Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest byliną łatwą w uprawie. Kwitnie na żółto od kwietnia do czerwca. Wymaga stanowiska słonecznego, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Jest w pełni mrozoodporny.
Charakterystyka rośliny - omieg wschodni
Łodyga jest prosta, wzniesiona, naga. Osiąga wysokość do 50 cm. Pod ziemią roślina posiada kłącze ze zgrubiałymi rozłogami o jedwabistych włoskach.
Kwiaty są żółte, zebrane w średniej wielkości koszyczki wyrastające po 1-2 na szczycie pędów. Dno koszyczka jest silnie wypukłe. Brzeżne kwiaty języczkowe duże.
Liście są sercowate o ząbkowanych lub karbowanych brzegach, nagie. Większość liści zebrana w rozecie przyziemnej. Wyrastają one na nagich lub skąpo owłosionych ogonkach liściowych. Na łodydze tylko 1-3 niedużych liści łodygowych wyrastających skrętolegle i nasadami obejmujących łodygę.
Warunki uprawy
Omieg wschodni jest uprawiany w gruncie jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty i na kwiat cięty - w wodzie kwiaty dość długo nie więdną. W niewielkich kępach może być uprawiany także w ogrodach skalnych, a w doniczkach i pojemnikach na balkonach, tarasach. Jest łatwy w uprawie.
fot. Kosiarz_pl, wikipedia.org