Logo
Logo
27
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Rośliny wypełniające do kompozycji kwiatowych na balkon

Kwiatami, które najczęściej wybieramy urządzając balkon są pelargonie i petunie, czasem jednak warto poeksperymentować, tworząc kompozycje z kilku różnych roślin. Najlepszy efekt uzyskamy, łącząc ze sobą okazałe i pięknie kwitnące gatunki z ciekawymi, ale znacznie skromniejszymi roślinami wypełniającymi.

Przeczytaj także
Automatyczne podlewanie na balkonie. Czy to możliwe?
Przeczytaj także
Automatyczne podlewanie na balkonie. Czy to możliwe?
Automatyczna konewka solarna AquaBloom marki Gardena to pomysłowe, automatyczne rozwiązanie do podlewania roślin doniczkowych na balkonie i tarasie....

Zadania roślin wypełniających

Rola roślin „drugiego planu” w kompozycjach balkonowych jest nie do przecenienia. Dzięki nim można wypełnić wolne przestrzenie, uspokoić lub wzmocnić barwy roślin dominujących, a także uzupełnić puste miejsca po roślinach, które z różnych przyczyn straciły walory ozdobne.

Aby jednak rośliny wypełniające spełniły swoje zadanie, należy dobrać je w taki sposób, aby pasowały do całej kompozycji, a ich wymagania były zbliżone do wymagań pozostałych roślin.

Z tego względu dla kochających słońce pelargonii, heliotropów i petunii, należy wybrać inne rośliny światłolubne (np. kalocefalus Browna, wilec ziemniaczany, lobelia, sanwitalia), natomiast dla preferujących półcień begonii bulwiastych, niecierpków czy fuksji, gatunki znoszące rozproszone światło (np. bluszcz pospolity, kocanki włochate (omszone), plektrantus, bluszczyk kurdybanek).

Rośliny wypełniające do kompozycji kwiatowych na balkon fot. MikeBird - Pixabay.com
fot. MikeBird - Pixabay.com

Rośliny wypełniające: Gatunki o ozdobnych liściach

Do najbardziej popularnych roślin wypełniających, należą przede wszystkim kocanki włochate. Preferują stanowiska półcieniste, ale jeśli mają zapewnioną stałą wilgotność podłoża, zniosą też pełne słońce. Rośliny dobrze komponują się z większością kwitnących roślin balkonowych, dlatego można sadzić je z różnymi gatunkami.

kocanki włochate fot. Forest and Kim Starr CC BY 3.0 Wikimedia Commons
Kocanki włochate
(Helichrysum petiolare)
fot. Forest & Kim Starr / CC BY 3.0 / Link
 
   

W kompozycjach równie pięknie prezentują się w postaci odmian o liściach jednobarwnych (np. silnie rosnąca i mocno krzewiąca się odmiana 'Silver' o szarosrebrzystych liściach) jak i odmian o liściach kolorowych (np. 'Rondello' o zielonych liściach z szerokim, kremowym obrzeżem czy 'Golden Leaved' o liściach żółtych).

Kocanki włochate mocno się krzewią i silnie się rozrastają (np. odm. 'Silver'), ale w razie potrzeby można korygować ich pokrój za pomocą cięcia.

Kolejną atrakcyjną i zdobywającą coraz większą popularność rośliną wypełniającą jest wilec ziemniaczany, o dużych, miękkich, gładkich, bardziej lub mniej klapowanych liściach.

Dostępny w kilku odmianach barwnych (np. zielonożółte 'Light Green' i 'Marguerite', ciemnopurpurowe 'Purple', purpurowo czerwone 'Red', miedzianobrązowe 'Bronze'), doskonale nadaje się do wypełniania kompozycji w wiszących donicach (jego pędy mogą dorastać nawet do ponad 2-3 m. długości) i znakomicie sprawdza się w zestawieniach z petuniami i pelargoniami.

  Wilec ziemniaczany fot. Drew Avery - CC BY 2.0 - Wikimedia Commons
Wilec ziemniaczany
(Ipomoea batatas)
fot. Drew Avery / CC BY 2.0 / Link
   

Wilec ziemniaczany preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Oczekuje też żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale wilgotnej gleby, gdyż jest dość wrażliwy na suszę lub zalanie.

Dwiema kolejnymi, popularnymi roślinami uzupełniającymi o ozdobnych liściach są bluszczyk kurdybanek i plektrantus koleusowaty nazywany „komarzycą”.

Bluszczyk kurdybanek to roślina o długich, wiotkich pędach, mogących dorastać do 1,5 - 2 m. dł., dlatego nadaje się do uzupełniania zestawień w wiszących doniczkach.

Pomimo iż roślina kwitnie (kwiaty drobne, niebieskie), jej główną ozdobą pozostają niewielkie, okrągławe i powcinane na brzegach liście, które u odmiany „Variegata”, mają dodatkowo ozdobne, białe obrzeże.

