Polecamy jałowce płożące na zimozielone dywany

Polecamy jałowce płożące na zimozielone dywany

Pytanie czytelnika: Bardzo podobają mi się okrywowe krzewy iglaste. Jakie szczególnie warto sadzić, żeby uzyskać zwartą powierzchnię zimozieloną?

Posłuchaj
00:00
57
Spis treści
Jakie jałowce dobrze nadają się na "zimozielone dywany"? Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Depressa Aurea' Jałowiec płożący (J. horizontalis) 'Blue Chip' Jałowiec rozesłany (J. procumbens) 'Bonin Isles' Jałowiec sabiński (J. sabina) 'Tamariscifolia'

Polecane odmiany płożących jałowców
4 rośliny

Przy okrywaniu większych powierzchni na słonecznych stanowiskach najlepiej się sprawdzają jałowce w odmianach płożących. Są trwałe, mało wymagające i atrakcyjnie wyglądają przez cały rok. Poniżej kilka polecanych odmian o różnych barwach igieł:

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Depressa Aurea'
– to odmiana dość szybko rozrastająca się, osiąga do 2 m szerokości przy wysokości 30 cm. Igły mają jasnożółty kolor (zimą ciemnieją). To krzew mało wymagający w stosunku do zasobności i wilgotności gleby. Najlepiej prezentuje się w większych grupach jako roślina okrywowa.

Jałowiec płożący (J. horizontalis) 'Blue Chip'
– nisko się płoży, po 10 latach dorasta do 20 cm wysokości przy 1,5 m szerokości. Końce pędów skierowane są do góry. Drobne igiełki są srebrzystoniebieskie, a zimą wybarwiają się na lekko fioletowo. Nie ma specjalnych wymagań glebowych ani wilgotnościowych.

jałowiec płożący Blue Chip
Jałowiec płożący 'Blue Chip'
Jałowiec rozesłany Bonin Isles fot. Małgorzata Szymańska
Jałowiec rozesłany 'Bonin Isles'

Jałowiec rozesłany (J. procumbens) 'Bonin Isles'
– tworzy gęste kobierce w kolorze zielononiebieskim. Pędy krzewu pełzają nisko po ziemi osiągając 1,5 m szerokości przy 20 cm wysokości. Wymagania siedliskowe są bardzo małe, tak jak pozostałych przedstawianych odmian, ten rodzaj jałowca najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Jałowiec sabiński (J. sabina) 'Tamariscifolia'
– jest wyższym krzewem, dorastającym do 30 cm i 1,5–2 m szerokości. Rozwija się dość wolno, ale starsze okazy mogą osiągać nawet do 1 m wysokości. Szarozielone ulistnienie w formie drobnych igiełek. Wymagania glebowe i wilgotnościowe ma małe, lubi słońce, lecz toleruje półcień.


Źródło: Magazyn Budujemy Dom 11-12/2016, tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Bishnu Sarangi - Pixabay.com

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści