Migdałek trójklapowy zwany jest także migdałowcem. To jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Jego największą ozdobą są drobne kwiaty pojawiające się w zależności od pogody oraz od miejsca sadzenia od połowy marca do połowy kwietnia i kwitną nawet do połowy maja.

Kwiaty migdałka wyglądają jak małe różyczki w kolorze białym, różowawym lub różowym. Występują gęsto na wyprostowanych pędach. Na każdym pędzie jest ich ta wiele, że krzewy widoczne są z daleka.

Po kwitnieniu pędy wymagają przycięcia o 2/3 ich długości, starsze pędy skracamy jeszcze niżej. Na wyrośniętych jednorocznych pędach powstaną latem pąki kwiatowe, które rozkwitną wiosną następnego roku. Cięcie jest niezbędne dla zachowania obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Nieprzycinane okazy mają długie, ogołocone na spodzie pędy, nadmiernie zagęszczające koronę, co wpływa na pogorszenie kwitnienia.

Nazwa "trójklapowy" pochodzi się od charakterystycznego kształtu liści migdałka. Są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku. Krzew dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Bardzo popularne są także formy szczepione na prostym pniu (zwykle 1-1,5 m wysokości).

Migdałek najlepiej rośnie i kwitnie w żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej glebie, na stanowisku słonecznym i zacisznym - osłoniętym przed mroźnymi wiatrami (kwiaty migdałka często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki). Krzewy te dobrze czują się posadzone przy południowej ścianie budynku lub ogrodzeniu. Warto sadzić migdałki w miejscach eksponowanych aby podczas kwitnienia były ozdobą ogrodu.

fot. Cliff Wikimedia Commons