Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Co siać i sadzić w listopadzie? | Lista roślin

Druga część jesieni i listopadowa aura nie zachęcają do prac w ogrodzie, które przede wszystkim polegają już na porządkowaniu i przygotowaniu ogrodu i roślin do zimy. Jednak jeśli pogoda jest sprzyjająca można jeszcze sadzić drzewa i krzewy, niektóre cebulki i byliny, a także wysiać nasiona ozimych warzyw.

 
Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Listopadowe sadzenie drzew i krzewów

Pierwsze tygodnie miesiąca to czas, w którym możemy sadzić jeszcze drzewa i krzewy z tzw. odkrytym korzeniem (lub w balocie) lub ukorzenione w doniczkach. Jednak najlepiej zrobić jak najszybciej i tylko jeśli pozwala na to pogoda (np. nie jest zmarznięta gleba!).

Przede wszystkim można nadal sadzić:

Jeśli jest w miarę łagodna pogoda i nie ma przymrozków, w listopadzie można także jeszcze sadzić krzewy róż, zarówno z gołym korzeniem, jak i z doniczek. Warto pamiętać, aby po posadzeniu obficie podlać rośliny i obsypać przed zimą dolną część krzewy kopczykiem ziemi lub torfu.

Lepiej nie sadzić już gatunków mniej odpornych na nasze zimy (np. roślin obcego pochodzenia) ponieważ jest duże ryzyko, że nie zdążą się przyjąć i przemarzną. Lepiej zakończyć ich sadzenie na przełomie września i października lub zaczekać z ich sadzaniem do wiosny. W tej grupie można wymienić np. większość krzewów iglastych, azalie, różaneczniki, magnolie, hortensje, ketmie, bukszpan i inne zimozielone krzewy ogrodowe.

Czy można sadzić cebulki i byliny w listopadzie?

Przy sprzyjającej pogodzie, właściwie do końca listopada można posadzić jeszcze cebulki roślin kwitnących wiosną. Jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego we wrześniu i październiku, można więc sadzić np. cebule:

Miejsca późno posadzonych cebulek kwiatowych, przy bezśnieżnej i mroźnej zimie warto okryć stroiszem, liśćmi lub warstwą torfu lub kory.

Podobnie można postąpić z sadzonkami bylin ogrodowych, których nie udało się nam posadzić wcześniej. Najlepiej jednak sadzić jedynie ukorzenione rośliny (z doniczek), dokładnie je podlać i wyściółkować pod nimi glebę. Przy jesiennym sadzeniu nie przycinamy roślin i najlepiej przełożyć ten zabieg na wiosnę, czyli na początek wegetacji. 

Jakie warzywa można wysiać w listopadzie?

Łagodna aura w listopadzie, to także dobra okazja, by wysiać jeszcze nasiona niektórych warzyw na tzw. wczesnowiosenny zbiór. Siew ozimy ma tę zaletę, ze dzięki niemu można zbierać plony warzyw średnio o 2-3 tygodnie wcześniej niż wysiane wiosną, w marcu. W tym czasie można wysiać np. nasiona:

Do ozimego wysiewu warzyw należy wybrać przede wszystkim odmiany wytrzymałe na mróz (tzw. odmiany wczesne). Ponadto, przed zimą nasiona należy wysiewać gęściej, niż przy siewie wiosennym.

Trzeba przy tym pamiętać, aby miejsce wysiewu nasion było dobrze przemyślane i przygotowane. Przede wszystkim należy wcześniej oczyścić glebę z resztek innych roślin i spulchnić podłoże, w razie potrzeby zasilić nawozami fosforowo-potasowymi i zadbać, by zimą nie zalegała tam woda (np. po roztopach).

Najkorzystniej wybrać do wysiewu grządki czy rabaty bardzo dobrze nasłonecznione (szybko nagrzewające się). Ponadto, podobnie jak w przypadku cebulek, przy bezśnieżnej zimie grządki czy rabaty z siewami jesiennymi okrywamy białą agrowłókniną, gałązkami drzew iglastych, słomą lub liśćmi.

Jakie kwiaty można wysiać w listopadzie?

Choć wysiew nasion ogrodowych kwiatów najlepiej zakończyć w październiku, to przy łagodnej pogodzie można jeszcze wysiać niektóre gatunki, szczególnie te, których nasiona potrzebują okresu chłodu do wykiełkowania.

Do kwiatów wysiewanych w listopadzie zaliczamy między innymi:

Jesienny wysiew jest w tym przypadku korzystniejszy, ponieważ rośliny te wiosną szybciej rozpoczną wegetację. Może się jednak zdarzyć, że jesień i zima będą ciepłe, co spowoduje, ze wysiane rośliny zaczną wschodzić. Jeśli zauważymy, że rośliny wschodzą jeszcze w bieżącym sezonie (np. w zimie), warto wtedy zabezpieczyć je przed nagłymi spadkami temperatur – okryć stroiszem, słomą lub białą agrowłókniną.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: StockSnap/Pixabay ed.

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresujeZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu