Pigwowiec pośredni (Chaenomeles × superba) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest mieszańcem pigwowca okazałego i japońskiego, dlatego wykazuje cechy obu tych gatunków, a poszczególne egzemplarze mogą się od siebie różnić. Posiada też wiele pięknych odmian ozdobnych.

Pigwowiec pośredni dorasta zwykle do ok. 1-1,5 m wys. Tworzy cienkie, sztywne, zdrewniałe, rozgałęzione, splątane pędy, pokryte długimi, ostrymi kolcami i niewielkimi, ciemnozielonymi, jajowatymi lub szerokolancetowatymi, zaostrzonymi na wierzchołku liśćmi z dużymi przylistkami.

Krzew zakwita wiosną (IV-V), wydając jaskrawoczerwone (u odmian także w innych kolorach), duże, pięciopłatkowe kwiaty z zachodzącymi na siebie dachówkowo płatkami, zebrane po kilka w pęczki na całej długości pędu. Kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich i starszych, a na roślinie pojawiają się przed rozwojem liści lub razem z nimi.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w aromatyczne, jabłkokształtne, duże, twarde, początkowo zielone, potem żółte owoce, zawierające komory nasienne z nasionami.

Rośliny tworzą długie, ale słabo rozgałęzione korzenie.

Wymagania i uprawa

Pigwowiec pośredni to krzew mało wymagający i łatwy w uprawie. Preferuje próchnicze, świeże, lekko wilgotne gleby, ale dobrze poradzi sobie też na każdej typowej, a nawet słabej glebie ogrodowej i zniesie przejściową suszę. Powinien być natomiast uprawiany na słonecznym stanowisku, gdyż jest rośliną światłolubną.

Krzew jest umiarkowanie mrozoodporny i gorzej znosi mróz od pigwowca japońskiego (jednego z gatunków rodzicielskich), dlatego poleca się jego uprawę w cieplejszych rejonach kraju. Jeśli zimą częściowo przemarznie, wiosną jednak dobrze się regeneruje. Pąki kwiatowe mogą być natomiast uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Pigwowiec pośredni to gatunek mieszańcowy, dlatego może być rozmnażany tylko wegetatywnie (np. przez sadzonki pędowe, odrosty korzeniowe, odkłady, szczepienie), jeśli jego potomstwo ma zachować cechy egzemplarza matecznego.

Zastosowanie

Pigwowiec pośredni ma w ogrodzie wiele zastosowań. Bardzo ładnie prezentuje się w jednogatunkowej grupie na tle trawnika bądź ściany domu, ale może też służyć do tworzenia niskich żywopłotów obronnych, które ze względu na kolczaste pędy są trudne do przebycia.

Ładnie komponuje się też z innymi roślinami kwitnącymi w podobnym czasie jak forsycje, tawuły wiosenne, magnolie, mahonie, migdałki czy kwiaty cebulowe. Doskonale wygląda także w ogrodach skalnych i japońskich.

Dojrzewające jesienią owoce są twarde, cierpkie i kwaśne, ale po pierwszych przymrozkach można wykorzystać je na przetwory lub dodawać w plasterkach do herbaty.

Wybrane odmiany

  • 'Andenken an Karl Ramc' – kwiaty pojedyncze, czerwone
  • 'Nicoline' – kwiaty czerwone, pojedyncze i podwójne
  • 'Orange Trail' – kwiaty pojedyncze, pomarańczowo-czerwone
  • 'Cameo' – kwiaty półpełne, łososiowo-różowe
  • 'Pink Lady' – kwiaty pojedyncze, ciemnoróżowe
  • 'Jet Trail' – kwiaty pojedyncze, białe
  • 'Crimson and Gold' – kwiaty pojedyncze, czerwone z dużymi, żółtymi pylnikami


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde