Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród dla niecierpliwych | Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Jeśli jesteś niecierpliwy – czym prędzej przeczytaj nasz poradnik. Jeśli chcesz, aby Twój ogród prędzej nabrał finalnego kształtu, wybierz rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

Spis treści
Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród? Jakich nie sadzić? Szybko rosnące ogrodowe drzewa i krzewy iglaste Szybko rosnące drzewa i krzewy liściaste Szybko rosnące pnącza ogrodowe Inne szybko rosnące rośliny ogrodowe

Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Zakładając ogród często zapominamy, że na efekt końcowy przychodzi nam czekać nawet kilka lat. Uzależnione jest to przede wszystkim od tempa wzrostu roślin. Potrzebują one czasu, aby się przyjąć, wyrosnąć i pięknie zagęścić.

Niecierpliwcy mogą kupić większe egzemplarze, jednak narażają się wtedy na większe koszta, na które nie zawsze mogą sobie pozwolić (szczególnie jeśli niedawno był budowany dom). Należy też pamiętać, że duże, starsze rośliny mogą mieć nieco większe problemy z "przyjęciem się" w nowych warunkach.

Są jednak gatunki, dzięki którym ogród szybciej stanie się taki, jakim go zaplanowaliśmy! Jeśli chcemy, aby ogród prędzej nabrał kształtu, wybierzmy rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem. Wybór mamy stosunkowo duży, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni do kilku gatunków – są to nie tylko drzewa i krzewy, ale także byliny i kwiaty jednoroczne.

Po pierwsze i najważniejsze jest to, jak dużą działkę mamy do dyspozycji. W przypadku małej powierzchni musimy się ograniczyć do naprawdę kilku szybko rosnących drzew i krzewów. Uzupełnimy je innymi, małymi roślinami. Gdy posiadamy duży teren możemy wybierać spośród większej ilości roślin, szczególnie drzew. Pamiętajmy przy tym, aby sadzić je w miejsca reprezentatywnych – w którym pokażą nam się w pełnej krasie, a nie w kątach ogrodu.

Wybierając drzewa i krzewy zwróćmy też uwagę nie tylko na ich tempo wzrostu, ale także na walory dekoracyjne. Pokrój, zabarwienie liści i kwiaty urozmaicą nasz zielony zakątek.


Make Your Life Greener / YouTube


Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!
Przeczytaj także
Ekologiczny ogród zero waste: kompostownik z recyklingu – przerób resztki w nawóz i podłoże!

Szybko rosnące ogrodowe drzewa i krzewy iglaste

ROŚLINY IGLASTE
Niemal wszystkie gatunki roślin iglastych posiadają odmiany, które są drzewami jak i takie o pokroju krzewów. Bardzo często goszczą w naszych ogrodach, choćby w formie popularnego iglastego żywopłotu czy szpalerów. Swoje miejsce znajdą także wśród rabat lub jako element zadarniający, czyli zakrywający większe przestrzenie.


Fot. © rlat/Fotolia

Iglasty żywopłot powinien być nie tylko ładny, ale też odporny. Tutaj dochodzi nam następne kryterium doboru jakim jest tolerancja na przycinanie. Dobrze znoszące przycinanie okazy odwdzięczą się ładniejszym wyglądem.

Szybko rosnące drzewa i krzewy liściaste

DRZEWA LIŚCIASTE
Wymieniając szybko rosnące, duże rośliny nie możemy zapominać o liściastych drzewach, dzięki którym w naszym ogrodzie będzie cień i jesienne barwy.

Pamiętajmy także o gatunkach szczepionych na pniu, które atrakcyjnie wyglądają już kilka miesięcy po posadzeniu.


fot. Manfred Antranias Zimmer

Brzoza brodwakowata (Betula pendula)

fot. JoJan

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

KRZEWY LIŚCIASTE
Również prezentują sobą całą paletę możliwości. Mogą być m.in. dekoracyjne podczas kwitnienia, dekoracyjne zimą, oraz używane przy tworzeniu żywopłotów.


Fot. © oocoskun/Fotolia

Szybko rosnące pnącza

PNĄCZA JEDNOROCZNE
To rośliny nieco bardziej wymagające, dlatego często pomijane przez zabieganych ogrodników. Mają jednak mocny wzrost – dzięki nim będziemy szybko cieszyć się własną zieloną ścianą w ogrodzie.

PNĄCZA WIELOLETNIE
To wdzięczne rośliny, bardzo często ozdobne z kolorowych, przebarwiających się jesienią liści.

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

Inne szybko rosnące rośliny ogrodowe

BYLINY I ROŚLINY JEDNOROCZNE
Uzupełnią nasze nasadzenia i stworzą piękne rabaty cieszące oko.

Znając już gatunki, które zapewnią nam szybki efekt w naszym ogrodzie pozostaje nam już tylko się zdecydować. ...Trudny wybór, prawda? Przecież wszystkie te rośliny są tak piękne!

 Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: "Garden"/Akuppa/CC BY 2.0, zdjęcia w tekście: CC BY-SA 3.0 JoJan Wikimedia Commons

Autor
Ogród dla niecierpliwych | Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?
Ogród dla niecierpliwych | Jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)