Przycinanie drzew i krzewów owocowych w grudniu
Okres zimy lub przedwiośnia, to często zalecany czas przycinania drzew owocowych w sadach. W ogrodach przydomowych najbezpieczniej jednak wykonać je wczesną wiosną, np. pod koniec lutego lub w marcu. Jeśli jednak zima jest łagodna i pogoda na to pozwala, można ciąć je nawet od połowy stycznia.
W grudniu nie wykonuje się większych cięć gałęzi, czy konarów, natomiast można przyciąć odrosty i nadmiar młodych pędów (wilków) na drzewach owocowych – głównie na gatunkach odporniejszych na mróz (jabłoniach, gruszach i śliwach). Najlepiej jednak wybrać na ten zabieg dzień bezmroźny, np. w czasie odwilży i suchy.
W grudniu można także kontynuować lub wykonać jeszcze przycinanie malin, które zakończyły owocowanie późnym latem i jesienią (np. odmiany tzw. powtarzające). Warto przyciąć wszystkie ich pędy jeszcze przed zimą, nisko nad ziemią. Dzięki temu, ich plonowanie będzie bardziej obfite w następnym sezonie. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, w grudniu przyciąć można także jeszcze maliny tzw. tradycyjne, ale w tym przypadku wycinamy nisko nad ziemią jedynie pędy starsze, które owocowały, a pędy młode, jednoroczne, można jedynie lekko skrócić.
Przed zimą podobne zabiegi można wykonać jeszcze na porzeczce czarnej, czyli wyciąć najstarsze, ciemne pędy, a pozostawić jedynie młode – jednoroczne i dwuletnie.
Jesienno-zimowe odmładzanie krzewów w grudniu
Jeżeli nie zrobiliśmy tego w czasie poprzednich jesiennych miesięcy, grudzień można wykorzystać na radykalne odmłodzenie niektórych gatunków krzewów ogrodowych. W przypadku korzystnej pogody, warto jeszcze przed zimą (ale także w jej trakcie) dokonać przeglądu najstarszych lub nieco zaniedbanych krzewów ogrodowych (głównie zrzucających liście na zimę i będących już w stanie zimowego spoczynku), które wymagają przerzedzenia.
Warto to zrobić, szczególnie jeśli grudniowa aura sprzyja i nie różni się od pogody w poprzednich miesiącach. Można wtedy poprawić wygląd wielu roślin i pobudzić je do lepszego wzrostu i kwitnienia w kolejnych sezonach.
Co tniemy?
Zabiegi odmładzania można wykonać przed wszystkim w przypadku gatunków o dobrej odporności na niskie temperatury i zrzucających liście na zimę, np.
- forsycji,
- bzów (lilaków),
- berberysów,
- jaśminowców,
- tawuł,
- kalin,
- krzewuszek,
- żylistków.
Jak tniemy?
- Przycinamy zdecydowanie główne, najstarsze pędy krzewów – nawet na wysokość około 30 cm nad ziemią.
- Najlepiej także usunąć nadmiar tych pędów i spośród nich wybrać i pozostawić 5-7 najsilniejszych.
- Przed zimą można usunąć także wszystkie pędy słabe, nadłamane, krzyżujące się lub zbytnio zagęszczające wnętrze krzewu.
Grudniowe cięcie i porządkownia bylin
Nierzadko grudzień potrafi zaskoczyć dobrą pogodą, dlatego (jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego wcześniej) można wykorzystać ją jeszcze do prac w ogrodzie, np. przycięcia zaschniętych już pędów ogrodowych bylin czy uprzątnięcie uschniętych liści. Do popularnych bylin, w przypadku których można to robić należą np.
- funkie,
- liliowce,
- astry,
- floksy,
- ostróżki,
- słoneczniczki szorstkie,
- dzielżany,
- liatry kłosowe,
- czy piwonie.
Zrobienie tego jeszcze przed zimą ma też inne zalety – nie musimy obawiać się, że uszkodzimy młode pędy, co może przydarzyć się wiosną, a dodatkowo cięcie przed zimą sprawi, że wiosną będzie więcej czasu na inne prace, a rośliny szybciej wystartują.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Goran Horvat/ixabay + Dreamcreateicons/Flaticon