Logo
Logo
9
Do góry

Jałowiec łuskowaty ’Blue Carpet’

Jałowiec łuskowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie gatunek ten uprawiano już w pierwszej połowie XIX wieku, ale popularność zyskały przede wszystkim jego odmiany uprawne o niebieskiej lub żółtej barwie gałązek. W Polsce chętnie sadzoną jest odmiana 'Blue Carpet' wyselekcjonowana ze zmutowanego egzemplarza odmiany 'Meyeri' przez Holendra J. Schoemakera przed 1972 r. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych, niebieskich form jałowca, wyróżniona w 1993 r. przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS nagrodą Award of Garden Merit.

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue Carpet' to krzew iglasty o płożącym pokroju i szybkim tempie wzrostu. Rozrasta się silnie na boki pokrywając podłoże grubym kobiercem lazurowych pędów i igieł. Po 10 latach uprawy krzew osiąga 0,5 m wysokości i 2 m średnicy.

Pędy tego jałowca są dosyć sztywne, lekko wzniesione, rozpostarte na boki, najmłodsze przyrosty wiotkie i przewieszone. Igły rośliny są stosunkowo krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, intensywnie niebieskie. Szyszkojagody są niewielkie, zawierają po 2 nasiona.

Zobacz więcej ciekawych odmian jałowców

Uprawa i wymagania

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Podobnie jak inne jałowce wymaga pełnego nasłonecznienia. Sadzony na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośnie źle i najczęściej po kilku latach zamiera.

Odmiana 'Blue Carpet' jest zdrowa, odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Zbyt rozrośnięte krzewy można przycinać. Cięcie pozwala utrzymać rośliny w zwartej formie. Zapaleni ogrodnicy mogą pokusić się o wyprowadzenie bardzo atrakcyjnej formy bonsai poprzez przywiązywanie najsilniejszego pędu młodej rośliny do palika i regularne przycinanie rosnących do dołu bocznych gałązek.

Gdzie posadzić?

Krzew doskonale nadaje się do tworzenia gęstych, nieregularnych dywanów w zieleni parkowej i osiedlowej. Odmianę 'Blue Carpet' poleca się do obsadzania skarp oraz nasypów, które szybko zarasta, zadarnia i zabezpiecza przed erozją. Roślina jest łatwo dostępna w większości krajowych szkółek i centrów ogrodniczych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Lucjan Kurowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu