Logo
Logo

TOP 30 kolorowych kwiatów balkonowych | Jak modnie urządzić balkon?

Szukasz kwiatów na balkon lub taras, ale nie wiesz jakie wybrać? Mamy dla Ciebie 30 balkonowychtrendów i pomysłów na doniczkowe dekoracje. Zobacz wybrane gatunki znanych i mniej znanych kwiatów balkonowych i wybierz odpowiednie dla siebie.

Spis treści
Alstromeria – nie tylko do bukietów Aster – gwiazda końca sezonu Bakopa – biała mgiełka Begonia – kwitnie bez końca Bluszcz – zimozielony Kalibrachoa – milion dzwonków Powojnik – kwitnące pnącze Dalia – królowa późnego lata Diaskia – kaskada kwiatów Campanula – dzwoń dzwoneczku Fuksja – ułańska fantazja Gazania – kwiaty słońca Goździk – kwiat PRL-u Hibiskus – chińska róża Hortensja – kolorowe pompony Trifolium – wesoła koniczynka Lawenda – wspomnienie wakacji Lewizja – górska piękność Dipladenia – śródziemnomorskie trąbki Margerytka – duża stokrotka Nemezja – powabne mieszańce Niecierpek – król półcienia Osteospermum – afrykańska stokrotka Pelargonia – królowa balkonów Pelargonia wielkokwiatowa – angielska kuzynka Petunia – każdy ją ma, mam i ja Wrzos – jesienna klasyka Sanwitalia – małe słoneczka Scewola – kwiatowe wachlarzyki Tytoń – kwiatowe rurki

Najpiękniejsze kwiaty na balkon – co wybrać?

Zainspiruj się i stwórz kwitnący, kolorowy, a przede wszystkim oryginalny ogród na balkonie, który zachwyci każdego. Oto aż 30 wyjątkowych kwiatów na balkon, które na pewno dodadzą mu uroku! Bądź trendy i pokoloruj swój balkon kwiatami!

Odmień swój ogród dzięki pięknym letnim nasadzeniom w pojemnikach. Mamy propozycje na każde stanowisko – zainspiruj się nimi! Prezentujemy 30 przepisów na aranżacje do każdego typu ogrodu i balkonu, więc masz pewność, że znajdziesz odpowiednią do swojego!

Alstromeria i aster nowobelgijski


Alstromeria – nie tylko do bukietów

Alstromeria (Alstroemeria), zwana lilią Inków, jest mało znana jako roślina balkonowa. To roślina wieloletnia, ale z uwagi na kłopotliwe zimowanie kłączy, częściej uprawiana jest jako jednoroczna. Kwitnie od czerwca do października.


Aster
– gwiazda końca sezonu ▶

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii), nazywany marcinkiem, rozpoczyna kwitnienie pod koniec sezonu, ale bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych jesiennych roślin balkonowych. Kwitnie od sierpnia do października.

Bakopa i begonia wiecznie kwitnąca


Bakopa – biała mgiełka

Bakopa (Sutera diffusa) na pozór drobna i delikatna, a w rzeczywistości wytrzymała i obficie kwitnąca roślina, idealna do wiszących doniczek, świetnie wygląda w duecie z pelragonią. Kwiaty ma drobne, ale tworzy ich setki. Kwitnie od czerwca do października.


Begonia – kwitnie bez końca ▶

Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens) to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji roślin balkonowych. Ozdobą są kolorowe kwiaty i błyszczące liście. Kwitnie od maja do października.

Mieszanka kwiatów na balkon
Mieszanka kwiatów na balkon | KIEPENKERL
Mieszanka szybko rosnących i bujnie kwitnących kwiatów do obsiewania skrzynek i pojemników balkonowych. Pięknie kwitną przez całe lato, aż do mrozów. Osiągają wysokość ok. 30 cm i doskonale sprawdzą się również w ogrodzie na słonecznych rabatach.
Sprawdź w sklepie i kup online!

Bluszcz i kalibrachoa


Bluszcz – zimozielony

Bluszcz (Hedera helix) nie kwitnie, ale jest doskonałym dodatkiem do roślin kwitnących. Można go dosadzić do kompozycji lub uprawiać samodzielnie. Jest dekoracyjny cały rok, liście są zimozielone.


Kalibrachoa – milion dzwonków ▶

Kalibrachoa (Calibrachoa) to nowość ostatnich kilku sezonów. Ta mała kuzynka petunii jest od niej bardziej wytrzymała i łatwiejsza w pielęgnacji. Kocha słońce i częste nawożenie. Kwitnie od czerwca do października.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Powojnik i dalia


Powojnik – kwitnące pnącze

Powojnik (Clematis) jest roślina ogrodową, ale doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Może przemarzać w zimie, więc wymaga dobrego zabezpieczenia przed mrozem. W zależności od odmiany kwitnie od maja do października.


Dalia – królowa późnego lata ▶

Dalia (Dahlia) to ogrodowa roślina cebulowa, ale bez problemu można ją kupić w doniczce i uprawiać na słonecznym balkonie. Karłowe doniczkowe dalie kwitną od końca czerwca do października.

Diaskia i dzwonek


Diaskia – kaskada kwiatów

Diaskia (Diascia barberae) nie jest łatwa w uprawie, ale za to niezwykle oryginalna. Ma oryginalne kwiaty (z jednym większym płatkiem) i lekko zwisające pędy. Świetnie wygląda w kompozycjach z lobeliami i pelargoniami.


Campanula – dzwoń dzwoneczku ▶

Dzwonek (Campanula) mimo, że nie dzwoni (ani nie pachnie) to zachwyca delikatną urodą. Jego drobne kwiatuszki o barwie niebieskiej, fioletowej, a czasem białej i różowej doskonale nadają się do romantycznych dekoracji.

Fuksja i gazania


Fuksja – ułańska fantazja

Fuksja (Fuchsia) jest znowu modna, choć przez lata była zapomniana. Starsze odmiany były amarantowe (jak mundury ułanów – stąd jej potoczna nazwa, ułanka), ale obecnie można łatwo kupić fuksje w innych barwach, także dwukolorowe. Po sezonie przenieś ją do mieszkania, bo dobrze zimuje.


Gazania – kwiaty słońca ▶

Gazania (Gazania) kocha słońce! Jej kwiaty w pochmurne dni pozostają zamknięte. Nie trzymaj jej w cieniu, bo szybko zmarnieje. Może występować w różnych kolorach: białym, różowym, czerwonym, liliowym, ale najpopularniejsza jest w kolorze słońca.

Goździk i hibiskus


Goździk – kwiat PRL-u

Goździk (Dianthus) jest odporny, ale w zamian za troskliwą pielęgnację odwdzięczy się pięknymi kwiatami od czerwca do października. Najlepiej wygląda w towarzystwie goździków w innych kolorach.


Hibiskus – chińska róża ▶

Hibiskus (Hibiscus rosa-sinensis) najczęściej uprawiany jest na domowym parapecie, ale w sezonie doskonale będzie się czuł na tarasie. Nie trzymaj go jednak w pełnym słońcu bo jego ciemnozielone liście mogą się przypalić.

Hortensja i koniczyna ozdobna


Hortensja – kolorowe pompony

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) zdobywa coraz większą popularność i trudno wyobrazić sobie bez niej ogród w doniczce. Lubi częste podlewania, dlatego nie zapominaj o niej w czasie upałów!


Trifolium – wesoła koniczynka ▶

Ozdobne odmiany koniczyny białej (Trifolium repens) to spore zaskoczenie i ciekawa nowość. Wśród jej kolorowych listków nie znajdziesz szczęścia, ale jej oryginalna uroda może ożywić klasyczną kompozycję np. z pelargoniami.

Lawenda francuska i lewizja


Lawenda – wspomnienie wakacji

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) to kuzynka ogrodowej lawendy, ale tworzy większe kwiaty. Niestety nie zimuje na zewnątrz. Kwitnie cały sezon i pięknie pachnie, wabi też pszczoły i motyle. Kwiatostany można zasuszyć.


Lewizja – górska piękność ▶

Lewizja (Lewisia cotyledon) to ogrodowa bylina, ale doskonale poradzi sobie w doniczce. Preferuje słoneczne miejsca. Nie musisz jej często podlewać, bo w naturze rośnie w górach i całkiem nieźle radzi sobie z okresową suszą.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Mandevilla i margerytka


Dipladenia – śródziemnomorskie trąbki

Mandevilla (Dipladenia) tworzy duże różowe, białe lub czerwone kwiaty w kształcie trąbek w towarzystwie ciemnozielonych, błyszczących liści. Bardzo lubi zraszanie i częste podlewanie, ale nie może stać w wodzie!


Margerytka – duża stokrotka ▶

Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) nazywany czasem margerytką, stworzy prawdziwą łąkę w doniczce. Tylko w pełnym słońcu będzie obficie kwitnąć aż do mrozów. Nie jest wymagająca i poradzi sobie z nią każdy nawet początkujący.

Nemazja i niecierpek nowogwinejski


Nemezja – powabne mieszańce

Nemezia (Nemesia strumosa) ma ciekawe, oryginalne, dwuwargowe kwiaty. Dobrze rośnie na słońcu. Bardzo nie lubi braku wody! Bardzo ciekawie wyglądają odmiany dwubarwne. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, wtedy zakwitnie ponownie.


Niecierpek – król półcienia ▶

Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) nie cierpi zimna i suszy. Najlepiej rosną w półcieniu, w wilgotnym i żyznym podłożu. Tworzą duże kwiaty aż do pierwszych przymrozków - już lekki mróz zważy kwiaty i liście.

Osteospermum i pelargonia rabatowa


Osteospermum – afrykańska stokrotka

Osteo (Osteospermum) kwitnie długo i obficie. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Szybko gnije, gdy ma za mokro. Występuje w wielu kolorach: białym, różowym, fioletowym. Ładnie wygląda w licznym towarzystwie różnokolorowych osteo.


Pelargonia – królowa balkonów ▶

Pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum) nie bez powodu nosi swoje miano. To najpopularniejsza roślina balkonowa w Polsce! Kocha słońce i częste nawożenie. Obrywaj przekwitłe kwiaty, to wydłużysz kwitnienie aż do mrozów.

Pelargonia angielska i petunia


Pelargonia wielkokwiatowa – angielska kuzynka

Pelargonia angielska, wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jest równie piękna, ale za to bardziej wymagająca i wrażliwa. Ustaw ją w zacisznym miejscu i chroń przed pełnym słońcem. Na zimę zabierz do domu, bo dobrze zimuje we wnętrzu.


Petunia – każdy ją ma, mam i ja ▶

Petunia (Petunia hybrida) tuż za pelargonią to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, a w zamian za codzienne podlewanie i obfite nawożenie będzie kwitła do końca sezonu.

Wrzos i sanwitalia


Wrzos – jesienna klasyka

Wrzos (Calluna vulgaris) świetnie wygląda w doniczce, ale słabo w niej zimuje. Podlewaj go często, ale nie trzymaj w wodzie. Nie musisz go nawozić, ale jeśli go zaniedbasz, szybko zacznie zamierać!


Sanwitalia – małe słoneczka ▶

Sanwitalia, polegnatka (Sanvitalia procumbens), gdy kwitnie praktycznie cała pokryta jest drobnymi kwiatkami. Jest ich tak wiele, że prawie nie widać liści. Jest bardzo wrażliwa na brak wody i jeśli zapomnisz ją podlać, szybko zmarnieje.

Scaevola i tytoń ozdobny


Scewola – kwiatowe wachlarzyki

Scaevola (Scaevola aemula) tworzy białe, różowe lub niebieskie kwiaty o ciekawej budowie – przypominają wachlarzyk złożony z 5 płatków. Kwitnie obficie i mocno się rozrasta, dzięki czemu świetnie wygląda w wiszących koszykach.


Tytoń
– kwiatowe rurki ▶

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) ma nietypowe kwiaty zrośnięte w długą rurkę, której końce odginają się tworząc kształt gwiazdki. Kwiaty intensywnie pachną wieczorem, wabiąc motyle nocne, dlatego rośliny dobrze jest sadzić blisko kącików wypoczynkowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: Floradania.dk

 

Autor
TOP 30 kolorowych kwiatów balkonowych | Jak modnie urządzić balkon?
TOP 30 kolorowych kwiatów balkonowych | Jak modnie urządzić balkon?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (40)