Logo
Logo

Mączniak prawdziwy: jak wygląda i czym go zwalczać?

Mączniak prawdziwy zawdzięcza swoją nazwę jednemu z charakterystycznych objawów – białemu, "mączystemu" nalotowi na liściach. Jest dość pospolitą chorobą roślin, którą można łatwo rozpoznać i trudno pomylić z czymś innym. Niestety jest również bardzo groźny i w momencie rozpoznania, powinniśmy starać się jak najszybciej go zwalczyć.

Spis treści
Jak wygląda mączniak prawdziwy i skąd się bierze? Które rośliny mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego? Jak walczyć z mączniakiem prawdziwym?

Objawy chorobowe mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy to bardzo często występująca (wręcz powszechna) choroba roślin ogrodowych. Powodowana jest przez grzyby z rzędu Erysiphales, znane jako mączniaki prawdziwe. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotne i ciepłe powietrze (a przede wszystkim wahania temperatury), brak przewiewności najczęściej spowodowany dużym zagęszczeniem roślin oraz przenawożenie azotem.

Objawy mączniaka (biały, mączysty nalot) można zauważyć na wszystkich nadziemnych częściach roślin – na liściach, łodygach, pąkach i owocach.  Porażone rośliny słabiej rosną, kwitną i owocują, a w przypadku dużego porażenia, wzrost zostaje całkowicie zahamowany! Liście, pędy i owoce ulegają zniekształceniu, a w skrajnych przypadkach zasychają i opadają. Porażone rośliny są bardzo osłabione i często przemarzają w zimie.

Biały, mączysty nalot to skupisko bezbarwnych strzępek grzybni i zarodników konidialnych (przemieszczają się z wiatrem i deszczem rozprzestrzeniając chorobę). Z czasem jednak grzybnia ciemnieje i wytwarza małe (0,1 mm), kuliste, czarne twory – są to owocniki grzyba. W ich środku znajdują się zarodniki workowe, które są przyczyną kolejnych infekcji wiosną następnego roku.

Charakterystycznym objawem choroby jest biały, mączysty nalot grzybni (stąd nazwa choroby, rośliny dosłownie wyglądają, jakby je obsypano mąką).


infouprawa / YouTube


Na jakich roślinach może pojawić się mączniak prawdziwy?

Choroba może pojawić się na wielu roślinach ogrodowych:

Jak zwalczać mączniaka?

Niestety mączniak prawdziwy nie jest łatwy do zwalczania. W przypadku słabego porażenia mogą zadziałać naturalne preparaty – t.j. Biosept, Biochikol, Bioczos (Kostki Himal) czy Timorex Gold 24 EC, jednak często okazuje się, że są one mało skuteczne.

Do zwalczania mączniaka doskonale sprawdzi się dobrze znany i często stosowany w ogrodach fungicyd Miedzian. Substancją czynną preparatu jest miedź w postaci tlenochlorku miedz – 50% (500g Cu/kg).Środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych.


Preparat występuje pod różnymi markami – np. Agrecol, Sumin, Target, Twój ogród i wieloma innymi. Można go bez problemu kupić w każdym centrum ogrodniczym lub w sklepach internetowych.

11,99 PLN
Preparat grzybobójczy Miedzian Extra 350 SC zwalcza mączniaka prawdziwego i inne choroby roślin: m.in. parcha jabłoni, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, zarazę ziemniaka.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Zabiegi zwalczające mączniaka przeprowadzamy po zauważeniu pierwszych objawów, 2-3 krotnie co 7-10 dni. Porażone pędy i liście można usuwać i palić, a rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu. Niestety nawet chemiczna ochrona nie zagwarantuje nam, że mączniak nie pojawi się w przyszłym sezonie. Dlatego też niezmiernie ważne jest to, żeby w kolejnym sezonie rozpocząć zwalczanie od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby roślin!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Paul Maguire / Dreamstime oraz Rasbak / Wikimedia Commons

Autor
Mączniak prawdziwy: jak wygląda i czym go zwalczać?
Mączniak prawdziwy: jak wygląda i czym go zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl