Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) zwany jest także migdałowcem trójklapowym. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i pochodzi z terenów Chin oraz Korei. Jest to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych – jego drobne kwiaty gęsto pokrywają całe łodygi i tworzą nazywane przez niektórych "kwiatowe ścieżki".

Nazwa gatunkowa "trójklapowy" pochodzi od charakterystycznego kształtu liści migdałka – są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku. Krzew dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości. Bardzo popularne są także formy wyżej szczepione (zwykle na wysokości 1-1,5 m).

Kwiaty migdałka pojawiają się przed rozwojem liści na wyprostowanych pędach rośliny. Na każdym pędzie jest ich tak wiele, że krzewy wyróżniają się już z daleka.

Kwitnienie trwa od połowy marca do połowy kwietnia, a niekiedy do początku maja. Same kwiaty wyglądają jak małe różyczki, które w zależności od stopnia rozwoju, zmieniają swą barwę – początkowo (jeszcze w fazie pąka i wczesnego rozkwitu) mają kolor różowy, później przebarwiają się na jasnoróżowy, a nawet biały.

Musimy pamiętać, że pąki kwiatowe migdałka tworzą się latem na jednorocznych pędach i rozwijają się dopiero wiosną następnego roku.

Uprawa i wymagania

Migdałek trójklapowy powinien być sadzony w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi – jest wymagający jeśli chodzi o warunki glebowe i temperaturę. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru – jest wrażliwy na niskie temperatury, a jego kwiaty często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Krzewy dobrze czują się posadzone przy południowej ścianie budynku lub ogrodzeniu.

Po kwitnieniu pędy rośliny wymagają przycięcia o 2/3 ich długości (starsze pędy skracamy jeszcze niżej). Cięcie jest niezbędne dla zachowania obfitego kwitnienia rośliny w kolejnych latach! Nieprzycinane okazy mają długie, ogołocone w dolnej części pędy. Dodatkowo nadmiernie zagęszczają one koronę, co wpływa na pogorszenie kwitnienia.

Aby migdałek kwitł obficie powinniśmy go nawozić wiosną w trakcie kwitnienia (na rynku dostępne są gotowe nawozy do roślin kwitnących) oraz w lecie, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok.

Zastosowanie

Migdałki to rośliny, które powinno się sadzić w miejscach eksponowanych, aby podczas kwitnienia były ozdobą ogrodu. Są też lubianym kwiatem do wazonów. Nagie gałązki można ściąć i wstawić do wody z odrobiną soli – po ok. 10 dniach zakwitają i będą cieszyć domowników świeżością wiosny.

Zdjęcie tytułowe: Bronisław Dróżka/Pixabay, DaviD von Diemar/Unsplash