Logo
Logo
19
Okazje

Jałowiec łuskowaty ’Blue Carpet’

Jałowiec łuskowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie gatunek ten uprawiano już w pierwszej połowie XIX wieku, ale popularność zyskały przede wszystkim jego odmiany uprawne o niebieskiej lub żółtej barwie gałązek. W Polsce chętnie sadzoną jest odmiana 'Blue Carpet' wyselekcjonowana ze zmutowanego egzemplarza odmiany 'Meyeri' przez Holendra J. Schoemakera przed 1972 r. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych, niebieskich form jałowca, wyróżniona w 1993 r. przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS nagrodą Award of Garden Merit.

 

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue Carpet' to krzew iglasty o płożącym pokroju i szybkim tempie wzrostu. Rozrasta się silnie na boki pokrywając podłoże grubym kobiercem lazurowych pędów i igieł. Po 10 latach uprawy krzew osiąga 0,5 m wysokości i 2 m średnicy.

Pędy tego jałowca są dosyć sztywne, lekko wzniesione, rozpostarte na boki, najmłodsze przyrosty wiotkie i przewieszone. Igły rośliny są stosunkowo krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, intensywnie niebieskie. Szyszkojagody są niewielkie, zawierają po 2 nasiona.

Zobacz więcej ciekawych odmian jałowców

Uprawa i wymagania

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Podobnie jak inne jałowce wymaga pełnego nasłonecznienia. Sadzony na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośnie źle i najczęściej po kilku latach zamiera.

Odmiana 'Blue Carpet' jest zdrowa, odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Zbyt rozrośnięte krzewy można przycinać. Cięcie pozwala utrzymać rośliny w zwartej formie. Zapaleni ogrodnicy mogą pokusić się o wyprowadzenie bardzo atrakcyjnej formy bonsai poprzez przywiązywanie najsilniejszego pędu młodej rośliny do palika i regularne przycinanie rosnących do dołu bocznych gałązek.

Gdzie posadzić?

Krzew doskonale nadaje się do tworzenia gęstych, nieregularnych dywanów w zieleni parkowej i osiedlowej. Odmianę 'Blue Carpet' poleca się do obsadzania skarp oraz nasypów, które szybko zarasta, zadarnia i zabezpiecza przed erozją. Roślina jest łatwo dostępna w większości krajowych szkółek i centrów ogrodniczych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Lucjan Kurowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu