Tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata) to roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Brazylii. Tytoń dorasta zwykle do 80-120 cm wzrostu, ma wzniesiony pokrój i silnie rozkrzewia się. Skrętoległe, siedzące liście tworzą rozety. Kwiaty są pięciopłatkowe, lejkowate, zebrane w luźne wiechy. Wydzielają intensywny zapach. Otwierają się wieczorami na całą noc a za dnia są znowu zamknięte. Roślina kwitnie od lipca do września lub października.

Uprawa tytoniu oskrzydlonego

Tytoń oskrzydlony preferuje stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, próchnicze, żyzne, umiarkowanie wilgotne lub wilgotne o pH zasadowym.

Drobne nasiona wysiewa się do inspektu lub skrzynek w pomieszczeniu pod koniec marca lub na początku kwietnia (zwykle zakwita po 3 miesiącach od siewu). W maju (po Zimnej Zośce) młode sadzonki można wysadzić na miejsce stałe.

Roślina jest wrażliwa na suszę i wymaga regularnego podlewania, w szczególności przy uprawie pojemnikowej. Tytoń warto również dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących o niższej zawartości azotu. Większe sadzonki mogą wymagać podpór.

Zastosowanie

Tytoń oskrzydlony warto sadzić na wysokich, mieszanych rabatach. Roślina ze względu na silny wzrost może dekorować ogrodzenia i ściany. Gatunek nadaje się również od uprawy w pojemnikach - jako ozdoba balkonów, tarasów, drzwi wejściowych lub altan.