Logo
Logo
306
Okazje

Ogród dla niecierpliwych. Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Jeśli jesteś niecierpliwy – czym prędzej przeczytaj nasz poradnik. Jeśli chcesz, aby Twój ogród prędzej nabrał finalnego kształtu, wybierz rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

 

Zakładając ogród często zapominamy, że na efekt końcowy przychodzi nam czekać nawet kilka lat. Uzależnione jest to przede wszystkim od tempa wzrostu roślin. Potrzebują one czasu, aby się przyjąć, wyrosnąć i pięknie zagęścić.

Niecierpliwcy mogą kupić większe egzemplarze, jednak narażają się wtedy na większe koszta, na które nie zawsze mogą sobie pozwolić (szczególnie jeśli niedawno był budowany dom). Należy też pamiętać, że duże, starsze rośliny mogą mieć nieco większe problemy z "przyjęciem się" w nowych warunkach.

Są jednak gatunki, dzięki którym ogród szybciej stanie się taki, jakim go zaplanowaliśmy! Jeśli chcemy, aby ogród prędzej nabrał kształtu, wybierzmy rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Wybór mamy stosunkowo duży, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni do kilku gatunków – są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

 ► Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów tutaj. ◄

SZYBKO ROSNĄCE ROŚLINY
Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Po pierwsze i najważniejsze jest to, jak dużą działkę mamy do dyspozycji. W przypadku małej powierzchni musimy się ograniczyć do naprawdę kilku szybko rosnących drzew i krzewów. Uzupełnimy je innymi, małymi roślinami. Gdy posiadamy duży teren możemy wybierać spośród większej ilości roślin, szczególnie drzew. Pamiętajmy przy tym, aby sadzić je w miejsca reprezentatywnych – w którym pokażą nam się w pełnej krasie, a nie w kątach ogrodu.

Wybierając drzewa i krzewy zwróćmy też uwagę nie tylko na ich tempo wzrostu, ale także na walory dekoracyjne. Pokrój, zabarwienie liści i kwiaty urozmaicą nasz zielony zakątek.

⇑ Szybko rosnące drzewa i krzewy iglaste

ROŚLINY IGLASTE
Niemal wszystkie gatunki roślin iglastych posiadają odmiany, które są drzewami jak i takie o pokroju krzewów. Bardzo często goszczą w naszych ogrodach, choćby w formie popularnego iglastego żywopłotu czy szpalerów. Swoje miejsce znajdą także wśród rabat lub jako element zadarniający, czyli zakrywający większe przestrzenie.

  • Żywotniki, czyli tuje – są najpopularniejszymi iglakami żywopłotowymi; znanymi tujami są np. żywotnik zachodni odmiany 'Brabant', 'Szmaragd' lub żywotnik olbrzymi
  • Jałowce – bardzo dobrze znany i popularny jest rozłożysty jałowiec skalny 'Moonglow' o niebieskim odcieniu igieł oraz nieco węższy jałowiec chiński 'Spartan'.; wśród jałowców znajdziemy również zadarniające iglaki takie jak jałowiec płożący 'Wiltonii' lub nieco wyższej 'Blue Chip'
  • Sosna wejmutka
  • Świerk serbski
  • Świerk syberyjski
  • Modrzewie
  • Jedlica Douglasa
  • Metasekwoja chińska

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/6/29056-zywoplot_z_tui_fot._rlat_-_Fotolia.jpg
Fot. © rlat/Fotolia

Iglasty żywopłot powinien być nie tylko ładny, ale też odporny. Tutaj dochodzi nam następne kryterium doboru jakim jest tolerancja na przycinanie. Dobrze znoszące przycinanie okazy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem.

⇑ Szybko rosnące drzewa i krzewy liściaste

DRZEWA LIŚCIASTE
Wymieniając szybko rosnące, duże rośliny nie możemy zapominać o liściastych drzewach, dzięki którym w naszym ogrodzie będzie cień i jesienne barwy.

Pamiętajmy także o gatunkach szczepionych na pniu, które atrakcyjnie wyglądają już kilka miesięcy po posadzeniu.

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/5/29055-brzoza_fot._Manfred_Antranias_Zimmer.jpg
fot. Manfred Antranias Zimmer

Brzoza brodwakowata (Betula pendula)

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/4/29054-metasekwoja_chinska_fot._JoJan_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpgfot. JoJan

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

KRZEWY LIŚCIASTE
Również prezentują sobą całą paletę możliwości. Mogą być m.in. dekoracyjne podczas kwitnienia, dekoracyjne zimą, oraz używane przy tworzeniu żywopłotów.

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/7/29057-rosliny_ogrodowe_fot._oocoskun_-_Fotolia.jpg
Fot. © oocoskun/Fotolia

⇑ Szybko rosnące pnącza

PNĄCZA JEDNOROCZNE
To rośliny nieco bardziej wymagające, dlatego często pomijane przez zabieganych ogrodników. Mają jednak mocny wzrost – dzięki nim będziemy szybko cieszyć się własną zieloną ścianą w ogrodzie.

PNĄCZA WIELOLETNIE
To wdzięczne rośliny, bardzo często ozdobne z kolorowych, przebarwiających się jesienią liści.

⇑ Inne szybko rosnące rośliny ogrodowe

BYLINY I ROŚLINY JEDNOROCZNE
Uzupełnią nasze nasadzenia i stworzą piękne rabaty cieszące oko.

Znając już gatunki, które zapewnią nam szybki efekt w naszym ogrodzie pozostaje nam już tylko się zdecydować. ...Trudny wybór, prawda? Przecież wszystkie te rośliny są tak piękne!

 Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: "Garden"/Akuppa/CC BY 2.0, zdjęcia w tekście: CC BY-SA 3.0 JoJan Wikimedia Commons

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Zobacz także

Komentarze

Gość Aneta

28-10-2020 07:19

Dla osób, które lubią szybkie efekty jest żywopłot z metra! W nowo powstałym ogrodzie to must have! Tutaj https://ogrodolandia.pl/zywoplot-z-metra?fbclid=IwAR3shBtJcSMoyFthqxdT8N1HpolaTqHLtAwtIhQ2w9SIIPBbzascSQeOfv4 znalazłam informacje, jak go posadzić krok po kroku. :)

Gość Podpis

25-05-2020 13:34

Treść

Gość Kalina

11-04-2020 15:24

Ajlant gruczołowaty Bożodrzew gruczołowaty uznawany jest w Polsce za gatunek inwazyjny, groźny dla rodzimej przyrody. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione przez ustawę o ochronie przyrody z 2004 roku. Abstrahując od kwestii ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu