Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Żywopłot nieformowany | Które rośliny się do niego nadają? Jakie ma wady i zalety?

Żywopłot to doskonały sposób na zapewnienie sobie prywatności oraz ochronę ogrodu przed hałasem i zanieczyszczeniami. Dodatkowo zielone, naturalne ogrodzenie pięknie wygląda niezależnie od stylu, w jakim utrzymany jest nasz ogród. Żywopłoty mogą być tworzone z najróżniejszych roślin i mieć różne formy oraz wysokość. Na szczególną uwagę zasługują żywopłoty nieformowane, które odznaczają się ciekawym wyglądem, przez co zyskują coraz większą popularność. Czym są żywopłoty nieformowane? Jak dbać o żywopłot nieformowany?

Co to właściwie jest żywopłot nieformowany?

Żywopłot nieformowany nazywany czasem żywopłotem niestrzyżonym jest dość swobodny i naturalnie się rozrasta, co nadaje mu niezwykłego charakteru. Dzięki temu ma on niepowtarzalny wygląd, ale też nie jest tak zwarty, jak żywopłot formowany, który może tworzyć gęstą, jednolitą ścianę. Warto pamiętać, że żywopłot nieformowany zwykle jest dużo szerszy, więc nie sprawdzi się w małych ogrodach i zazwyczaj stosuje się go tylko na obrzeżach działki. Dodatkowo "nieformowany" nie oznacza "nigdy nie przycinany"!

Żywopłot nieformowany tworzy się poprzez sadzenie roślin z jednej, wybranej odmiany rośliny, która ma odpowiadające nam cechy, lub połączenie kilku gatunków drzew i krzewów (również kwitnących), sadząc obok siebie niższe i wyższe z nich, aby "uszczelnić" przestrzeń, która między nimi powstaje.

 

Zanim zdecydujesz się na żywopłot nieformowany – wady i zalety

Zalety:
Najważniejszą zaletą żywopłotu nieformowanego jest jego bajeczny wygląd i możliwość wykorzystania różnych gatunków roślin, osiągając ciekawy efekt, zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania. Taki żywopłot stanowi ozdobę ogrodu, a dodatkowo jest dużo łatwiejszy w pielęgnacji od standardowego żywopłotu. To też zdecydowanie tańsza opcja, gdyż rośliny się mocno rozrastają, więc można je sadzić rzadziej, co przekłada się na ilość sadzonek. Żywopłot nieformowany szybciej się też rozrasta, więc wcześniej uzyskamy większą wysokość.

Wady:
Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć dużą szerokość (nawet do 3 metrów), co ogranicza możliwość jego zastosowania. Takie nasadzenie posiada też mniej zwarty pokrój, który nie stanowi tak dobrej ochrony, jak żywopłot formowany.

Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego to nie tylko podlewanie!

Założenie każdego żywopłotu wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być oczyszczone z większych kamieni, odchwaszczone i przekopane. Rośliny sadzi się w około 50 cm odstępach, pamiętając, że będą się rozrastać.

Żywopłot nieformowany nie wymaga częstego przycinania, co jest zadaniem bardzo czasochłonnym, zwłaszcza w dużych ogrodach. Nie oznacza to jednak, że całkowicie można zrezygnować z przycinania. Po dwóch latach od nasadzenia roślin należy wykonać cięcie korygujące, które nada roślinom odpowiedni kształt. Natomiast raz na kilka lat należy wykonać cięcie pielęgnacyjne – trzeba usunąć stare, połamane i chore gałęzie, a młode gałęzie należy przyciąć o 2/3 długości, co sprawi, że rośliny lepiej się zagęszczą i będą obficiej kwitnąć. Takie cięcie wykonuje się wczesną wiosną, zanim roślina wypuści pąki, ale już po ustąpieniu mrozów.

Pozostałe prace pielęgnacyjne (nawożenie, nawadnianie) uzależnione są od gatunku posadzonych roślin.

Najlepsze rośliny na żywopłot nieformowany

Żywopłot nieformowany to doskonała okazja do stworzenia ciekawej kompozycji poprzez połączenie roślin o różnej wysokości, kolorów kwiatów i liści, czy nawet sposobie wybarwienia liści jesienią, co sprawi, że żywopłot będzie wyglądał fantazyjnie i ciekawie. Warto jednak wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, zwłaszcza pod kątem jakości i kwasowości podłoża oraz nawożenia, co ułatwi dalszą pielęgnację. Jakie rośliny nadają się na żywopłot nieformowany?

Krzewy zimozielone na żywopłot nieformowany

Chętnie wybierane krzewy zimozielone stanowią naturalną ochronę przed zanieczyszczeniami i hałasem przez cały rok. Na żywopłot doskonale nadają się:

Drzewa liściaste na żywopłot nieformowany

Drzewa są doskonałe, gdy zależy nam na wysokim żywopłocie. Świetnie się komponują z niższymi roślinami, ale zajmują dość dużo miejsca, gdyż ich szerokość może wynieść nawet 4 metry. Na żywopłot zazwyczaj wykorzystuje się:

Krzewy liściaste na żywopłot nieformowany

Warto postawić przede wszystkim na krzewy kwitnące, gdyż są dużo łatwiejsze w uprawie niż kwiaty i rośliny ozdobne, a w okresie kwitnienia wyglądają przepięknie.

Najpopularniejsza jest zdecydowanie forsycja o żółtych kwiatach, które zdobią roślinę od kwietnia do maja. Jest mało wymagająca, łatwa w uprawie i świetnie się rozrasta. Warto wykorzystać również lilaki białe i Meyera potocznie nazywane bzami, które nie tylko pięknie kwitną, ale i oszałamiająco pachną. Na żywopłot doskonale nadają się też:

Wybór roślin na żywopłoty nieformowane jest ogromny, co pozwala skomponować piękną, unikalną kompozycję. Podczas wyboru odpowiednich gatunków na żywopłot należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale i warunki, panujące w ogrodzie i to, jakich zabiegów pielęgnacyjnych będą wymagać, by jak najdłużesz służyły nam za zieloną ścianę.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Robert Latawiec, Nelladel, Michal, Sonja Birkelbach / AdobeStock

Autor
Żywopłot nieformowany | Które rośliny się do niego nadają? Jakie ma wady i zalety?
Żywopłot nieformowany | Które rośliny się do niego nadają? Jakie ma wady i zalety?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl