Logo
Logo
47
Okazje

Ogród grecki. Jak go założyć i co w nim posadzić?

Grecja nierozłącznie kojarzy nam się wakacyjnymi widokami i głębokim lazurem morza, otaczającego dziesiątki wysp. Błękit i biel to również cecha charakterystyczna malowniczych greckich zabudowań, tworząca jednocześnie piękne tło dla roślin.

 

Poczuj się jak na greckiej wyspie:
jak założyć ogród grecki?

Kto tęskni za wakacjami już wiosną, może posadzić w swoim ogrodzie zawilec grecki – roślinę cebulową, która tworzy lekki wiosenny dywan pod bezlistnymi jeszcze drzewami i na pewno będzie cieszyć nasze oczy delikatnymi błękitno-szafirowymi kwiatami.

Błękit i biel to również cecha charakterystyczna malowniczych greckich zabudowań, tworząca jednocześnie piękne tło dla roślin. Na jasnych ścianach najwyraźniej odcina się charakterystyczne dla krajów śródziemnomorskich pnącze o intensywnie amarantowej barwie – bugenwilla.

Ta wspaniała, dekoracyjna roślina charakteryzuje się barwnymi liśćmi przykwiatowymi, okrywającymi drobne, białe kwiaty właściwe. Najbardziej popularne są intensywnie różowe, ale występują też w delikatniejszym odcieniu, a także w kolorze białym i pomarańczowym. W polskich warunkach niemożliwe jest uprawianie tej rośliny w gruncie, ale można ją sadzić w donicach, wystawiając latem na taras lub do ogrodu.

Podobnie możemy postąpić z kolejnym niezbędnym elementem greckiego krajobrazu – drzewkiem oliwnym. Dla osób, które tęsknią za większymi formami drzewiastymi rozwiązaniem może być zastosowanie podobnego do oliwki drzewa – oliwnika wąskolistnego, który lepiej znosi nasze warunki klimatyczne, a dodatkowo tworzy pięknie pachnące wiosną kwiaty.

Stworzenie w ogrodzie wyspiarskiego klimatu wydaje się być nieskomplikowane – wystarczy przecież kilka kolorystycznych elementów, jednak dla pełnego efektu warto się pokusić o odpowiednie dopasowanie roślinności. Grecy w swoich ogródkach i na tarasach zazwyczaj hołdują zasadzie radosnego chaosu, który przejawia się tworzeniem różnobarwnych kompozycji złożonych z kwiatów, aromatycznych ziół i warzyw.

Istotną rolę pełnią także detale, jak np. pojemniki, w których sadzone są rośliny. Można spotkać tutaj gliniane misy, kosze, ale również... metalowe kolorowe puszki. Rosną w nich pięknie kontrastujące z bielą ścian i błękitem okiennic czerwone pelargonie, różowe petuniebakłażany, papryki o różnobarwnych owocach oraz zioła, z których w każdej chwili można uszczknąć fragment do smacznej potrawy.

Mięso do grillowanych souvlaki nabijane jest na gałązki rozmarynu, które stanowią naturalne źródło aromatu. Wyśmienitą sałatkę grecką zawsze wieńczy odrobina suszonego oregano, czyli lebiodki. Ta roślina bardzo dobrze rośnie w warunkach Polski, a jej odmiany charakteryzują się różnorodnym ulistnieniem i barwą kwiatów, co pozwala na pełną dowolność w wyborze.

Przygotowując rośliny do greckiej kompozycji warto skorzystać z mało znanej w naszym kraju przyprawy, która dziko rośnie w greckich lasach – cząbru. Krzewinka ta ma nieco pieprzny, bardzo bogaty aromat, dzięki czemu dodawana jest w greckiej kuchni do potraw mięsnych, ale wyśmienicie łączy się też z warzywami.

bugenwilla fot. PublicDomainPicturesFot. PublicDomainPictures

Bugenwilla

oliwka europejska fot. FF16 - Pixabay.comFot. FF16/Pixabay

Oliwka europejska

zawilec grecki fot. congerdesign - Pixabay.comFot. congerdesign/Pixabay

Zawilec grecki

rozmaryn fot. Samueles - Pixabay.comFot. Samueles/Pixabay

Rozmaryn lekarski


Rośliny do ogrodu greckiego:
jakie rośliny wybrać?

Cebulowe
 • Zawilec grecki (Anemone blanda)

Pnącza
 • Bugenwilla (Bougainvillea)

Drzewa i krzewy
 • Oliwka europejska (Olea europaea)
 • Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia)

Jednoroczne
 • Pelargonia ogrodowa (Pelargonium hortorum)
 • Petunia ogrodowa (Petunia×hybrida)

Zioła
 • Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
 • Lebiodka (Origanum)
 • Cząber (Satureja)

Warzywa
 • Bakłażan
 • Papryka

logo Leroy Merlin

Tekst: opracowanie – dr inż. Małgorzata Mirgos, 
Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie; zdjęcie tytułowe: Pixabay

Dowiedz się więcej i poczytaj o:

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Zobacz także

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu