Logo
Logo

Co siać i sadzić w grudniu? | Lista roślin

Grudzień to zwykle już czas spoczynku zimowego dla roślin i oprócz zabezpieczania ich przed mrozem w ogrodzie nie wykonujemy zbyt wielu prac. Przy sprzyjającej aurze możliwe jest jednak posadzenie niektórych roślin lub wykonanie ozimego wysiewu warzyw, które dzięki temu szybciej wzejdą na wiosnę.

Spis treści
Siew ozimy Siew warzyw Sadzenie roślin

Co siać w grudniu? Siew ozimy

Bardzo późny jesienny wysiew nasion nazywany siewem ozimym ma swoje zalety i niektóre warzywa warto wysiać w tym czasie. Jeśli tylko pogoda sprzyja i nie ma jeszcze silnych mrozów i opadów śniegu, możliwe jest wysianie takich samych warzyw, jak w listopadzie. Właściwie o tej porze roku siew listopadowy niewiele może różnić się od grudniowego – kluczowe znaczenie ma pogoda w danym okresie i rejonie. Dla niektórych warzyw nawet korzystniejsze jest wysianie w okresie chłodniejszym, ponieważ wówczas nasiona przezimują w glebie i nie ma ryzyka, że wzejdą one za wcześnie (np. w środku zimy) i młode rośliny zmarzną.

► KIEDY WYSIEWAĆ NASIONA NA SIEW OZIMY
Gdy grudniowa pogoda jest łagodna i bardziej jesienna, z dodatnimi temperaturami można wysiewać nasiona właściwie przez cały miesiąc. Jednak najbezpieczniej zrobić to w pierwszych tygodniach grudnia.

► MOCNIEJSZE ROŚLINY Z SIEWU OZIMEGO
Nasiona warzyw wysiane późną jesienią kiełkują bardzo wczesną wiosną, wcześniej plonują i są też bardziej odporne. Ponadto, dzięki temu, że zimowały w gruncie miały zapewniony stały poziom wilgotności i zwykle nie potrzebują podlewania.

► STANOWISKO NA SIEW OZIMY
Do wysiewu ozimego należy wybrać odpowiednie miejsce, które oczywiście trzeba oczyścić, odchwaścić i spulchnić (przekopać na głębokość szpadla). Stanowisko takie powinno być nasłonecznione, czyli szybko się nagrzewać, a także osłonięte od wiatru i zabezpieczone od tworzenia się zastoisk wody (np. po opadach czy roztopach śniegu).

Jakie warzywa można wysiać lub sadzić w grudniu?

W tym czasie korzystnie jest wysiać nasiona wczesnych odmian warzyw oraz odpornych na chłody. Nadają się do tego przede wszystkim:

Jak wysiewać warzywa w grudniu

Przy wysiewie marchwi, pietruszki oraz kopru ogrodowego przed zimą, warto wybrać nasiona o jak najlepszej jakości i wysokiej zdolności kiełkowania (np. nasiona otoczkowane) i wczesnych odmian o krótkim okresie wegetacji. Ze względu na niekorzystne, zimowe warunki trzeba pamiętać, aby wysiać nieco więcej nasion (o 20-30%) w porównaniu z siewem wiosennym. Zaleca się wysiać nasiona na głębokość około 3 cm i w rzędach co 25-30 cm.

Jak sadzić cebulę i czosnek w grudniu

W przypadku czosnku, sadzi się tzw. cebulki powietrzne lub ząbki (nie mają one wysokich wymagań i dobrze znoszą niskie temperatury) na głębokość około 4-6 cm i w rzędach co około 30 cm.

W podobny sposób sadzi się także dymkę cebuli zwyczajnej, szalotkę i cebulę piętrową. Tak posadzone przed zimą cebulki zwykle zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy (nie wytwarzając jednak liści) i szybciej rozpoczną wegetacje i wzrost na wiosnę.

Czy w grudniu można sadzić ozdobne rośliny ogrodowe?

Sadzenie roślin ogrodowych (drzewa i krzewy ozdobne czy byliny) powinniśmy właściwie zakończyć najpóźniej w październiku lub na początku listopada. Bywa jednak tak, że pogoda w grudniu jest bardzo łagodna, jesienna, a przy tym wilgotna. Jeśli więc nie zdążyliśmy posadzić np. drzew lub krzewów owocowych lub innych roślin z gołym korzeniem i aura sprzyja można w ostateczności jeszcze je posadzić z początkiem miesiąca.

W miarę łagodna, a jednocześnie wilgotna pogoda sprzyja przyjmowania się takich roślin. Unikajmy jednak sadzenia gatunków i odmian roślin wrażliwych na mróz i ich zakup i sadzenie przełóżmy na wiosnę.

Posadzone krzewy i drzewa ozdobne należy po posadzeniu obficie podlać i warto je dodatkowo wyściółkować korą lub innym materiałem organicznym. Absolutnie nie nawozimy świeżo posadzonych roślin nawozami mineralnymi – robimy to ewentualnie dopiero po ich ukorzenieniu i przyjęciu się, czyli w kolejnym sezonie.

Bezpieczniej jest jesienią przekopać glebę w miejscu gdzie zamierzamy sadzić rośliny i wzbogacić ją nawozami organicznymi, np. kompostem.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:
Autor
Co siać i sadzić w grudniu? | Lista roślin
Co siać i sadzić w grudniu? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl