Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
40
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Romantyczna rabata w stylu prowansalskim

Prowansja to kraina romantyków i artystów. To również ojczyzna wielu wspaniałych roślin, znakomicie nadających do tworzenia pięknych, śródziemnomorskich ogrodów.

 

Prowansalskich ogrodów nie musimy podziwiać wyłącznie na kolorowych zdjęciach, gdyż śródziemnomorską rabatę możemy stworzyć także na własnej działce. Nie będzie to wprawdzie łatwe zadanie, gdyż rośliny południa nie bardzo lubią nasz klimat, ale jeśli wybierzemy odpowiednie gatunki, a do tego okryjemy je na zimę cieplutką włókniną lub grubą warstwą ściółki, mamy szansę cieszyć się ich urodą przez lata.

Zanim jednak zdecydujemy się na stworzenie przy domu małej Prowansji, powinniśmy bliżej poznać ten styl ogrodowy, gdyż różni się on bardzo od formalnego stylu ogrodów francuskich.

Prowansja to rejon południowo-wschodniej Francji, charakteryzujący się ciepłym, śródziemnomorskim klimatem, z gorącymi latami i łagodnymi zimami, co sprzyja rozwojowi wielu pięknych roślin. W naszym klimacie nie wszystkie z nich przez cały rok poradzą sobie w gruncie (np. lawendy francuskiej), ale jest kilka, które mają szansę przetrwać, jeśli zostaną posadzone na dostatecznie ciepłym, słonecznym stanowisku i niezbyt wilgotnej, przepuszczalnej glebie.

lawendowe pole fot. StockSnap - Pixabay.com

Rośliny

Wśród południowoeuropejskich roślin na szczególną uwagę zasługuje symbol Prowansji czyli lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która radzi sobie u nas całkiem dobrze. Na rabacie mogą jej też towarzyszyć okazałe, krzewiaste perowskie łobodolistne (Perovskia atriplicifolia), romantyczne ostnice (Stipa), mocne oraz delikatne kwiatki gaury białej (Oenothera lindheimeri) - wszystkie rośliny wymagają solidnego okrycia na zimę i ciepłego miejsca uprawy.

Obok nich można też posadzić jednoroczny mietelnik żakuła (Bassia scoparia) i aromatyczne zioła takie jak tymianek (Thymus), miętę (Mentha) czy szałwię (Salvia) lub ustawić donice z rozmarynem (Rosmarinus), kocanką włoską (Helichrysum italicum), werbeną patagońską (Verbena bonariensis), oliwką (Olea europaea) czy wawrzynem szlachetnym (Laurus nobilis) - rośliny bardzo popularne w prowansalskich ogrodach, ale w naszym klimacie nie zimujące w gruncie.

Dość dobrze w całej kompozycji sprawdzi się też wytrzymała na niskie temperatury kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) oraz bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). Mury, płotki lub pergole, można natomiast okryć pnączami takimi jak bluszcz (Hedera), winobluszcz (Parthenocissus), glicynia (Wisteria), milin amerykański (Campsis radicans), jednoroczny wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) lub uprawianymi w donicy psiankami jaśminowatymi (Solanum jasminoide) czy męczennicą (Passiflora).

rabata w śródziemnomorskim stylu fot. Taya - Fotolia.com

Detale i ozdoby

Musimy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej oprawy nawet najpiękniejsze rośliny nie stworzą typowego, sielskiego i leniwego klimatu ogrodów Prowansji.

Południowa Francja kocha luz, naturalność, surowy kamień i biel, czego wyrazem są często spotykane w śródziemnomorskich ogrodach kamienne misy, ceramiczne wazy i amfory oraz duże, gliniane donice, w których pięknie prezentują się nie tylko lawendy czy perowskie, ale też ozdobne trawy (np. ostnice), mandewille (Mandevilla), agapanty (Agapanthus), scewole (Scaevola), aptenie sercolistne (Aptenia cordifolia), oleandry (Nerium oleander), a nawet popularne pelargonie (Pelargonium) i petunie (Petunia).

W roli tła dla roślin i ogrodowych detali, doskonale sprawdzają się nawierzchnie z białego żwirku, kamienia lub tłucznia, z których tworzy się nie tylko ścieżki i placyki, ale też otoczenie rabat. Pożądane będą także wszelkie murki, ułożone z kamienia lub łupków piaskowca oraz kamienne koryta, wypełnione kwiatami. W tak relaksującym i miłym otoczeniu, nie może oczywiście też zabraknąć miejsc do wypoczynku, wyposażonych w wygodne fotele lub siedziska, wymoszczone miękkimi poduchami w ciepłych, pastelowych barwach.

reabata w stylu prowansalskim fot. Onkel Ramirez - Pixabay.com

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Pixabay.com, Taya - Fotolia.com

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (17)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu