Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) zwany jest także migdałowcem trójklapowym. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i pochodzi z terenów Chin oraz Korei. Jest to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych – jego drobne kwiaty gęsto pokrywają całe łodygi i tworzą nazywane przez niektórych "kwiatowe ścieżki".

Nazwa gatunkowa "trójklapowy" pochodzi od charakterystycznego kształtu liści migdałka – są eliptyczne, karbowane, z trzema klapami na wierzchołku. Krzew dorasta maksymalnie do 2 metrów wysokości (bardzo popularne są migdałki w formie małych drzewek – aby uzyskać pokrój drzewka migdałowce trzeba szczepić np. na ałyczy). 

Kwiaty migdałka pojawiają się przed rozwojem liści na wyprostowanych pędach rośliny. Na każdym pędzie jest ich tak wiele, że krzewy wyróżniają się już z daleka.

Same kwiaty wyglądają jak małe różyczki, które w zależności od stopnia rozwoju, zmieniają swą barwę – początkowo (jeszcze w fazie pąka i wczesnego rozkwitu) mają kolor różowy, później przebarwiają się na jasnoróżowy, a nawet biały. Kwitnienie trwa od połowy marca do połowy kwietnia, a niekiedy do początku maja. 

Pąki kwiatowe migdałka tworzą się latem na jednorocznych pędach i rozwijają się dopiero wiosną następnego roku.

Uprawa i wymagania

Migdałek trójklapowy powinien być sadzony w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi – jest wymagający jeśli chodzi o warunki glebowe i temperaturę. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru – jest wrażliwy na niskie temperatury, a jego kwiaty często są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Krzewy dobrze czują się posadzone przy południowej ścianie budynku lub ogrodzeniu.

Po kwitnieniu pędy rośliny wymagają przycięcia o 2/3 ich długości (starsze pędy skracamy jeszcze niżej). Cięcie jest niezbędne dla zachowania obfitego kwitnienia rośliny w kolejnych latach!

Aby migdałek kwitł obficie powinniśmy go nawozić wiosną w trakcie kwitnienia (na rynku dostępne są gotowe nawozy do roślin kwitnących) oraz w lecie, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok.

Zastosowanie

Migdałki to rośliny, które powinno się sadzić w miejscach eksponowanych, aby podczas kwitnienia były ozdobą ogrodu. Są też lubianym kwiatem do wazonów. Nagie gałązki można ściąć i wstawić do wody z odrobiną soli – po ok. 10 dniach zakwitają i będą cieszyć domowników świeżością wiosny.

Zdjęcia: Bronisław Dróżka/Pixabay, DaviD von Diemar/Unsplash