Karagana syberyjska (Caragana arborescens), zwana również akacją syberyjską, akacją żółtą lub grochodrzewem syberyjskim, to gatunek rośliny z rodziny bobowatych, który pochodzi ze wschodniej Azji (Syberii i Mandżurii). W Europie, w tym także w Polsce, jest uprawiana i dziczejąca.
Charakterystyka rośliny
Karagana syberyjska to krzew lub małe drzewo, które może osiągnąć wysokość do 6 metrów. Charakteryzuje się sztywnymi i wyprostowanymi gałęziami oraz szarozielonkawą korą. Liście są parzysto-pierzaście złożone, 8-12-listkowe, jasnozielone. Poszczególne listki są eliptycznie wydłużone lub odwrotnie jajowate, szczyty mają zaokrąglone i zakończone wyrostkiem. Młode liście są jedwabiście owłosione.
Karagana syberyjska kwitnie w połowie maja. Kwiaty są motylkowe, żółte, o długości około 2 cm. Mogą występować pojedynczo lub zebrane w pęczki po 2-4. Karagana to roślina miododajna. Owocem jest strąk długości do 5 cm, który pękając gwałtownie się skręca i rozrzuca nasiona. Dojrzewają one w sierpniu, mają szary lub ciemnobrązowy kolor.
Wymagania i uprawa karagany syberyjskiej
Karagana syberyjska jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie i pielęgnacji. Jest to gatunek wytrzymały, który dobrze radzi sobie nawet w surowych warunkach klimatycznych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Stanowisko
Karagana syberyjska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest to roślina tolerancyjna pod względem gleby – rośnie zarówno na glebach lekkich, jak i ciężkich, o różnej kwasowości. Preferuje jednak gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie pH od lekko kwasowego do lekko zasadowego.
Mrozoodporność
Karagana syberyjska jest rośliną mrozoodporną. Bez problemu znosi temperatury do -40 °C, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodów w chłodniejszych regionach Polski.
Rozmnażanie
Rozmnażanie karagany syberyjskiej najczęściej odbywa się przez nasiona (warto wiedzieć, że zachowują zdolność kiełkowania do 3 lat). Przed wysianiem, nasiona zalewa się gorącą wodą i po minucie chłodzi do letniej temperatury – proces ten nazywa się skaryfikacją. Wysiewa się je na głębokość około 1 cm w pojemnikach lub doniczkach i przetrzymuje w ten sposób do następnego roku. Kiełkują one po około 2-3 tygodniach od wysiania. W późniejszym czasie młode sadzonki przesadza się do gruntu, najlepiej na wiosnę lub jesień.
Pielęgnacja karagany syberyjskiej
Podlewanie i nawożenie
Karagana syberyjska jest rośliną tolerującą suszę, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy podlewanie w okresach długotrwałej suszy. Co do nawożenia, karagana syberyjska nie jest rośliną wymagającą. Wystarczy podać nawóz wieloskładnikowy raz na rok, na początku wiosny.
Cięcie
Karagana syberyjska dobrze znosi przycinanie. Zaleca się przycinanie rośliny tuż po kwitnieniu, aby nadać jej krzewiasty wygląd. Regularne przycinanie co 2-3 lata najstarszych gałęzi, które znajdują się u nasady, zapewnia lepsze i szybsze rozwijanie nowych pędów.
Szkodniki i choroby karagany syberyjskiej
Karagana syberyjska jest rośliną odporną na większość szkodników i chorób. Może jednak być atakowana przez mszyce, które powodują skręcanie i deformację liści. W przypadku zauważenia mszyc, zaleca się użycie odpowiednich środków ochrony roślin.
Wśród chorób, karagana syberyjska może być podatna na choroby grzybowe, szczególnie w warunkach zbyt dużej wilgotności. W takim przypadku zaleca się stosowanie odpowiednich fungicydów.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Zastosowanie karagany syberyjskiej
Karagana syberyjska to bardzo uniwersalna roślina. Może być uprawiana w ogrodach przydomowych jako soliter, wśród rabat, a nawet w donicach oraz jako drzewko bonsai. Dobrze sprawdza się też jako roślina żywopłotowa.
Karagana syberyjska zapewnia schronienie dla ptaków, które lubią budować gniazda w jej gęstych zaroślach. Jest rośliną miododajną, której obficie kwitnące żółte kwiaty zwabiają pszczoły.
Świeże strąki karageny są jadalne i można je gotować, traktując jak fasolkę szparagową. Natomiast kwiaty można dodawać do sałatek.
Polecane odmiany karagany syberyjskiej
- 'Pendula' – jest szczepiona na pniu, najlepiej sprawdza się jako soliter lub roślina sadzona w rzędach
- 'Lorbergii' – odmiana o rozłożystym pokroju i przewieszających się pędach
- 'Walker' – (zdj. 5) odmiana prowadzona w formie piennej, z cienkimi, pierzastymi liśćmi
- 'Yellow Tip' – (zdj. 6) niska, o liściach żółtych
Karagana syberyjska – sadzonki, gdzie kupić?
Karaganę syberyjską w formie sadzonek w doniczkach można kupić w sklepach internetowych takich jak:
Tekst: ZO, zdjęcia: skymoon13 / AdobeStock, Sten CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons