Ekspansywna mięta | Jak ograniczyć jej rozprzestrzenianie?

ekspansywna mięta fot. Iva Balk - Pixabay

Mięta to jedna z tych roślin, które potrafią rozprzestrzenić się w zastraszającym tempie, gdy mają sprzyjające warunki. Ich ekspansja jest znana niejednemu ogrodnikowi. Jak zapobiec intensywnemu rozrastaniu się mięty, która zaczyna wypierać sąsiednie rośliny?

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Co zrobić, by mięta nie zarosła ogrodu? Zakop barierę korzeniową Uprawiaj miętę w doniczce

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się mięty?

Mięta (Mentha) przy sprzyjających warunkach opanowuje całą rabatę. Wśród tego bardzo licznego rodzaju roślin spotykamy gatunki rosnące w mokrych lasach, łąkach, wśród krzewów jak i na stepach, gdzie przystosowały się do znikomej ilości wody. Spotykamy je w całej Europie, w Azji, części Afryki, Australii czy też w Nowej Zelandii.

Rzeczą którą wyróżnia te byliny, są silne podziemne i rozgałęziające się kłącza – niektóre z mięt potrafią odbić od nich nawet po dwóch latach! Silna ekspansja mięty jest naturalnym zjawiskiem – powinniśmy liczyć się z tym, że jeśli chcemy aby rosła tak jak zaplanowaliśmy, może być niezbędne jej systematyczne przycinanie i skracanie korzeni.


Fot. Ewa Jankowska

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Dwa sposoby ograniczania rozwoju kłączy mięty

  • Bariera dla korzeni
    Mechanicznym ogranicznikiem dla kłączy może być geowłóknina, gruby plastik, specjalna guma lub inne mocne materiały, które zakopiemy dookoła rośliny.

    Ciekawszym pomysłem na barierę jest wykorzystanie starego wiadra – należy wyciąć jego spód i zakopać je w miejscu, w którym chcemy aby rosła mięta. Krawędź wiadra powinna wystawać około 5 cm nad powierzchnię ziemi. Tak wkopany pojemnik uniemożliwi dalszy rozrost rośliny.


  • Uprawa doniczkowa
    Mięta świetnie się sprawdza uprawiana w donicach. Najlepiej rośnie w półcieniu w naczyniach o dużej pojemności, tak aby ziemia nie wysychała w nich zbyt szybko (minimum 10 l).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Iva Balk/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Mięta zielona / Mięta marokańska Mentha spicata Moroccan

Mięta pieprzowa Mentha piperita

Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Gość Xoxo
19-09-2020 05:52
U mnie niestety w sadzenie miety w donicy z uciętym dnem się nie sprawdziło. Korzenie zaczęły wychodzić góra, w środku zrobiło się bardzo ciasno. Ogólnie jestem na nie.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Tagi
Najnowsze treści