Jałowiec łuskowaty ’Floreant’

jałowiec łuskowaty Juniperus squamata Floreant fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie uprawiano go już w pierwszej połowie XIX wieku. Jednym z ciekawszych, wolno rosnących kulytwarów tego gatunku jest dwubarwna odmiana ‘Floreant’, która uzyskana została Holandii na początku lat 90. XX wieku jako sport odmiany ‘Blue Star’.

Dowiedz się, gdzie warto ją posadzić w ogrodzie, jak uprawiać i pielęgnować.

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) ‘Floreant’ zwraca uwagę intensywnie niebieskim ulistnieniem z licznymi, odbarwionymi, białawymi gałązkami, nieregularnie pojawiającymi się i rozmieszczonymi na całej roślinie.

Pokrojem jałowiec 'Floreant' przypomina odmianę ‘Blue Star’, od której pochodzi. Początkowo ma postać kulistą, później tworzy nieduże stożkowate odgałęzienia nadające krzewom kształt przestrzennej gwiazdy. Po 10 latach uprawy krzew dorasta do 0,3 metra wysokości i 0,5 metra średnicy.

jałowiec łuskowaty Juniperus squamata Floreant fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Pędy i gałęzie jałowca 'Floreant' są krótkie, gęsto ułożone obok siebie, pokryte niebieskimi, kłującymi igłami, z których część jest pozbawiona chlorofilu i ma kolor kremowy. W efekcie roślina jest dwubarwna i pstra.

Uprawa i wymagania

Jałowiec łuskowaty ‘Floreant’ jest rośliną łatwą w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, a nawet ubogich, ale przepuszczalnych gleb ogrodowych. Wykazuje pełną mrozoodporność, wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej sprawdza się sadzony na wystawie południowej. Toleruje suszę, upał, zanieczyszczone powietrze, rośnie zdrowo zdobiąc ogród przez cały rok.

Gdzie posadzić?

Roślina jest oferowana w sprzedaży jako krzew oraz w formie szczepionej na niewysokiej podkładce, która pełni rolę pnia i nadaje roślinie wygląd miniaturowego drzewka.

Obie formy doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na działkach, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach, murkach skalnych, także na cmentarzach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Jałowiec łuskowy 'Blue Carpet' Juniperus squamata 'Blue Carpet'

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści