Mięta pieprzowa Mentha piperita

Mięta pieprzowa młode listki, fot. Manfred Richter - Pixabay
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
140
Gleba: bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Pokrój: krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
Zapach: kwiaty, liście
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, roślina jadalna

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest byliną lub krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i należy do ziół najpospoliciej uprawianych w polskich ogrodach.

Mięta pieprzowa jest wieloletnią, zimotrwałą rośliną, dorastająca do wysokości 75 cm. Wykształca dwa rodzaje łodyg – wzniesione, bogato ulistnione, zakończone kłoskiem kwiatowym o niepozornych fioletowych kwiatach oraz płożące się na powierzchni ziemi, rzadziej i drobno ulistnione, odznaczające się wielką zdolnością ukorzeniania. Łodygi, które mogą być barwy zielonej jak i brunatnej (czerwonawej). Giną one podczas zimy i na wiosnę rozwijają się nowe z rozłogów podziemnych.

Liście mięty pieprzowej są różnej wielkości – 3-10 cm długości i 1-3 cm szerokości. Są lancetowate, rzadziej owalne, ostroząbkowane, ostro zakończone i pokryte włoskami od spodniej strony. Ich kolor może być od zielonego do brunatno-zielonego. 

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Kwiaty mięty są zebrane w okółka i są wargowe. Warto widzieć, że mięta pieprzowa wytwarza małą ilość nasion zdolnych kiełkować! Rozmnaża się głównie wegetatywnie.

Mięta to roślina ekspansywna – wytwarza bardzo liczne rozłogi podziemne, które łatwo zagłuszają delikatniejsze rośliny.

Wymagania i uprawa

Stanowisko do uprawy mięty powinno być słoneczne i ciepłe, odchwaszczone i osłonięte na zimę. Mięta wymaga gleby próchnicznej, lekkiej, wilgotnej, lekko zasadowej, przepuszczalnej. Preferuje ziemię zasobną w wapń i wodę. Stanowisko powinno być starannie odchwaszczone.

Mięta najlepiej nawozić kompostem lub nawozami mineralnymi – silny wzrost rośliny sprawia, że potrzebuje ona dużo składników odżywczych.

Miętę pieprzową rozmnaża się przez sadzonki z rozłogów lub też praktykuje się otrzymywanie sadzonek ze szczytów pędów.

Zastosowanie

Mięta pieprzowa to roślina zielna i przyprawowa, ale bywa elementem rabat ozdobnych, gdyż jej liście i gęsty pokrój dobrze komponują się z różnymi roślinami. Ma również zastosowanie w kosmetyce.

Zbiór surowca (liści lub ziela) odbywa się od czerwca do sierpnia przed kwitnieniem. Liście można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie.


Zdjęcia: Manfred Richter, MindBodySpritWorld, Lilithomas/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość
28-05-2020 15:41
"Nie lubi świeżego obornika, dlatego najlepiej sadzić ją w należy zasilać ja kompostem lub nawozami mineralnymi. " ???? coś edycja zawiodła...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści