Bluszczyk kurdybanek (glechoma hederacea) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać niemal w całej Europie (w tym w Polsce), w Azji oraz w Ameryce Północnej. Roślina dorasta do 25 cm wysokości i tworzy miękkie, kanciaste, płożące pędy. Zimozielone liście mają sercowaty lub nerkowaty kształt. Bluszczyk zwykle kwitnie od marca do kwietnia wytwarzając niebiesko-fioletowe wargowe kwiaty osadzone na krótkich szypułkach. Cała roślin wydziela intensywny zapach.

Uprawa

Bluszczyk kurdybanek preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne są gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe.

Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie powoduje brązowienie liści i pędów. Podlewanie jest więc szczególnie istotnym zabiegiem w uprawie pojemnikowej. W czasie wegetacji kurdybanek można nawozić - ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Roślinę można rozmnażać przez podział pędów.

Zastosowanie

Roślina ze względu na swoje wymagania i płożący pokrój znakomicie nadaje się do obsadzania balkonów północnych i wschodnich.

Oprócz tego w uprawie pojemnikowej można dekorować nią tarasy, altany i wejścia do domów. Oczywiście bluszczyk jest sadzony również bezpośrednio w gruncie (ceniony gatunek w nasadzeniach wiejskich i naturalistycznych) jako roślina okrywowa, dekoracja murków, skarp oraz miejsc pod koroną drzew i krzewów.  

W ziołolecznictwie ziele bluszczyku jest stosowane wewnętrznie w chorobach dróg pokarmowych i zewnętrznie - do przemywania ran.

Polecane odmiany: 'Variegata' - o liściach z jasnymi brzegami

fot. H. Zell, Rasbak (ź. wiki.cc)