Roślina preferuje stanowiska półcieniste, ale jest dość tolerancyjna i może rosnąć także w cieniu lub w słońcu. Nie ma też większych wymagań w stosunku do podłoża, choć nie lubi suszy.

plektrantus komarzyca fot. Frank Vincentz CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
Plektrantus, komarzyca
(Plectranthus coleoides)
fot. Frank Vincentz / CC BY-SA 3.0 / Link
 
   

Bluszczyk z racji dużej tolerancji na warunki uprawowe, może być zestawiany niemal ze wszystkimi roślinami balkonowymi.

Podobne wymagania co bluszczyk ma także drugi gatunek czyli plektrantus koleusowaty. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne podłoża, ale zniesie też większy cień i pełne słońce.

Jej główną ozdobą są dość duże (większe niż u kurdybanka) szerokie, jajowate i karbowane na brzegach liście, które u odmiany 'Marginatus', posiadają dodatkowo ozdobne, białe obrzeże. Pędy plektrantusa mogą dorastać do ponad metra długości, dlatego roślina najlepiej prezentuje się w wiszących donicach.

Bardzo wdzięczną rośliną wypełniającą, niezastąpioną przy tworzeniu zestawień z gatunków preferujących stanowiska półcieniste (begonii, fuksji, niecierpków) jest bluszcz pospolity. Jego długie, ulistnione pędy oraz liczne, skórzaste liście, dodają kompozycji lekkości i romantyczności. Bluszcz preferuje stanowiska półcieniste oraz próchnicze, żyzne i stale lekko wilgotne podłoże.

Rośliny wypełniające: Gatunki o ozdobnych kwiatach

  wilczomlecz Diamond Frost fot. Meneerke - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Wilczomlecz Diamond Frost
(Euphorbia 'Diamond Frost')
fot. Meneerke bloem / CC BY-SA 3.0 / Link

Oprócz roślin o ozdobnych liściach, do wypełniania kompozycji balkonowych możemy użyć też gatunków kwitnących.

Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje wilczomlecz 'Diamond Frost', który mocno się krzewi i tworzy liczne, cienkie, sztywne pędy, zwieńczone mnóstwem drobnych, białych kwiatków. Wokół roślin dominujących tworzy rodzaj delikatnej, białej mgiełki, uzupełniając i uspokajając całą kompozycję.

Wilczomlecz dobrze rośnie w półcieniu i w słońcu oraz preferuje lekkie, żyzne podłoża. Kwitnie niezawodnie przez cały sezon i dobrze znosi chwilowe przesuszenie. Doskonale nadaje się do tworzenia zestawień z pelargoniami, petuniami, heliotropami, werbenami, koleusami, niecierpkami, fuksjami czy lantanami.

Piękną rośliną nadającą się do wypełniania kompozycji roślin balkonowych jest także bakopa, posiadająca liczne, dość duże, białe kwiaty (u odmian różowe lub czerwone).

Roślina mocno się rozrasta, dlatego doskonale nadaje się do uzupełniania kompozycji z pelargonii rabatowych, fuksji, begonii i niecierpków.

bakopa fot. By Forest and Kim Starr CC BY 3.0 Wikimedia Commons
Bakopa, sutera
(Sutera diffusa)
fot. Forest & Kim Starr / CC BY 3.0 / Link
 

Bakopa preferuje stanowiska półcieniste i żyzne, wilgotne podłoża, gdyż podczas suszy oraz w pełnym słońcu szybko więdnie i traci walory ozdobne.

Ciekawą rośliną wypełniającą jest też lobelia, posiadająca kwiaty w kilku atrakcyjnych kolorach (chabrowe, niebieskie, białe, różowe, amarantowe) i delikatny, kępiasty pokrój. W przeciwieństwie do bakopy, może być jednak sadzona wyłącznie z roślinami lubiącymi słońce, gdyż nie toleruje zacienienia. Bardzo źle znosi też na suszę, dlatego wymaga gleby żyznej i stale lekko wilgotnej.

Lobelia nie zawsze jest jednak atrakcyjna przez cały sezon. Zdarza się, że kwitnie z przerwami i łatwo pada ofiarą szkodników (np. przędziorków). Kiedy straci walory ozdobne, można ja mocno przyciąć, pobudzając do ponownego kwitnienia lub zastąpić inną rośliną wypełniającą.

Podobne do lobelii wymagania, ma także sanwitalia, która także kocha słońce i nie znosi suszy. Roślina tworzy liczne, nieduże, intensywnie żółte kwiaty, przypominające wyglądem małe słoneczka. Doskonale prezentuje się z czerwonymi pelargoniami, ale może też towarzyszyć werbenom i petuniom.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Gabor Jeszenszky - Pixabay.com


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu