe kwiatki dodaje się całe, z dużych obrywa się tylko płatki.Stokrotkami można także ozdabiać torty i słodkie desery.
4. Łagodny smak kwiatów bratka ogrodowego (Viola × wittrockiana) stanowi doskonały dodatek do sałatek i serów. Są również doskonałym materiałem do dekoracji tortów i ciast.
5. Niebieskie kwiaty ogórecznika lekarskiego (Borago officinalis) nadają się zarówno do sałatek, jak i do kandyzowania, jako dodatek do deserów i do zamrażania w kostkach lodu.
6. Kwiaty roślin dyniowatych, jak np. cukinii (Cucurbita pepo) nadają się idealnie do smażenia – zanurza się je w roztrzepanym białku jajka, obtacza w bułce tartej i parmezanie, a następnie smaży.
7. Kwiaty nasturcji większej (Tropaeolum majus) mają lekko pikantny smak przypominający rzeżuchę. Nasturcja to doskonała roślina sałatkowa.
8. Kwiaty lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) nadadzą aromatu kruchym ciasteczkom i owocowym wypiekom.
9. Większymi płatkami kwiatów róż (Rosa) możemy posypywać desery lub sałatki, mniejszych używamy do dekoracji. Używamy ich także do przyrządzania syropów i galaretek i konfitur.
|
10. Z kwiatów bzu czarnego (Sambucus nigra) można przygotować przepyszne naleśniki. Można z nich także robić nalewki oraz syropy.
|
|
|
|
|
Znasz inne jadalne kwiaty ogrodowe? Napisz do nas!
Trujące kwiaty w ogrodzie:
nigdy ich nie jedz!
Nigdy nie jedzmy kwiatów, które zostały opryskane jakimkolwiek środkiem ochrony roślin oraz pochodzących z kwiaciarni lub z centrów ogrodniczych. Należy być również bardzo ostrożnym w jedzeniu kwiatów przy takich dolegliwościach, jak ostry katar sienny, astma czy alergia.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy kwiat, który chcemy zjeść, jest na pewno jadalny, to zawsze powinniśmy zdroworozsądkowo odmówić sobie kwiatowego posiłku! Wokół nas jest bardzo wiele trujących roślin ogrodowych.
Unikajmy przede wszystkim trujących kwiatów jak: azalie, chryzantemy, groszek pachnący, hortensje, konwalie, oleandry, różaneczniki.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Matthew Bowden/Freeimages