Mięta pieprzowa Mentha piperita

Mięta pieprzowa młode listki, fot. Manfred Richter - Pixabay
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
140
Gleba: bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Pokrój: krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
Zapach: kwiaty, liście
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, roślina jadalna

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest byliną lub krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i należy do ziół najpospoliciej uprawianych w polskich ogrodach.

Mięta pieprzowa jest wieloletnią, zimotrwałą rośliną, dorastająca do wysokości 75 cm. Wykształca dwa rodzaje łodyg – wzniesione, bogato ulistnione, zakończone kłoskiem kwiatowym o niepozornych fioletowych kwiatach oraz płożące się na powierzchni ziemi, rzadziej i drobno ulistnione, odznaczające się wielką zdolnością ukorzeniania. Łodygi, które mogą być barwy zielonej jak i brunatnej (czerwonawej). Giną one podczas zimy i na wiosnę rozwijają się nowe z rozłogów podziemnych.

Liście mięty pieprzowej są różnej wielkości – 3-10 cm długości i 1-3 cm szerokości. Są lancetowate, rzadziej owalne, ostroząbkowane, ostro zakończone i pokryte włoskami od spodniej strony. Ich kolor może być od zielonego do brunatno-zielonego. 

Kwiaty mięty są zebrane w okółka i są wargowe. Warto widzieć, że mięta pieprzowa wytwarza małą ilość nasion zdolnych kiełkować! Rozmnaża się głównie wegetatywnie.

Mięta to roślina ekspansywna – wytwarza bardzo liczne rozłogi podziemne, które łatwo zagłuszają delikatniejsze rośliny.

Wymagania i uprawa

Stanowisko do uprawy mięty powinno być słoneczne i ciepłe, odchwaszczone i osłonięte na zimę. Mięta wymaga gleby próchnicznej, lekkiej, wilgotnej, lekko zasadowej, przepuszczalnej. Preferuje ziemię zasobną w wapń i wodę. Stanowisko powinno być starannie odchwaszczone.

Mięta najlepiej nawozić kompostem lub nawozami mineralnymi – silny wzrost rośliny sprawia, że potrzebuje ona dużo składników odżywczych.

Miętę pieprzową rozmnaża się przez sadzonki z rozłogów lub też praktykuje się otrzymywanie sadzonek ze szczytów pędów.

Zastosowanie

Mięta pieprzowa to roślina zielna i przyprawowa, ale bywa elementem rabat ozdobnych, gdyż jej liście i gęsty pokrój dobrze komponują się z różnymi roślinami. Ma również zastosowanie w kosmetyce.

Zbiór surowca (liści lub ziela) odbywa się od czerwca do sierpnia przed kwitnieniem. Liście można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie.


Zdjęcia: Manfred Richter, MindBodySpritWorld, Lilithomas/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Fasola tyczna 'Jimenez'
Fasola tyczna 'Jimenez'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Gość
28-05-2020 15:41
"Nie lubi świeżego obornika, dlatego najlepiej sadzić ją w należy zasilać ja kompostem lub nawozami mineralnymi. " ???? coś edycja zawiodła...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy