Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
88
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Rośliny wypełniające do kompozycji kwiatowych na balkon

Kwiatami, które najczęściej wybieramy urządzając balkon są pelargonie i petunie, czasem jednak warto poeksperymentować, tworząc kompozycje z kilku różnych roślin. Najlepszy efekt uzyskamy, łącząc ze sobą okazałe i pięknie kwitnące gatunki z ciekawymi, ale znacznie skromniejszymi roślinami wypełniającymi.

 

Zadania roślin wypełniających

Rola roślin "drugiego planu" w kompozycjach balkonowych jest nie do przecenienia. Dzięki nim można wypełnić wolne przestrzenie, uspokoić lub wzmocnić barwy roślin dominujących, a także uzupełnić puste miejsca po roślinach, które z różnych przyczyn straciły walory ozdobne.

Aby jednak rośliny wypełniające spełniły swoje zadanie, należy dobrać je w taki sposób, aby pasowały do całej kompozycji, a ich wymagania były zbliżone do wymagań pozostałych roślin.

  • Z tego względu dla kochających słońce pelargonii, heliotropów i petunii, należy wybrać inne rośliny światłolubne – np. kalocefalus Browna, wilec ziemniaczany, lobelia, sanwitalia,
  • natomiast dla preferujących półcień begonii bulwiastych, niecierpków czy fuksji, gatunki znoszące rozproszone światło – np. bluszcz pospolity, kocanki włochate (omszone), plektrantus, bluszczyk kurdybanek.

Rośliny wypełniające – gatunki o ozdobnych liściach

• Kocanka włochata (Helichrysum petiolare)

Do najbardziej popularnych roślin wypełniających, należą przede wszystkim kocanki włochate (Helichrysum petiolare). Preferują stanowiska półcieniste, ale jeśli mają zapewnioną stałą wilgotność podłoża, zniosą też pełne słońce. Rośliny dobrze komponują się z większością kwitnących roślin balkonowych, dlatego można sadzić je z różnymi gatunkami.

Kocanki włochate, fot. Forest and Kim Starr (CC BY 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Forest & Kim Starr ↓
Kocanki włochate
(Helichrysum petiolare)

W kompozycjach równie pięknie prezentują się w postaci odmian o liściach jednobarwnych (np. silnie rosnąca i mocno krzewiąca się odmiana 'Silver' o szarosrebrzystych liściach) jak i odmian o liściach kolorowych (np. 'Rondello' o zielonych liściach z szerokim, kremowym obrzeżem czy 'Golden Leaved' o liściach żółtych).

Kocanki włochate mocno się krzewią i silnie się rozrastają (np. odm. 'Silver'), ale w razie potrzeby można korygować ich pokrój za pomocą cięcia.

• Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas)

Kolejną atrakcyjną i zdobywającą coraz większą popularność rośliną wypełniającą jest wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), o dużych, miękkich, gładkich, bardziej lub mniej klapowanych liściach.

Dostępny w kilku odmianach barwnych (np. zielonożółte 'Light Green' i 'Marguerite', ciemnopurpurowe 'Purple', purpurowo czerwone 'Red', miedzianobrązowe 'Bronze'), doskonale nadaje się do wypełniania kompozycji w wiszących donicach (jego pędy mogą dorastać nawet do ponad 2-3 m długości) i znakomicie sprawdza się w zestawieniach z petuniami i pelargoniami.

Wilec ziemniaczany, fot. Drew Avery (CC BY 2.0) - Wikimedia Commons
Fot. Drew Avery ↓
Wilec ziemniaczany
(Ipomoea batatas)

Wilec ziemniaczany preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Oczekuje też żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale wilgotnej gleby, gdyż jest dość wrażliwy na suszę lub zalanie.

• Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to roślina o długich, wiotkich pędach, mogących dorastać do 1,5-2 m dł., dlatego nadaje się do uzupełniania zestawień w wiszących doniczkach.

Pomimo iż roślina kwitnie (kwiaty drobne, niebieskie), jej główną ozdobą pozostają niewielkie, okrągławe i powcinane na brzegach liście, które u odmiany "Variegata", mają dodatkowo ozdobne, białe obrzeże.

Bluszczyk preferuje stanowiska półcieniste, ale jest dość tolerancyjna i może rosnąć także w cieniu lub w słońcu. Nie ma też większych wymagań w stosunku do podłoża, choć nie lubi suszy.

Z racji dużej tolerancji na warunki uprawowe, może być zestawiany niemal ze wszystkimi roślinami balkonowymi.

• Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides)

Podobne wymagania co bluszczyk ma także plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) zwany komarzycą. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne podłoża, ale zniesie też większy cień i pełne słońce.

Plektrantus komarzyca, fot. Frank Vincentz (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Frank Vincentz ↓
Plektrantus, komarzyca
(Plectranthus coleoides)

Jej główną ozdobą są dość duże (większe niż u kurdybanka) szerokie, jajowate i karbowane na brzegach liście, które u odmiany 'Marginatus', posiadają dodatkowo ozdobne, białe obrzeże. Pędy plektrantusa mogą dorastać do ponad metra długości, dlatego roślina najlepiej prezentuje się w wiszących donicach.

• Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bardzo wdzięczną rośliną wypełniającą, niezastąpioną przy tworzeniu zestawień z gatunków preferujących stanowiska półcieniste (begonii, fuksji, niecierpków) jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Jego długie, ulistnione pędy oraz liczne, skórzaste liście, dodają kompozycji lekkości i romantyczności. Bluszcz preferuje stanowiska półcieniste oraz próchnicze, żyzne i stale lekko wilgotne podłoże.

Rośliny wypełniające – gatunki o ozdobnych kwiatach

• Wilczomlecz 'Diamond Frost' (Euphorbia 'Diamond Frost')

Wśród gatunków kwitnących do wypełniania przestrzeni w donicach, jedno z pierwszych miejsc zajmuje wilczomlecz (Euphorbia) odmiana 'Diamond Frost', który mocno się krzewi i tworzy liczne, cienkie, sztywne pędy, zwieńczone mnóstwem drobnych, białych kwiatków. Wokół roślin dominujących tworzy rodzaj delikatnej, białej mgiełki, uzupełniając i uspokajając całą kompozycję.

Wilczomlecz Diamond Frost, fot. Meneerke (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Meneerke ↓
Wilczomlecz 'Diamond Frost'
(Euphorbia 'Diamond Frost')

Wilczomlecz dobrze rośnie w półcieniu i w słońcu oraz preferuje lekkie, żyzne podłoża. Kwitnie niezawodnie przez cały sezon i dobrze znosi chwilowe przesuszenie. Doskonale nadaje się do tworzenia zestawień z pelargoniami, petuniami, heliotropami, werbenami, koleusami, niecierpkami, fuksjami czy lantanami.

• Bakopa (Sutera diffusa)

Piękną rośliną nadającą się do wypełniania kompozycji roślin balkonowych jest także bakopa (Sutera diffusa), posiadająca liczne, dość duże, białe kwiaty (u odmian różowe lub czerwone).

Bakopa, fot. Forest and Kim Starr (CC BY 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Forest & Kim Starr ↓
Bakopa, sutera
(Sutera diffusa)

Roślina mocno się rozrasta, dlatego doskonale nadaje się do uzupełniania kompozycji z pelargonii rabatowych, fuksji, begonii i niecierpków.

Bakopa preferuje stanowiska półcieniste i żyzne, wilgotne podłoża, gdyż podczas suszy oraz w pełnym słońcu szybko więdnie i traci walory ozdobne.

• Lobelia (Lobelia)

Ciekawą rośliną wypełniającą jest też lobelia (Lobelia), posiadająca kwiaty w kilku atrakcyjnych kolorach (chabrowe, niebieskie, białe, różowe, amarantowe) i delikatny, kępiasty pokrój. W przeciwieństwie do bakopy, może być jednak sadzona wyłącznie z roślinami lubiącymi słońce, gdyż nie toleruje zacienienia. Bardzo źle znosi też na suszę, dlatego wymaga gleby żyznej i stale lekko wilgotnej.

Lobelia nie zawsze jest jednak atrakcyjna przez cały sezon. Zdarza się, że kwitnie z przerwami i łatwo pada ofiarą szkodników (np. przędziorków). Kiedy straci walory ozdobne, można ja mocno przyciąć, pobudzając do ponownego kwitnienia lub zastąpić inną rośliną wypełniającą.

• Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens)

Podobne do lobelii wymagania, ma także sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens), która także kocha słońce i nie znosi suszy. Roślina tworzy liczne, nieduże, intensywnie żółte kwiaty, przypominające wyglądem małe słoneczka. Doskonale prezentuje się z czerwonymi pelargoniami, ale może też towarzyszyć werbenom i petuniom.

Tekst: Katarzyna Józefowicz; zdjęcia w tekście: Forest & Kim Starr/CC BY 3.0/LinkDrew Avery/CC BY 2.0/Link, Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Link, Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link, Forest & Kim Starr/CC BY 3.0/Link; zdjęcie tytułowe: Gabor Jeszenszky - Pixabay.com

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu