Co to właściwie jest żywopłot nieformowany?
Żywopłot nieformowany nazywany czasem żywopłotem niestrzyżonym jest dość swobodny i naturalnie się rozrasta, co nadaje mu niezwykłego charakteru. Dzięki temu ma on niepowtarzalny wygląd, ale też nie jest tak zwarty, jak żywopłot formowany, który może tworzyć gęstą, jednolitą ścianę. Warto pamiętać, że żywopłot nieformowany zwykle jest dużo szerszy, więc nie sprawdzi się w małych ogrodach i zazwyczaj stosuje się go tylko na obrzeżach działki. Dodatkowo "nieformowany" nie oznacza "nigdy nie przycinany"!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zanim zdecydujesz się na żywopłot nieformowany – wady i zalety
Zalety:
Najważniejszą zaletą żywopłotu nieformowanego jest jego bajeczny wygląd i możliwość wykorzystania różnych gatunków roślin, osiągając ciekawy efekt, zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania. Taki żywopłot stanowi ozdobę ogrodu, a dodatkowo jest dużo łatwiejszy w pielęgnacji od standardowego żywopłotu. To też zdecydowanie tańsza opcja, gdyż rośliny się mocno rozrastają, więc można je sadzić rzadziej, co przekłada się na ilość sadzonek. Żywopłot nieformowany szybciej się też rozrasta, więc wcześniej uzyskamy większą wysokość.
Wady:
Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć dużą szerokość (nawet do 3 metrów), co ogranicza możliwość jego zastosowania. Takie nasadzenie posiada też mniej zwarty pokrój, który nie stanowi tak dobrej ochrony, jak żywopłot formowany.
Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego to nie tylko podlewanie!
Założenie każdego żywopłotu wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być oczyszczone z większych kamieni, odchwaszczone i przekopane. Rośliny sadzi się w około 50 cm odstępach, pamiętając, że będą się rozrastać.
Żywopłot nieformowany nie wymaga częstego przycinania, co jest zadaniem bardzo czasochłonnym, zwłaszcza w dużych ogrodach. Nie oznacza to jednak, że całkowicie można zrezygnować z przycinania. Po dwóch latach od nasadzenia roślin należy wykonać cięcie korygujące, które nada roślinom odpowiedni kształt. Natomiast raz na kilka lat należy wykonać cięcie pielęgnacyjne – trzeba usunąć stare, połamane i chore gałęzie, a młode gałęzie należy przyciąć o 2/3 długości, co sprawi, że rośliny lepiej się zagęszczą i będą obficiej kwitnąć. Takie cięcie wykonuje się wczesną wiosną, zanim roślina wypuści pąki, ale już po ustąpieniu mrozów.
Pozostałe prace pielęgnacyjne (nawożenie, nawadnianie) uzależnione są od gatunku posadzonych roślin.
Najlepsze rośliny na żywopłot nieformowany
Żywopłot nieformowany to doskonała okazja do stworzenia ciekawej kompozycji poprzez połączenie roślin o różnej wysokości, kolorów kwiatów i liści, czy nawet sposobie wybarwienia liści jesienią, co sprawi, że żywopłot będzie wyglądał fantazyjnie i ciekawie. Warto jednak wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, zwłaszcza pod kątem jakości i kwasowości podłoża oraz nawożenia, co ułatwi dalszą pielęgnację. Jakie rośliny nadają się na żywopłot nieformowany?
Krzewy zimozielone na żywopłot nieformowany
Chętnie wybierane krzewy zimozielone stanowią naturalną ochronę przed zanieczyszczeniami i hałasem przez cały rok. Na żywopłot doskonale nadają się:
- różne odmiany żywotników (tuje);
- jałowiec skalny, chiński lub pospolity;
- sosna górska;
- cis;
- cyprysik.
Drzewa liściaste na żywopłot nieformowany
Drzewa są doskonałe, gdy zależy nam na wysokim żywopłocie. Świetnie się komponują z niższymi roślinami, ale zajmują dość dużo miejsca, gdyż ich szerokość może wynieść nawet 4 metry. Na żywopłot zazwyczaj wykorzystuje się:
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Krzewy liściaste na żywopłot nieformowany
Warto postawić przede wszystkim na krzewy kwitnące, gdyż są dużo łatwiejsze w uprawie niż kwiaty i rośliny ozdobne, a w okresie kwitnienia wyglądają przepięknie.
Najpopularniejsza jest zdecydowanie forsycja o żółtych kwiatach, które zdobią roślinę od kwietnia do maja. Jest mało wymagająca, łatwa w uprawie i świetnie się rozrasta. Warto wykorzystać również lilaki białe i Meyera potocznie nazywane bzami, które nie tylko pięknie kwitną, ale i oszałamiająco pachną. Na żywopłot doskonale nadają się też:
- pigwowiec;
- tawuła norweska i japońska;
- krzewuszka cudowna;
- jaśminowiec;
- laurowiśnia wschodnia;
- ognik szkarłatny;
- pęcherznica kalinolistna;
- kalina;
- bez czarny;
- berberys;
- pięciornik krzewiasty;
- hortensja ogrodowa.
Wybór roślin na żywopłoty nieformowane jest ogromny, co pozwala skomponować piękną, unikalną kompozycję. Podczas wyboru odpowiednich gatunków na żywopłot należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale i warunki, panujące w ogrodzie i to, jakich zabiegów pielęgnacyjnych będą wymagać, by jak najdłużesz służyły nam za zieloną ścianę.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Robert Latawiec, Nelladel, Michal, Sonja Birkelbach / AdobeStock