Logo
Logo

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: żyzna, próchniczna, bogata w wapń
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
 • Zapach: kwiaty, liście
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, roślina jadalna
 • Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest byliną lub krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i należy do ziół najpospoliciej uprawianych w polskich ogrodach.

  Mięta pieprzowa jest wieloletnią, zimotrwałą rośliną, dorastająca do wysokości 75 cm. Wykształca dwa rodzaje łodyg – wzniesione, bogato ulistnione, zakończone kłoskiem kwiatowym o niepozornych fioletowych kwiatach oraz płożące się na powierzchni ziemi, rzadziej i drobno ulistnione, odznaczające się wielką zdolnością ukorzeniania. Łodygi, które mogą być barwy zielonej jak i brunatnej (czerwonawej). Giną one podczas zimy i na wiosnę rozwijają się nowe z rozłogów podziemnych.

  Liście mięty pieprzowej są różnej wielkości – 3-10 cm długości i 1-3 cm szerokości. Są lancetowate, rzadziej owalne, ostroząbkowane, ostro zakończone i pokryte włoskami od spodniej strony. Ich kolor może być od zielonego do brunatno-zielonego. 

  Kwiaty mięty są zebrane w okółka i są wargowe. Warto widzieć, że mięta pieprzowa wytwarza małą ilość nasion zdolnych kiełkować! Rozmnaża się głównie wegetatywnie.

  Mięta to roślina ekspansywna – wytwarza bardzo liczne rozłogi podziemne, które łatwo zagłuszają delikatniejsze rośliny.

  Wymagania i uprawa

  Stanowisko do uprawy mięty powinno być słoneczne i ciepłe, odchwaszczone i osłonięte na zimę. Mięta wymaga gleby próchnicznej, lekkiej, wilgotnej, lekko zasadowej, przepuszczalnej. Preferuje ziemię zasobną w wapń i wodę. Stanowisko powinno być starannie odchwaszczone.

  Mięta najlepiej nawozić kompostem lub nawozami mineralnymi – silny wzrost rośliny sprawia, że potrzebuje ona dużo składników odżywczych.

  Miętę pieprzową rozmnaża się przez sadzonki z rozłogów lub też praktykuje się otrzymywanie sadzonek ze szczytów pędów.

  Zastosowanie

  Mięta pieprzowa to roślina zielna i przyprawowa, ale bywa elementem rabat ozdobnych, gdyż jej liście i gęsty pokrój dobrze komponują się z różnymi roślinami. Ma również zastosowanie w kosmetyce.

  Zbiór surowca (liści lub ziela) odbywa się od czerwca do sierpnia przed kwitnieniem. Liście można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie.


  Zdjęcia: Manfred Richter, MindBodySpritWorld, Lilithomas/Pixabay

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (16)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość

  28-05-2020 13:41

  "Nie lubi świeżego obornika, dlatego najlepiej sadzić ją w należy zasilać ja kompostem lub nawozami mineralnymi. " ???? coś edycja zawiodła...

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl