Logo
Logo
48
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 12 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Ogromne bogactwo przeróżnych gatunków i odmian drzew i krzewów żywopłotowych nadających się na żywopłoty daje nam prawie nieograniczone możliwości w zakładaniu zielonych ścian w ogrodzie. Poznaj najpopularniejsze gatunki roślin na żywopłot. Dowiedz się, jak wyglądają i jakie mają wymagania i posadź w swoim ogrodzie.

Rośliny na żywopłoty to bardzo duża i zróżnicowana grupa roślin ogrodowych. Są wśród nich zarówno gatunki liściaste oraz iglaki, niektóre są zimozielone, inne zrzucają liście na zimę. Wybraliśmy dla Was gatunki, które szybko stworzą imponującą zielona ścianę. Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji żywopłotu w ogrodzie.

Zobacz najpopularniejsze rośliny na żywopłot

bukszpan - żywopłot fot. onbir - Pixabay.com
fot. onbir - Pixabay.com

BUKSZPAN (Buxus sempervirens)

Zimozielony liściasty krzew doskonale nadający się na niskie (30-60 cm) formowane żywopłoty i jako obwódki kwietników i rabat. Charakteryzuje się gęstym pokrojem i dość wolnym wzrostem (10 cm rocznie). By miał zwarty pokrój wymaga 2 krotnego przycinania w sezonie - na początku wiosny i w połowie lata. Zimą wymaga okrycia i cieniowania agrowłókniną oraz podlewania przed mrozami. Może przemarzać. Bardzo nie lubi zbyt mokrego podłoża!

 
 

forsycja - żywopłot fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

FORSYCJA (Forsythia intermedia)

Kwitnąca królowa wczesnej wiosny, idealna na średnie (2-3 m), formowane lub naturalne żywopłoty. W kwietniu jej pędy, jeszcze przed rozwojem liści, bardzo obficie kwitną, obsypując się setkami żółtych kwiatów, spod których czasem nie widać pędów. Cięcie przeprowadza się dopiero po kwitnieniu, na przełomie kwietnia i maja. Intensywnie przycinane krzewy mają bardziej zwarty kształt, ale tworzą mniej kwiatów.

 
 

buk - żywopłot fot. emjay smith - Fotolia.com
fot. emjay smith - Fotolia.com

BUK (Fagus sylvatica)

Najpopularniejsze liściaste rodzime drzewo żywopłotowe. Doskonały na wysokie (2-5 m) formowane żywopłoty. Ma lśniące liście, które jesienią przebarwiają się na brązowo, rzadko opadają i pozostają na pędach aż do wiosny. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym na glebie żyznej i próchnicznej. Wymaga cięcia dwa razy w roku - w lutym oraz w czerwcu. Doskonale wygląda posadzony przy ogrodzeniu.

 
 

grab- żywopłot fot. Photo-Mix - Pixabay.com
fot. Photo-Mix - Pixabay.com

GRAB (Carpinus betulus)

Bardzo podobny do buka i często z nim mylony, ale ma bardziej piłkowane i węższe liście, które pojawiają się znacznie wcześniej, są mniej błyszczące, mają mocne użyłkowanie i są szorstkie w dotyku, na jesieni przybierają kolor beżowo-złoty. Regularnie przycinany (późną zimą i latem) tworzy gęstą i wysoką (2-4 m) ścianę pędów i liści. Pierwsze cięcie rozpoczyna się dopiero gdy rośliny osiągną 1 m wysokości.

 
 

żywotnik tuja - żywopłot fot. PIRO4D - Pixabay.com
fot. PIRO4D - Pixabay.com

ŻYWOTNIK (Thuja occidentalis)

Popularna tuja, najczęściej wybierana roślina iglasta do tworzenia żywopłotów formowanych różnych wysokości (dzięki dużej liczbie odmian), można jej także nie przycinać i pozwolić rosnąć swobodnie. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Najczęściej sadzony jest przy ogrodzeniach w odstępach 50 cm. By zachował zwarty pokrój wymaga cięcia 3 razy w sezonie - wiosną (kwiecień), latem (czerwiec) i pod koniec sierpnia.

 
 

cis - zywopłot fot. SaadiaAMYii - Pixabay.com
fot. SaadiaAMYii - Pixabay.com

CIS (Taxus baccata)

Doskonały iglak na formowane i nieformowane żywopłoty do miejsc zacienionych. Cis świetnie znosi przycinanie i można go bezpiecznie przycinać, nawet bardzo radykalnie, gdyż doskonale odbija nawet od starego drewna. Wolno rośnie (3-4 m po 20 latach). Młode rośliny mają pokrój stożkowy, starsze coraz bardziej szeroki i pokładający się. Nieformowane krzewy tworzą dekoracyjne czerwone jagody (trujące).

 
 

ognik- żywopłot fot. Bishnu Sarangi - Pixabay.com
fot. Bishnu Sarangi - Pixabay.com

OGNIK (Pyracantha coccinea)

Doskonały wybór na nieformowany (2-3 m) uzbrojony żywopłot. Pędy ognika pokryte są cierniami, dzięki którym tworzy barierę nie do przebycia. Wykorzystują to ptaki, które często zakładają gniazda w gęstwinie jego pędów. Ogniki pięknie kwitną (maj-czerwiec) i tworzą kolorowe owoce (wrzesień-luty). Jest dość wrażliwy na mróz i w surowe zimy może przemarzać (po ścięciu odrasta wolno). Źle znosi suszę, zwłaszcza zimą i na przedwiośniu.

 
 

ligustr - żywopłot fot. M. Schuppich - Fotolia.com
fot. M. Schuppich - Fotolia.com

LIGUSTR (Ligustrum vulgare)

Pospolity krzew żywopłotowy często spotykany w miastach wzdłuż ogrodzeń. Szybko rosnący i mało wymagający - doskonale rośnie w każdych warunkach i na każdej glebie. Najlepiej wygląda, gdy jest regularnie przycinany - w maju i w sierpniu. Na nieprzycinanych krzewach wiosną pojawiają się drobne białe kwiaty, a jesienią czarne, błyszczące jagody. Jest częściowo zimozielony, w mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.

 
 

berberys - żywopłot fot. Monika Schröder - Pixabay.com
fot. Monika Schröder - Pixabay.com

BERBERYS (Berberis thunbergii)

Ciernisty krzew doskonały na formowane (1,5-2 m) i nieformowane żywopłoty. Jego drobne zielone liście jesienią malowniczo przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Tworzy też dekoracyjne czerwone jagody, które zimą są chętnie zjadane przez ptaki. Jest bardzo mały wymagający i odporny na mróz, suszę i warunki miejskie. Wymaga dwukrotnego cięcia w roku - w lutym i w czerwcu. Nieprzycinane rośliny tworzą więcej owoców.

 
 

złotlin - żywopłot fot. Jaana Puschkeit - Pixabay.com
fot. Jaana Puschkeit - Pixabay.com

ZŁOTLIN (Kerria japonica)

To wyjątkowo dekoracyjny krzew liściasty o złocistożółtych kwiatach. Można z niego tworzyć średnie (do 2 m) nieformowane żywopłoty, gorzej znosi cięcie. Efektowne kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, ale często powtarzają kwitnienie także jesienią. Liście pod koniec sezonu ładnie przebarwiają się na złoto i opadają. to roślina dość ekspansywna, często tworząca odrosty korzeniowe. By ograniczyć jego rozrastanie warto w ziemię wkopać barierę.

 
 

krzewuszka - żywopłot fot. zoosnow - Pixabay.com
fot. zoosnow - Pixabay.com

KRZEWUSZKA (Weigela florida)

Wyjątkowo dekoracyjny liściasty krzew kwitnący wykorzystywany do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Ma dość luźny pokrój i źle znosi radykalne cięcie - najlepiej po kwitnieniu. Kwitnie w maju i czerwcu, a jej kwiaty przypominają kształtem małe trąbki, często powtarza kwitnienie jesienią. U niektórych odmian liście mogą być paskowane lub żółtawe oraz czerwonawe. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, w cieniu słabiej.

 
 

laurowiśnia - żywopłot fot. Hans Braxmaier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmaier - Pixabay.com

LAUROWIŚNIA (Prunus laurocerasus)

Zimozielony liściasty krzew na formowane (1-2 m) żywopłoty. Ma bardzo dekoracyjne, dość duże błyszczące liście o egzotycznym wyglądzie, które pozostają na gałązkach nawet w zimie. W srogie zimy może przemarzać. Cięcie wykonuje się dwukrotnie - w lutym i w czerwcu, przycinając pędy sekatorem, by nie uszkodzić liści. najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, nie lubi natomiast stanowisko intensywnym nasłonecznieniu, które może przypalać liście.

 
BudujemyDom.pl Źródło: Jesienne porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 9/2017. Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcie tytułowe: MabelAmber - Pixabay.com

 

Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

To Cię zainteresuje
Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu