Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
92
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Ogród dla niecierpliwych. Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Jeśli jesteś niecierpliwy – czym prędzej przeczytaj nasz poradnik. Jeśli chcesz, aby Twój ogród prędzej nabrał finalnego kształtu, wybierz rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

Szybko rosnące rośliny do ogrodu

Zakładając ogród często zapominamy, że na efekt końcowy przychodzi nam czekać nawet kilka lat. Uzależnione jest to przede wszystkim od tempa wzrostu roślin. Potrzebują one czasu, aby się przyjąć, wyrosnąć i pięknie zagęścić.

Niecierpliwcy mogą kupić większe egzemplarze, jednak narażają się wtedy na większe koszta, na które nie zawsze mogą sobie pozwolić (szczególnie jeśli niedawno był budowany dom). Należy też pamiętać, że duże, starsze rośliny mogą mieć nieco większe problemy z "przyjęciem się" w nowych warunkach.

Są jednak gatunki, dzięki którym ogród szybciej stanie się taki, jakim go zaplanowaliśmy! Jeśli chcemy, aby ogród prędzej nabrał kształtu, wybierzmy rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Wybór mamy stosunkowo duży, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni do kilku gatunków – są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów tutaj.

Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Po pierwsze i najważniejsze jest to, jak dużą działkę mamy do dyspozycji. W przypadku małej powierzchni musimy się ograniczyć do naprawdę kilku szybko rosnących drzew i krzewów. Uzupełnimy je innymi, małymi roślinami. Drzewa, które rosną szybko, zazwyczaj po kilku sezonach osiągają bardzo duże rozmiary, dlatego nie możemy przesadzać z ich liczbą!

Duże drzewa najlepiej prezentują się nie w kącie ogrodu, ale w miejscu reprezentatywnym – w którym pokażą nam się w pełnej krasie. Wybierając drzewa i krzewy zwróćmy oczywiście uwagę nie tylko na ich tempo wzrostu, ale także na walory dekoracyjne. Pokrój, zabarwienie liści i kwiaty urozmaicą nasz zielony zakątek.

Szybko rosnące drzewa i krzewy iglaste

Gatunki iglaste bardzo często goszczą w naszych ogrodach, choćby w formie popularnego iglastego żywopłotu, czy też szpalerów. Swoje miejsce znajdą także wśród rabat lub jako element zadarniający, czyli zakrywający większe przestrzenie.

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/6/29056-zywoplot_z_tui_fot._rlat_-_Fotolia.jpg
Fot. © rlat/Fotolia

Żywopłot z szybko rosnących tuj.

Iglasty żywopłot powinien być nie tylko ładny, ale też odporny. Tutaj dochodzi nam następne kryterium doboru jakim jest tolerancja na przycinanie. Dobrze znoszące przycinanie okazy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem.

Najpopularniejszymi iglakami żywopłotowymi są niewątpliwie żywotniki, zwane tujami – np. żywotnik zachodni odmiany 'Brabant, 'Szmaragd' lub żywotnik olbrzymi.

Oprócz nich mamy do dyspozycji także rozłożysty jałowiec skalny 'Moonglow' o niebieskim odcieniu igieł oraz węższy jałowiec chiński 'Spartan'. Zadarniające iglaki to przede wszystkim jałowiec płożący odmiany 'Wiltonii' lub nieco wyższej 'Blue Chip'.

Pozostałe szybko-rosnące gatunki drzew i krzewów iglastych to przede wszystkim

 • sosna wejmutka,
 • świerk serbski,
 • świerk syberyjski,
 • modrzewie,
 • jedlica Douglasa oraz
 • metasekwoja chińska.

Szybko rosnące drzewa i krzewy liściaste

Nie zapominajmy jednak o drzewach i krzewach liściastych, dzięki którym także uzyskamy szybki efekt. Brzoza brodawkowata jest sztandarowym gatunkiem drzewa posiadającym bardzo szybki wzrost. Obok niej wiele gatunków takich jak:

 • topola szara, topola osika, topola czarna,
 • wierzby,
 • olsza czarna,
 • klon jesionolistny, klon pospolity,
 • dąb czerwony,
 • lipa szerokolistna,
 • czeremcha pospolita,
 • surmia zwyczajna,
 • oliwnik wąskolistny,
 • sumak octowiec,
 • ajlant gruczołkowaty,
 • tulipanowiec amerykański.
Pamiętajmy także o gatunkach szczepionych na pniu, które atrakcyjnie wyglądają już kilka miesięcy po posadzeniu.
https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/5/29055-brzoza_fot._Manfred_Antranias_Zimmer.jpg
fot. Manfred Antranias Zimmer

Brzoza brodwakowata (Betula pendula)

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/4/29054-metasekwoja_chinska_fot._JoJan_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons.jpgfot. JoJan

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Krzewy szybko rosnące

Również prezentują sobą całą paletę możliwości. Mogą być m.in. dekoracyjne podczas kwitnienia, dekoracyjne zimą, oraz używane przy tworzeniu żywopłotów.

Kwiatami zachwycą nas:

W zimie dekoracyjne są np. dereń biały i dereń rozłogowy 'Flaviramea'.
Natomiast na żywopłot świetnie nadają się następujące krzewy:

https://zielonyogrodek.pl/images/0/5/7/29057-rosliny_ogrodowe_fot._oocoskun_-_Fotolia.jpg
Fot. © oocoskun/Fotolia

Szybko rosnące pnącza

Nie tylko żywopłotem możemy oddzielić naszą działkę od wścibskich oczu sąsiadów. Pnące gatunki, dzięki którym uzyskamy w naszym ogrodzie szybszy efekt zielonej, oddzielonej od świata zewnętrznego oazy, to:

Jednoroczne pnącza zapewniające szybki efekt to: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy oraz chmiel.

Inne szybko rosnące rośliny ogrodowe

Byliny i rośliny jednoroczne uzupełnią nasze nasadzenia i stworzą piękne rabaty cieszące oko.

Znając już gatunki, które zapewnią nam szybki efekt w naszym ogrodzie pozostaje nam już tylko się zdecydować. ...Trudny wybór, prawda? Przecież wszystkie te rośliny są tak piękne!

 Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: "Garden"/Akuppa/CC BY 2.0, zdjęcia w tekście: CC BY-SA 3.0 JoJan Wikimedia Commons


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu