Co zrobić w ogrodzie w lipcu?
Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku. Dlatego w tym okresie rośliny wymagają szczególnej troski – podlewania, nawożenia, ochrony przed szkodnikami i chorobami. Poza tym cieszymy się owocami, plonami z warzywnika i pięknem kwiatów. Dowiedz się, co jeszcze musisz zrobić w ogrodzie w lipcu.
Rośliny ozdobne
- Palikujemy wysokie byliny na rabatach (m.in. ostróżki, dalie, mieczyki), aby pod wpływem ciężaru kwiatów nie połamały się.
- Przycinamy byliny, które już przekwitły. Dzięki temu niektóre gatunki powtórzą kwitnienie, choć nie będzie ono już tak efektowne, jak za pierwszym razem. Pamiętajmy w szczególności o różach. Wiele odmian może kwitnąć nawet do października.
- Regularnie odchwaszczamy rabaty i podłoże pod krzewami. W razie konieczności uzupełniamy warstwę ściółki, która zmniejsza parowanie wody z gleby i zapobiega rozwojowi chwastów.
- Do połowy miesiąca nawozimy rośliny ozdobne środkami zawierającymi azot.
- Nawozimy i podlewamy rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeśli planujemy dłuższą nieobecność w domu, warto zamontować w donicach system automatycznego nawadniania (automatyczna konewka) lub ustawić w doniczkach dozowniki do wody. Usuwamy regularnie suche i uszkodzone liście oraz przekwitnięte kwiaty.
- Jeśli jest chłodniej i pochmurno można rozsadzać byliny, które kwitły wiosną (kosaćce, macierzanka, rojniki, floksy, prymulki).
- Przeglądamy rośliny pod kątem chorób i szkodników roślin. W pierwszej kolejności sięgamy po mechaniczne i ekologiczne sposoby zwalczania, a dopiero później po środki chemiczne.
- Przycinamy zbyt mocno rozrośnięte gatunki iglaste (dzięki temu rośliny się zagęszczą i zyskają ładny pokrój).
- Zdrowe resztki roślin wyrzucamy na kompost.
► Jeśli chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej, co robić w ogrodzie ozdobnym w lipcu, czytaj artykuły zebrane tutaj: Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Fot. Pelargonium for Europe, Hans Braxmeier, congerdesign, so-rose, Tabea, flockine, Skitterphoto, bluebudgie, dmoreaurh/Pixabay |
Rośliny użytkowe
- Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i spulchniamy glebę na grządkach.
- Zbieramy plony – fasolkę szparagową, groszek, cukinie, ogórki, pomidory oraz zioła.
- Regularnie podlewamy zioła, warzywa i gatunki owocowe.
- W razie potrzeby (jeśli miesiąc jest bardzo słoneczny) montujemy białą agrowłókninę, aby zacieniować rośliny w warzywniku.
- Przycinamy, zbieramy i suszymy zioła. Pęczki wieszamy w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu.
- Systematycznie nawozimy warzywa środkami ekologicznymi lub wyciągami z roślin (aby zwiększyć ich odporność na szkodniki i choroby).
- Wysiewamy koper, rzodkiewkę, sałatę i szpinak oraz sadzimy letnią rozsadę warzyw (koper włoski, jarmuż, sałata).
- Wysiewamy rośliny motylkowe na nawóz zielony (łubin, wyka, bobik, seradela), aby wzbogacić podłoże w azot. Poplon przekopujemy, gdy rośliny zaczynają kwitnienie.
- Podpieramy gałęzie drzew owocowych, na których są ciężkie owoce (jabłonie, grusze, śliwy). W razie konieczności (jeśli owoców jest zbyt dużo), przerzedzamy zawiązki. Pamiętajmy, że im mniej jest owoców, tym będą one większe i zdrowsze.
- Robimy porządki na grządkach z truskawkami. Młodym sadzonkom przycinamy liście i usuwamy rozłogi, zaś okazy 3-letnie całkowicie usuwamy.
- W pierwszej połowie lipca zasilamy rośliny nawozami azotowymi. Później nie stosujemy już preparatów z azotem, aby nie osłabić roślin przed zimą.
- Gdy skończy się owocowanie wiśni i czereśni, drzewa przycinamy.
► Jeśli chcesz się poznać dokładniejsze porady, co robić w warzywniku i sadzie w lipcu, czytaj artykuły zebrane tutaj: Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców
Trawnik
- Systematycznie (raz w tygodniu) kosimy i regularnie podlewamy (obficie wczesnym rankiem lub wieczorem).
- Jeśli trawnik ma dużą powierzchnię, a nie zrobiliśmy tego wcześniej podczas zakładania ogrodu, warto pomyśleć o zamontować system automatycznego nawadniania.
- Ściętą trawę (bez nasion chwastów) wyrzucamy na kompost.
► Jak widać, trawnik w lipcu to nie tylko koszenie – więcej informacji o dbaniu o zielony dywan w lipcu znajdziesz tutaj: Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika
Oczko wodne
- Usuwamy martwe liście roślin wodnych i przekwitłe kwiaty.
- Dokarmiany ryby usuwając niezjedzone resztki pokarmu.
- Czyścimy filtry.
► Więcej porad dotyczących oczka wodnego i co robić przy nim w lipcu znajdziesz w artykułach tutaj: Dowiedz się więcej o oczkach wodnych
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Rośliny doniczkowe
- Regularnie nawozimy, podlewamy i zraszamy rośliny w pojemnikach.
- Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatów.
- Okazy narażone na zbyt mocne słońce (poza kaktusami, którym to nie szkodzi) przestawiamy na mniej nasłonecznione stanowisko.
► Więcej porad dotyczących dbania o rośliny domowe w lecie znajdziesz tutaj: Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie
Tekst: Małgorzata Wójcik
Zdjęcia tytułowe: pasja1000 / Pixabay ed., klimkin / Pixabay