Logo
Logo

Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną

Dzięki roślinom cebulowym wiosenna rabata będzie cieszyć nasze oko już w marcu i w kwietniu. Jednak, aby na wiosnę móc cieszyć się bogactwem kolorów i kształtów roślin cebulowych, należy je posadzić jesienią. Dowiedz się jak założyć wiosenną rabatę.

Spis treści
Jak dobrać rośliny na wiosenną rabatę? Jak zaprojektować rabatę? Jak sadzić rośliny?

Kwiaty na wiosenne rabaty

Wiosenne rabaty to najlepszy sposób na efektowne wykorzystanie roślin cebulowych, gdyż najlepiej wyglądają one w grupach. Założenie rabaty oraz pielęgnacja roślin cebulowych jest bardzo prosta, dlatego też wiosenne rabaty polecane są początkującym ogrodnikom.

Rośliny cebulowe wystarczy posadzić jesienią do ziemi i zaczekać do wiosny, kiedy to ożywią nasz drzemiący po zimie ogród feerią barw i zapachów. Dzięki wiosennym kwiatom już w marcu i kwietniu będziemy mogli cieszyć się bogactwem kolorów i kształtów.

Wiosenna rabata, fot. Iren Nemess - Pixabay
Fot. Iren Nemess/Pixabay

Pod kwitnącymi tulipanami doskonale będą prezentować się pospolite bratki.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Warto pamiętać, ze rabaty wiosenne, założone z roślin cebulowych są dekoracyjne tylko wiosną. Rośliny po przekwitnięciu stają się mało dekoracyjne, a ich liście stopniowo zasychają. W żadnym razie nie można ich wyrywać, zanim całkowicie nie uschną, ponieważ cały czas zachodzi w nich proces fotosyntezy.

Niektóre cebule wykupuje się dopiero w połowie lata. Pozostają po nich puste miejsca na rabacie – można obsadzić je bylinami, które szybko zarosną wolne przestrzenie.

Doskonale nadają się niskie rośliny – takie, które nie zasłonią roślin cebulowych, np. niskie odmiany kosaćców (Iris), które nie tracą liści po przekwitnięciu. Można także zastosować zimozielone rośliny okrywowe oraz później rozwijające się byliny.

Rośliny zimozielone na rabaty

Byliny na rabaty

Planowanie wiosennej rabaty

Wiosenna rabata powinna być zakładana blisko domu – tak, aby pierwsze wiosenne kwiaty cieszyły nasze oczy. Bardzo dekoracyjny efekt można uzyskać sadząc rabatę przy ścianie domu lub płocie. Nisko rosnące kwiaty cebulowe doskonale nadają się także na obrzeża rabat całorocznych. Rabaty wiosenne można również zakładać jako fragment rabat skalnych – skalniaków.

Zanim założymy w naszym ogrodzie wiosenną rabatę, warto ją starannie przemyśleć i rozplanować. W przeciwnym razie, na wiosnę zamiast cieszyć się widokiem kwiatów, możemy mieć sporo dodatkowej pracy z przesadzaniem źle posadzonych roślin.

Najlepiej rozrysować dokładny plan i wcześniej wybrać gatunki i odmiany roślin cebulowych, pamiętając aby pozostawić między nimi odpowiednie odstępy, gdyż rośliny będą się rozrastać.

Tulipany, fot. www.sxc.hu Tulipany, fot. www.sxc.hu
Rośliny cebulowe na rabacie, fot. Anna Grąziewicz
Fot. Anna Grąziewicz
Tulipany na wiosennej rabacie, fot. Paweł Romanowski
Fot. Paweł Romanowski
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Jesienią pomyśl o wiośnie!
Sadzenie roślin na wiosennej rabacie

Mimo, że rośliny cebulowe witają wiosnę w ogrodzie, to sadzi się je późnym latem lub wczesną jesienią (od sierpnia do października), dlatego wiosenną rabatę zakłada się jesienią.

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (np. pod koronami drzew). Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce, należy je dobrze przygotować. Ziemię trzeba przekopać i rozdrobnić tak, aby cebulki sadzić do spulchnionej ziemi.

Rośliny na wiosennej rabacie należy sadzić w grupach, po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk cebul tego samego gatunku i odmiany – tak, aby tworzyły wielobarwne kwitnące plamy. Rośliny rozmieszczamy na rabacie tak, aby harmonizowały ze sobą pod względem pokroju, wysokości i koloru oraz nie zasłaniały się wzajemnie.

Powinniśmy stworzyć piętrowy układ, według zasady – niskie rośliny sadzimy z przodu, wysokie z tyłu, a średnie pośrodku.

Sadzenie cebulek kwiatowych kwitnących wiosną
Fot. Gardena

 Cebule sadzimy na rabacie tak, aby rośliny harmonizowały ze sobą pod względem pokroju, wysokości i koloru oraz nie zasłaniały się wzajemnie.

Częstym błędem jest sadzenie bardzo wielu gatunków razem, przy czym każdy jest reprezentowany przez jedną maleńką roślinę. Ten typ nasadzeń sprawia wrażenie bałaganu, a niewielkie pojedyncze rośliny nie wywierają odpowiedniego efektu.

Dobór barw kwiatów zależy w dużej mierze od gustu i upodobań. Warto poeksperymentować z kolorami, dobierając odmiany roślin w jednym kolorze, jednak w różnych odcieniach lub mieszać swobodnie kolory. Wybór gatunków i odmian roślin cebulowych jest olbrzymi więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną
Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl