Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Romantyczna rabata w stylu prowansalskim

Prowansja to kraina romantyków i artystów. To również ojczyzna wielu wspaniałych roślin, znakomicie nadających do tworzenia pięknych, śródziemnomorskich ogrodów.

Prowansalskich ogrodów nie musimy podziwiać wyłącznie na kolorowych zdjęciach, gdyż śródziemnomorską rabatę możemy stworzyć także na własnej działce. Nie będzie to wprawdzie łatwe zadanie, gdyż rośliny południa nie bardzo lubią nasz klimat, ale jeśli wybierzemy odpowiednie gatunki, a do tego okryjemy je na zimę cieplutką włókniną lub grubą warstwą ściółki, mamy szansę cieszyć się ich urodą przez lata.

Zanim jednak zdecydujemy się na stworzenie przy domu małej Prowansji, powinniśmy bliżej poznać ten styl ogrodowy, gdyż różni się on bardzo od formalnego stylu ogrodów francuskich.

Prowansja to rejon południowo-wschodniej Francji, charakteryzujący się ciepłym, śródziemnomorskim klimatem, z gorącymi latami i łagodnymi zimami, co sprzyja rozwojowi wielu pięknych roślin. W naszym klimacie nie wszystkie z nich przez cały rok poradzą sobie w gruncie (np. lawendy francuskiej), ale jest kilka, które mają szansę przetrwać, jeśli zostaną posadzone na dostatecznie ciepłym, słonecznym stanowisku i niezbyt wilgotnej, przepuszczalnej glebie.

lawendowe pole fot. StockSnap - Pixabay.com

Rośliny

Wśród południowoeuropejskich roślin na szczególną uwagę zasługuje symbol Prowansji czyli lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która radzi sobie u nas całkiem dobrze. Na rabacie mogą jej też towarzyszyć okazałe, krzewiaste perowskie łobodolistne (Perovskia atriplicifolia), romantyczne ostnice (Stipa), mocne oraz delikatne kwiatki gaury białej (Oenothera lindheimeri) - wszystkie rośliny wymagają solidnego okrycia na zimę i ciepłego miejsca uprawy.

Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego
Przeczytaj także
Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego

Obok nich można też posadzić jednoroczny mietelnik żakuła (Bassia scoparia) i aromatyczne zioła takie jak tymianek (Thymus), miętę (Mentha) czy szałwię (Salvia) lub ustawić donice z rozmarynem (Rosmarinus), kocanką włoską (Helichrysum italicum), werbeną patagońską (Verbena bonariensis), oliwką (Olea europaea) czy wawrzynem szlachetnym (Laurus nobilis) - rośliny bardzo popularne w prowansalskich ogrodach, ale w naszym klimacie nie zimujące w gruncie.

Dość dobrze w całej kompozycji sprawdzi się też wytrzymała na niskie temperatury kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) oraz bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Mury, płotki lub pergole, można natomiast okryć pnączami takimi jak bluszcz (Hedera), winobluszcz (Parthenocissus), glicynia (Wisteria), milin amerykański (Campsis radicans), jednoroczny wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) lub uprawianymi w donicy psiankami jaśminowatymi (Solanum jasminoide) czy męczennicą (Passiflora).

rabata w śródziemnomorskim stylu fot. Taya - Fotolia.com

Detale i ozdoby

Musimy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej oprawy nawet najpiękniejsze rośliny nie stworzą typowego, sielskiego i leniwego klimatu ogrodów Prowansji.

Południowa Francja kocha luz, naturalność, surowy kamień i biel, czego wyrazem są często spotykane w śródziemnomorskich ogrodach kamienne misy, ceramiczne wazy i amfory oraz duże, gliniane donice, w których pięknie prezentują się nie tylko lawendy czy perowskie, ale też ozdobne trawy (np. ostnice), mandewille (Mandevilla), agapanty (Agapanthus), scewole (Scaevola), aptenie sercolistne (Aptenia cordifolia), oleandry (Nerium oleander), a nawet popularne pelargonie (Pelargonium) i petunie (Petunia).

W roli tła dla roślin i ogrodowych detali, doskonale sprawdzają się nawierzchnie z białego żwirku, kamienia lub tłucznia, z których tworzy się nie tylko ścieżki i placyki, ale też otoczenie rabat. Pożądane będą także wszelkie murki, ułożone z kamienia lub łupków piaskowca oraz kamienne koryta, wypełnione kwiatami. W tak relaksującym i miłym otoczeniu, nie może oczywiście też zabraknąć miejsc do wypoczynku, wyposażonych w wygodne fotele lub siedziska, wymoszczone miękkimi poduchami w ciepłych, pastelowych barwach.

reabata w stylu prowansalskim fot. Onkel Ramirez - Pixabay.com

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Pixabay.com, Taya - Fotolia.com

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny