Poczuj się jak na greckiej wyspie: jak założyć ogród grecki?
Kto tęskni za wakacjami już wiosną, może posadzić w swoim ogrodzie zawilec grecki – roślinę cebulową, która tworzy lekki wiosenny dywan pod bezlistnymi jeszcze drzewami i na pewno będzie cieszyć nasze oczy delikatnymi błękitno-szafirowymi kwiatami.
Błękit i biel to również cecha charakterystyczna malowniczych greckich zabudowań, tworząca jednocześnie piękne tło dla roślin. Na jasnych ścianach najwyraźniej odcina się charakterystyczne dla krajów śródziemnomorskich pnącze o intensywnie amarantowej barwie – bugenwilla.
Ta wspaniała, dekoracyjna roślina charakteryzuje się barwnymi liśćmi przykwiatowymi, okrywającymi drobne, białe kwiaty właściwe. Najbardziej popularne są intensywnie różowe, ale występują też w delikatniejszym odcieniu, a także w kolorze białym i pomarańczowym. W polskich warunkach niemożliwe jest uprawianie tej rośliny w gruncie, ale można ją sadzić w donicach, wystawiając latem na taras lub do ogrodu.
Podobnie możemy postąpić z kolejnym niezbędnym elementem greckiego krajobrazu – drzewkiem oliwnym. Dla osób, które tęsknią za większymi formami drzewiastymi rozwiązaniem może być zastosowanie podobnego do oliwki drzewa – oliwnika wąskolistnego, który lepiej znosi nasze warunki klimatyczne, a dodatkowo tworzy pięknie pachnące wiosną kwiaty.
Stworzenie w ogrodzie wyspiarskiego klimatu wydaje się być nieskomplikowane – wystarczy przecież kilka kolorystycznych elementów, jednak dla pełnego efektu warto się pokusić o odpowiednie dopasowanie roślinności. Grecy w swoich ogródkach i na tarasach zazwyczaj hołdują zasadzie radosnego chaosu, który przejawia się tworzeniem różnobarwnych kompozycji złożonych z kwiatów, aromatycznych ziół i warzyw.
Istotną rolę pełnią także detale, jak np. pojemniki, w których sadzone są rośliny. Można spotkać tutaj gliniane misy, kosze, ale również... metalowe kolorowe puszki. Rosną w nich pięknie kontrastujące z bielą ścian i błękitem okiennic czerwone pelargonie, różowe petunie, bakłażany, papryki o różnobarwnych owocach oraz zioła, z których w każdej chwili można uszczknąć fragment do smacznej potrawy.
Mięso do grillowanych souvlaki nabijane jest na gałązki rozmarynu, które stanowią naturalne źródło aromatu. Wyśmienitą sałatkę grecką zawsze wieńczy odrobina suszonego oregano, czyli lebiodki. Ta roślina bardzo dobrze rośnie w warunkach Polski, a jej odmiany charakteryzują się różnorodnym ulistnieniem i barwą kwiatów, co pozwala na pełną dowolność w wyborze.
Przygotowując rośliny do greckiej kompozycji warto skorzystać z mało znanej w naszym kraju przyprawy, która dziko rośnie w greckich lasach – cząbru. Krzewinka ta ma nieco pieprzny, bardzo bogaty aromat, dzięki czemu dodawana jest w greckiej kuchni do potraw mięsnych, ale wyśmienicie łączy się też z warzywami.
Fot. PublicDomainPictures
Bugenwilla |
Fot. FF16/Pixabay
Oliwka europejska |
Fot. congerdesign/Pixabay
Zawilec grecki |
Fot. Samueles/Pixabay
Rozmaryn lekarski |
Rośliny do ogrodu greckiego:
|
Tekst: opracowanie – dr inż. Małgorzata Mirgos, |
Dowiedz się więcej i poczytaj o:
- Poznaj zasady zakładania ogrodu w stylu śródziemnomorskim
- Posadź pelargonie i wprowadź ich pozytywna energię do ogrodu, na taras, na balkon i do wnętrza!
- Ach te petunie. Każdy je ma! A Ty?
- Załóż ogródek ziołowy i ciesz się smakiem i aromatem świeżych listków
- Warzywniki znowu są modne! Dowiedz się, jak założyć własną uprawę warzyw
- Uprawiaj drzewko oliwne w donicy, ale pamiętaj, by schować je przed zimą!
- Zobacz ponad 100 projektów ogrodów i zainspiruj się!
- Szukasz pomysłów na urządzenie ogrodu. Zobacz nasze reportaże z wizyt w najpiękniejszych ogrodach