Polecane odmiany płożących jałowców
4 rośliny
Przy okrywaniu większych powierzchni na słonecznych stanowiskach najlepiej się sprawdzają jałowce w odmianach płożących. Są trwałe, mało wymagające i atrakcyjnie wyglądają przez cały rok. Poniżej kilka polecanych odmian o różnych barwach igieł:
Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Depressa Aurea'
– to odmiana dość szybko rozrastająca się, osiąga do 2 m szerokości przy wysokości 30 cm. Igły mają jasnożółty kolor (zimą ciemnieją). To krzew mało wymagający w stosunku do zasobności i wilgotności gleby. Najlepiej prezentuje się w większych grupach jako roślina okrywowa.
Jałowiec płożący (J. horizontalis) 'Blue Chip'
– nisko się płoży, po 10 latach dorasta do 20 cm wysokości przy 1,5 m szerokości. Końce pędów skierowane są do góry. Drobne igiełki są srebrzystoniebieskie, a zimą wybarwiają się na lekko fioletowo. Nie ma specjalnych wymagań glebowych ani wilgotnościowych.
Jałowiec płożący 'Blue Chip' |
Jałowiec rozesłany 'Bonin Isles' |
Jałowiec rozesłany (J. procumbens) 'Bonin Isles'
– tworzy gęste kobierce w kolorze zielononiebieskim. Pędy krzewu pełzają nisko po ziemi osiągając 1,5 m szerokości przy 20 cm wysokości. Wymagania siedliskowe są bardzo małe, tak jak pozostałych przedstawianych odmian, ten rodzaj jałowca najlepiej rośnie w pełnym słońcu.
Jałowiec sabiński (J. sabina) 'Tamariscifolia'
– jest wyższym krzewem, dorastającym do 30 cm i 1,5–2 m szerokości. Rozwija się dość wolno, ale starsze okazy mogą osiągać nawet do 1 m wysokości. Szarozielone ulistnienie w formie drobnych igiełek. Wymagania glebowe i wilgotnościowe ma małe, lubi słońce, lecz toleruje półcień.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 11-12/2016, tekst i zdjęcia: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Bishnu Sarangi - Pixabay.com