Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Wilec purpurowy (Ipomea purpurea) to roślina jednoroczna należąca do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. To pnącze, wytwarzające cienkie pędy o długości 2-3 m. Roślinę charakteryzują stosunkowo duże sercowate liście i dzwonkowate kwiaty o średnicy ok. 4 cm.

Wilec purpurowy kwitnie od lipca do października. Barwa kwiatów może być biała, różowa, purpurowa, fioletowa lub niebieska. Kwiaty w dzień otwierają się jednak na krótko, szczególnie w okresie słonecznej pogody.

Wymagania i uprawa

Wilec purpurowy jest rośliną dosyć łatwą w uprawie. Gatunek lubi stanowiska słoneczne, ciepłe (toleruje również półcień) oraz żyzne, przepuszczalne, wapienne gleby.

Nasiona należy wysiewać w pomieszczeniu do skrzyń pod koniec marca lub w kwietniu a maju wysadzać na miejsce stałe. Rośliny można siać również wprost do gruntu w połowie maja - wtedy jednak później zakwitną.

W czasie sezonu wegetacyjnego pnącza trzeba regularnie podlewać. Warto stosować również nawozy - dawki powinny być jednak rozcieńczone.

Zastosowanie

Roślinę często sadzi się jako ozdobę ścian, murków, ogrodzeń, altan, tarasów czy pergoli. Należy jej zapewnić podpory o ile nie jest uprawiana jako roślina okrywowa.


Zdjęcia: Małgorzata Wójcik, Amanda Slater, flickr.com.cc.