Co ciąć w maju? | Przycinanie drzew i krzewów

Co ciac w maju Przycinanie drzew i krzewów, fot. Pixabay, Flaticon

W maju warto przede wszystkim skrócić pędy krzewów ozdobnych, które kwitły od wczesnej wiosny. To również dobry czas na rozpoczęcie przycinania lub formowania roślin zimozielonych – liściastych i iglastych. Jakie rośliny ogrodowe można przycinać w maju?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
36
Spis treści
Jakie drzewa i krzewy kwitnące wiosną ciąć w maju? Jakie rośliny wiecznie zielone ciąć w maju? Jak ciąć sosny w maju?

Jakie drzewa i krzewy przycinać w maju?
Cięcie krzewów kwitnących wiosną

Na przestrzeni całego miesiąca kwitną lub już przekwitają znane i popularne krzewy ogrodowe, np.: forsycje, migdałki, złotlin, pigwowce, tawuła wczesna, wierzby (ozdobne odmiany), porzeczka złota i porzeczka krwista, krzewuszka, tamaryszek, wrzośce. Kwitną one wiosną na wieloletnich pędach, a pąki kwiatowe zawiązują się na nich już przed zimą. Z tego względu te grupę krzewów należy ciąć po przekwitnięciu kwiatów (np. późną wiosną), a nie jesienią, co może doprowadzić do braku kwitnienia.

Pod koniec maja lub na początku czerwca można przyciąć także jaśminowce oraz żylistki, ponieważ zawiązują one pąki kwiatowe (na kolejny sezon) zaraz po kwitnieniu (wczesnym latem). Jeżeli przytniemy je za późno, to następnej wiosny mogą nie zakwitnąć wcale. Warto pamiętać, że rośliny kwitnące wiosną należy ciąć co roku, natomiast gatunki zakwitające później (latem) można skracać raz na kilka sezonów wczesną wiosną.

Z końcem maja można także przycinać lilaki (bzy), a przede wszystkim usuwać (w miarę możliwości) ich przekwitłe kwiatostany, aby rośliny nie traciły energii na wytwarzanie nasion, a bardziej na wypuszczanie nowych pędów i zawiązywanie pąków.

  • Starsze krzewy, które mają zbyt dużo grubych pędów, można odmłodzić poprzez mocne cięcie, np. o połowę długości, czy nawet nisko przy ziemi. Z kolei młodsze, jednoroczne pędy skracamy zwykle o 1/3 długości lub o połowę.

  • W maju można także wykonywać cięcia innych roślin ogrodowych np. cięcia sanitarne lub odmładzające, które zwykle przeprowadza się co kilka lat lub doraźnie w celu usunięcia pędów chorych, przemarzniętych lub chorych.

Które gatunki zimozielone przycinać w maju?
Przycinanie roślin iglastych i formowanych

W maju mamy także bardzo dobre warunki, by rozpocząć (lub wykonać już drugie) cięcie lub formowanie ozdobnych krzewów zimozielonych, np. bukszpanów, trzmieliny japońskiej oraz iglaków, (głównie cisów, żywotników (tui), cyprysików, jałowców, kosodrzewin, świerków, choiny kanadyjskiej).

Wczesną wiosną cięcie iglaków powinno polegać głównie na usuwaniu pędów uszkodzonych przez mróz lub chorych, natomiast nieco później – np. właśnie w maju – można dodatkowo przycinać pędy iglaków w celu ich formowania. Należy pamiętać, że niektóre iglaki nie potrzebują cięcia lub źle na nie reagują (np. jodły, niektóre sosny).

W przypadku zimozielonych krzewów liściastych, maj jest okresem kiedy rośliny wytworzyły już od wiosny kilkucentymetrowy przyrost, mają dużo energii i szybko zareagują na cięcie zagęszczeniem korony. Z tego względu możemy spokojnie je ciąć lub formować w pożądane kształty lub figury za pomocą różnego rodzaju nożyc ogrodowych.

Jak skracać pędy sosen w maju?
Zasady cięcia sosen

Pod koniec maja można skracać lub formować pędy sosen, które generalnie nie przepadają za cięciem, ale bardzo dobrze reagują na tzw. uszczykiwanie pędów (obłamywanie) młodych, świeżych pędów.

Powstające w tym czasie młode, nie rozwinięte (bez igieł) i pionowo rosnące pędy (tzw. „świeczki”) należy po prostu odłamać, skracając je o około 1/2 lub nawet 2/3 długości. W przypadku gatunków i odmian sosen karłowych lub bardzo wolno rosnących i jednocześnie mocno zagęszczonych można wiosną normalnie przycinać młode pędy i formować roślinę.

Ważne! W maju na wielu krzewach lub drzewach (szczególnie szczepionych) mogą być już wyraźnie widoczne wybijające od podkładki dzikie pędy lub odrosty korzeniowe. Należy je jak najszybciej usunąć (wyrwać lub wyciąć jak najbliżej podkładki), ponieważ będą zagłuszać i osłabiać zaszczepioną odmianę szlachetną. Pamiętajmy także, aby zawsze po cięciu (szczególnie mocniejszym) podlać rośliny, także zasilić je odpowiednim nawozem (jeśli nie były zasilane wcześniej).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: gosiak1980/Pixabay ed. Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Forsycja Forsythia

Migdałek trójklapowy Prunus triloba

Złotlin japoński Kerria japonica

Tawuła Spiraea

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści