Oregano / Lebiodka pospolita Origanum vulgare

Lebiodka fot. iVerde
Oregano / Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
64
Dekoracyjność: kwiaty
Kolor kwiatów: różowe, liliowe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, wargowe
Owoce: rozłupnia
Pokrój: krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: do 80 cm
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony, roślina jadalna, rabaty

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) czyli oregano, nazywana jest także majerankiem dzikim i macierzanką wysoką. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), do której należy bardzo podobny do lebiodki majeranek ogrodowy. Naturalnie występuje w Afryce Północnej, Azji i Europie. Zioło to jest powszechnie spotykane na terenie całej Polski.

Lebiodka pospolita jest byliną dorastającą do 80 cm wysokości. Posiada poziomo rozrastające się kłącze. Łodyga jest 4-kanciasta, czerwonawa. Liście są całobrzegie (czasem delikatnie ząbkowane), od spodu ciemno nakrapiane. Drobne prześwitujące punkty, które możemy na nich zauważyć to gruczoły wytwarzające olejek eteryczny.

Oregano wytwarza kwiatostany o drobnych biało-różowych kwiatach barwy białej różowej. Cała roślina charakteryzuje się przyjemnym zapachem oraz korzennym smakiem.

Wymagania i uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla lebiodki jest dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Zioło powinno mieć ziemię żyzną i przepuszczalną z pH zasadowym – glebą wapienną (gliniasto-piaszczystą). Roślina nie ma dużych wymagań wodnych, ale najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej glebie.

Lebiodkę rozmnaża się zazwyczaj przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Można ją także rozmnażać przez podział wiosną lub jesienią lub przez sadzonki pędowe i korzeniowe w okresie lata.

Zastosowanie

Bez wątpienia jest jedną z najlepiej znanych przypraw. Jej surowcem zielarskim są zarówno liście jak i kwiaty. Susz i świeże ziele dodaje się do sałatek, mięs oraz z czego jest bardzo znana – do pizzy.

Można ją sadzić w warzywniku, ale również wśród rabat roślin ozdobnych jako "smakowity" wypełniacz nasadzenia. Dobrze radzi sobie na skalniakach i pojemnikach.


Zdjęcia tytułowe: iVerde


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Fasola tyczna 'Jimenez'
Fasola tyczna 'Jimenez'
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści