Co siać w lipcu na warzywniku?
Na grządkach, gdzie uprawiamy warzywa możemy kontynuować wysiew niektórych warzyw, ale to przede wszystkim dobra pora, aby pomyśleć o tzw. poplonie warzyw, czyli siewie roślin, które mogą zająć miejsce innych (wczesnych) warzyw (więcej o poplonie w dalszej części artykułu). Ponadto, co też ważne, dzień zaczyna się już skracać, a to sprzyja plonowaniu niektórych warzyw, lubiących tzw. krótki dzień.
Na początku lipca można więc kontynuować rozpoczęty już w czerwcu wysiew nasion między innymi:
- buraka liściowego,
- fasoli szparagowej
- oraz sałaty łodygowej.
Z kolei pod koniec lipca możemy wysiać:
Oprócz tego w trakcie całego miesiąca można jeszcze siać:
- cebulę siedmiolatkę,
- szczaw,
- szczypiorek,
- endywię,
- koper ogrodowy,
- roszponkę,
- rukolę i rzeżuchę,
- sałatę kruchą i masłowa
- oraz odmiany marchwi na zbiór jesienny.
Lipiec to również dobry czas na wysianie rozsady:
- kalarepy (późne odmiany), które do gruntu przesadza się w sierpniu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
WAŻNE!
Należy pamiętać, że (mniej popularny od wiosennego) siew letni wymaga więcej od nas uwagi pielęgnacji. Często ciepła, upalna pogoda sprawia, ze rośliny mają trudniejsze warunki do wzrostu i nasiona do wykiełkowania potrzebują regularnego nawadniania. Warto również stosować zasadę, że nie wysiewa się i nie uprawia po sobie warzyw należących do tej samej rodziny, np. kapusty i kalafiora, czy grochu i fasoli.
Jakie kwiaty siać w lipcu?
Podobnie, jak w czerwcu, w lipcu można wysiewać jeszcze nasiona bylin i jednorocznych kwiatów, które kwitną zwykle około 8-10 tygodniach po wysiewie nasion, aż do jesieni.
Bylinami do wysiewu w lipcu mogą być, np.
- goździka brodatego,
- orlika,
- łubinu,
- smagliczki skalnej,
- gipsówki,
- czy ostróżki.
Natomiast kwiatami jednorocznymi są np.:
W ciągu całego miesiąc można jeszcze kontynuować wysiew ogrodowych kwiatów dwuletnich (wytworzą kwiaty w następnym sezonie) np.:
Najkorzystniej jest wysiewać nasiona roślin dwuletnich najpierw w skrzynkach (lub w inspekcie), a gdy rośliny wykształcą po 3-4 liście należy je przepikować i dopiero później przesadzać na miejsce stałe. Można jednak oczywiście wysiać je bezpośrednio na ogrodowe rabaty i odpowiednio pielęgnować (podlewanie, pikowanie).
Lipcowy wysiew poplonu letniego – nawozy zielone w ogrodzie
Środek lata, a więc właśnie lipiec, to czas końca wegetacji wielu roślin (np. niektórych warzyw), a to oznacza wolne miejsca na ogrodowych rabatach. Każdy szanujący się ogrodnik, czy właściciel zadbanego ogrodu oczywiście nie może pozwolić sobie na pozostawienie pustych przestrzeni w ogrodzie. W takim przypadku można wysiać kolejne gatunki (np. warzyw lub innych roślin uprawnych), jako poplon, ale warto pomyśleć także o gatunkach poplonowych, które odżywią glebę w azot oraz próchnicę i poprawią jej strukturę, czyli tzw. nawozach zielonych.
Poplon letni w formie nawozów zielonych, to głównie wysiew gatunków posiadających zdolność odżywiania gleby w azot oraz poprawiania właściwości jej struktury. Najczęściej stosowane są w tym celu rośliny z rodziny roślin bobowatych, inaczej motylkowatych (Fabaceae), na których żyją w symbiozie bakterie brodawkowe (w brodawkach korzeniowych), mające zdolność wiązania azotu z atmosfery. Oprócz odżywiania gleby, gatunki roślin stosowanych jako poplon mają także inne zalety – uzupełniają się z innymi gatunkami w zmianowaniu oraz tworzą okrycie gleby, co przeciwdziała zmęczeniu i zbiciu gleby (erozji).
Właściwy efekt uprawy polonów na nawóz zielony w dużej mierze zależy od terminu ich wysiania. Właśnie z tego względu właśnie lipiec (i okres do połowy sierpnia) jest zalecanym czasem wysiewu takich roślin poplonowych, jak: bobik, łubin żółty i wąskolistny, peluszka, seradela, wyka. Oprócz roślin z rodziny bobowatych, można także wysiać poplon złożony z żyta, facelii, słonecznika, gorczycy lub rzepaku. Często stosowane są także cenne mieszanki wymienionych gatunków, np. seradeli z facelią, łubinu z facelią, czy żyta z wyką.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
WAŻNE!
Należy pamiętać, aby przed wysiewem poplonu dobrze odchwaścić, oczyścić z resztek roślin rosnących tam wcześniej i spulchnić glebę (nie może być zbita). Rabaty lub grządki ogrodowe, na których został wysiany poplon letni (na nawozy zielone) należy przekopać późną jesienią i pozostawić w tzw. ostrej skibie (bez wyrównywania i garbienia) na okres zimy. Z kolei późnym latem (zwykle po 15 sierpnia) i jesienią wysiewa się tzw. poplon zimowy, który będzie wymieszany z glebą dopiero wiosną.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anton Darius / Unsplash ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić we wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?