Przechowywanie ziół: suszenie i mrożenie | Jak to robić prawidłowo?

Przechowywanie ziół suszenie i mrożenie gate74 Pixabay

Pytanie czytelnika: Mam duży ogródek ziołowy i nie jestem w stanie spożytkować na bieżąco wszystkich ziół, które z niego zbieram. Jak mogę je przechować? Wiem, że można je suszyć ale nie wiem jak. Słyszałam także o mrożeniu ziół – czy można tak robić?

Posłuchaj
00:00
32
Spis treści
Jak suszyć zioła? Jak mrozić zioła?
Bez względu na wybór metody przechowywania ziół pamiętaj o tym aby zioła ścinać tylko w czasie słonecznej, bezdeszczowej pogody, najlepiej późnym rankiem, tuż po obeschnięciu porannej rosy – wtedy mają w sobie najwięcej aromatycznych olejków eterycznych odpowiedzialnych za ich smak i zapach.

Suszenie ziół

Zioła można suszyć w miejscach przewiewnych, suchych i zacienionych (nie mogą być wystawione na działanie promieni słonecznych) w temperaturze do 40 stopni. Powieś rośliny w pęczkach za końce łodyg lub rozłóż na siatkach. Można je także rozkładać w cienkich warstwach na siatkach lub gazetach, jednak rośliny nie mogą nachodzić na siebie gdyż może to spowodować ich wolniejsze suszenie i gnicie.

Czas suszenia ziół zależy od rośliny, stopnia uwodnienia, pogody i temperatury otoczenia, jednak zwykle trwa to około 3 tygodnie. Gdy zioła wyschną, przełóż je do szczelnych pojemników.

Mrożenie ziół

Świeże zioła można także mrozić (tak jak koperek czy natkę pietruszki). Można je posiekać lub mrozić całe gałązki w całości. Warto je włożyć do plastikowych pojemników lub torebek foliowych.

Posiekane zioła można także włożyć do pojemniczków na kostki lodu, zalać wodą i zamrozić. Takie "mrożone kostki ziołowe" mogą być doskonałym dodatkiem do drinków (np. mięta).


Zdjęcie tytułowe: gate74/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści