Logo
Logo

Jałowiec łuskowaty ’Floreant’

Jałowiec łukowaty to gatunek górski pochodzący ze wschodnich Himalajów. Naturalnie występuje do wysokości 5000 m n.p.m. W Europie uprawiano go już w pierwszej połowie XIX wieku. Jednym z ciekawszych, wolno rosnących kulytwarów tego gatunku jest dwubarwna odmiana ‘Floreant’, która uzyskana została Holandii na początku lat 90. XX wieku jako sport odmiany ‘Blue Star’.

Dowiedz się, gdzie warto ją posadzić w ogrodzie, jak uprawiać i pielęgnować.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) ‘Floreant’ zwraca uwagę intensywnie niebieskim ulistnieniem z licznymi, odbarwionymi, białawymi gałązkami, nieregularnie pojawiającymi się i rozmieszczonymi na całej roślinie.

Pokrojem jałowiec 'Floreant' przypomina odmianę ‘Blue Star’, od której pochodzi. Początkowo ma postać kulistą, później tworzy nieduże stożkowate odgałęzienia nadające krzewom kształt przestrzennej gwiazdy. Po 10 latach uprawy krzew dorasta do 0,3 metra wysokości i 0,5 metra średnicy.

jałowiec łuskowaty Juniperus squamata Floreant fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Pędy i gałęzie jałowca 'Floreant' są krótkie, gęsto ułożone obok siebie, pokryte niebieskimi, kłującymi igłami, z których część jest pozbawiona chlorofilu i ma kolor kremowy. W efekcie roślina jest dwubarwna i pstra.

Uprawa i wymagania

Jałowiec łuskowaty ‘Floreant’ jest rośliną łatwą w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych, a nawet ubogich, ale przepuszczalnych gleb ogrodowych. Wykazuje pełną mrozoodporność, wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej sprawdza się sadzony na wystawie południowej. Toleruje suszę, upał, zanieczyszczone powietrze, rośnie zdrowo zdobiąc ogród przez cały rok.

Gdzie posadzić?

Roślina jest oferowana w sprzedaży jako krzew oraz w formie szczepionej na niewysokiej podkładce, która pełni rolę pnia i nadaje roślinie wygląd miniaturowego drzewka.

Obie formy doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, na działkach, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach, murkach skalnych, także na cmentarzach oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Jałowiec łuskowaty ’Floreant’
Jałowiec łuskowaty ’Floreant’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu