Logo
Logo

Co ciąć w grudniu? | Przycinanie drzew i krzewów

Grudzień kojarzy się raczej z zimą i niewielką ilością ogrodowych prac oraz spoczynkiem roślin. Jednak jeśli warunki atmosferyczne są w miarę korzystne, można wykonać cięcia sanitarne lub formujące niektórych roślin. Co warto ciąć w grudniu? Które drzewa i krzewy oraz byliny można przycinać wczesną zimą?

Spis treści
Jakie rośliny można przycinać w grudniu?
Co to jesienno-zimowe odmładzanie krzewów?
Jakie byliny można ciąć w grudniu?

Przycinanie drzew i krzewów owocowych w grudniu

Okres zimy lub przedwiośnia, to często zalecany czas przycinania drzew owocowych w sadach. W ogrodach przydomowych najbezpieczniej jednak wykonać je wczesną wiosną, np. pod koniec lutego lub w marcu. Jeśli jednak zima jest łagodna i pogoda na to pozwala, można ciąć je nawet od połowy stycznia.

W grudniu nie wykonuje się większych cięć gałęzi, czy konarów, natomiast można przyciąć odrosty i nadmiar młodych pędów (wilków) na drzewach owocowych – głównie na gatunkach odporniejszych na mróz (jabłoniach, gruszach i śliwach). Najlepiej jednak wybrać na ten zabieg dzień bezmroźny, np. w czasie odwilży i suchy.

W grudniu można także kontynuować lub wykonać jeszcze przycinanie malin, które zakończyły owocowanie późnym latem i jesienią (np. odmiany tzw. powtarzające). Warto przyciąć wszystkie ich pędy jeszcze przed zimą, nisko nad ziemią. Dzięki temu, ich plonowanie będzie bardziej obfite w następnym sezonie. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, w grudniu przyciąć można także jeszcze maliny tzw. tradycyjne, ale w tym przypadku wycinamy nisko nad ziemią jedynie pędy starsze, które owocowały, a pędy młode, jednoroczne, można jedynie lekko skrócić.

Przed zimą podobne zabiegi można wykonać jeszcze na porzeczce czarnej, czyli wyciąć najstarsze, ciemne pędy, a pozostawić jedynie młode – jednoroczne i dwuletnie.

Jesienno-zimowe odmładzanie krzewów w grudniu

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czasie poprzednich jesiennych miesięcy, grudzień można wykorzystać na radykalne odmłodzenie niektórych gatunków krzewów ogrodowych. W przypadku korzystnej pogody, warto jeszcze przed zimą (ale także w jej trakcie) dokonać przeglądu najstarszych lub nieco zaniedbanych krzewów ogrodowych (głównie zrzucających liście na zimę i będących już w stanie zimowego spoczynku), które wymagają przerzedzenia.

Warto to zrobić, szczególnie jeśli grudniowa aura sprzyja i nie różni się od pogody w poprzednich miesiącach. Można wtedy poprawić wygląd wielu roślin i pobudzić je do lepszego wzrostu i kwitnienia w kolejnych sezonach.

Co tniemy?

Zabiegi odmładzania można wykonać przed wszystkim w przypadku gatunków o dobrej odporności na niskie temperatury i zrzucających liście na zimę, np.

Jak tniemy?

  • Przycinamy zdecydowanie główne, najstarsze pędy krzewów – nawet na wysokość około 30 cm nad ziemią.
  • Najlepiej także usunąć nadmiar tych pędów i spośród nich wybrać i pozostawić 5-7 najsilniejszych.
  • Przed zimą można usunąć także wszystkie pędy słabe, nadłamane, krzyżujące się lub zbytnio zagęszczające wnętrze krzewu.

Grudniowe cięcie i porządkownia bylin

Nierzadko grudzień potrafi zaskoczyć dobrą pogodą, dlatego (jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego wcześniej) można wykorzystać ją jeszcze do prac w ogrodzie, np. przycięcia zaschniętych już pędów ogrodowych bylin czy uprzątnięcie uschniętych liści. Do popularnych bylin, w przypadku których można to robić należą np.

Zrobienie tego jeszcze przed zimą ma też inne zalety – nie musimy obawiać się, że uszkodzimy młode pędy, co może przydarzyć się wiosną, a dodatkowo cięcie przed zimą sprawi, że wiosną będzie więcej czasu na inne prace, a rośliny szybciej wystartują.

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Goran Horvat/ixabay + Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w grudniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w grudniu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu