Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) zwany jest także migdałowcem trójklapowym. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i pochodzi z terenów Chin oraz Korei.

Krzew dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości (bardzo popularne są migdałki prowadzone w formie małych drzewek). Charakterystyczne liście są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku.  

Migdałek trójklapowy kwitnie wiosną – w kwietniu i maju. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na wyprostowanych pędach rośliny. Na każdym pędzie jest ich tak wiele, że krzewy wyróżniają się już z daleka. Kwiaty wyglądają jak małe różyczki, które w zależności od stopnia rozwoju, zmieniają swą barwę – początkowo (jeszcze w fazie pąka i wczesnego rozkwitu) mają kolor różowy, później przebarwiają się na jasnoróżowy, a nawet biały.

Pąki kwiatowe migdałka tworzą się latem na jednorocznych pędach i rozwijają się dopiero wiosną następnego roku.

 
 

Wymagania i uprawa

Migdałek trójklapowy jest wymagający jeśli chodzi o warunki glebowe i temperaturę. Powinien być sadzony w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru (dobrze czują się posadzone przy południowej ścianie budynku lub ogrodzeniu). Kwiaty często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Po kwitnieniu pędy rośliny wymagają przycięcia o 2/3 ich długości (starsze pędy skracamy jeszcze niżej). Cięcie jest niezbędne dla zachowania obfitego kwitnienia rośliny w kolejnych latach!

Aby migdałek kwitł obficie powinniśmy go nawozić wiosną w trakcie kwitnienia (na rynku dostępne są gotowe nawozy do roślin kwitnących) oraz w lecie, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok.

 
 

Zastosowanie

Migdałki trójklapowe to rośliny, które powinno się sadzić w miejscach eksponowanych, aby podczas kwitnienia były ozdobą ogrodu. Są też lubianym kwiatem do wazonów. Nagie gałązki można ściąć i wstawić do wody z odrobiną soli – po ok. 10 dniach zakwitają i będą cieszyć domowników świeżością wiosny.

Migdałki w formie drzewka (migdałki można szczepić wysoko, np. na ałyczy) są często sadzone na osiedlach, gdzie chętnie tworzy się przy ich pomocy szpalery.

Ciekawostki

Jest to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych – jego drobne kwiaty gęsto pokrywają całe łodygi i tworzą nazywane przez niektórych "kwiatowe ścieżki". 


Zdjęcia: Bronisław Dróżka/Pixabay, DaviD von Diemar/Unsplash