Mała, ale podstępna – roślina ekspansywna
Wybierając rośliny do ogrodu, często "z rozpędu" kupujemy to, co nam się w danym momencie podoba. Może się okazać, że po czasie, taka nowa roślinka z ulubieńca staje się naszym wrogiem! Zawsze pamiętajmy, aby przed sadzeniem roślin w ogrodzie, zapoznać się z ich "zwyczajami", gdyż zdarzają się wśród nich gatunki kłopotliwe i ekspansywne.
Należy do nich między innymi podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria). Każdy, kto miał okazję podziwiać jego atrakcyjną, biało-zieloną odmianę 'Variegata', z pewnością myślał o jej uprawie. Trzeba jednak pamiętać, że uroda podagrycznika jest zdradziecka, a roślina tylko czeka na to, by skolonizować kolejny ogród!
Podagrycznik pospolity 'Variegata' |
Jeśli nieopatrznie posadzimy podagrycznik na rabacie, w ciągu kilku sezonów zajmie znacznie więcej miejsca, niż dla niego przeznaczyliśmy (rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy), wypierając inne, delikatniejsze gatunki. Kiedy w końcu zauważymy problem, może być już za późno na proste rozwiązania, bo gdy podagrycznik raz wymknie się spod kontroli, ciężko będzie nad nim zapanować.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Powszechnie stosowane preparaty chwastobójcze czy pielenie nie zniszczą go całkowicie, a jeśli w ziemi pozostanie choćby maleńki kawałek zdrowego kłącza, roślina znów się odrodzi i rozpocznie inwazję. Usuniecie rośliny z ogrodu będzie więc wymagało od nas nie lada determinacji i zastosowania kilku metod jednocześnie (oprysk przeciw chwastom, przekopanie rabaty i usuniecie z ziemi wszystkich kłączy).
W podobny sposób jak podagrycznik, ogród może dla siebie zagarnąć też wiele innych, wymagających wysiłku i wytrwałości w usuwaniu, roślin.
Poniżej przedstawiamy kilkanaście z nich:
1. konwalia majowa (Convallaria majalis), 2. gajowiec żółty (Galeobdolon luteum), 3. barwinek pospolity (Vinca minor), 4. dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), 5. tojeść (Lysimachia), 6. rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) |
7. krwawnik pospolity (Achillea millefolium), 8. pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata), 9. poziomka pospolita (Fragaria vesca), 10. bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea), 11. turówka wonna, żubrówka (Hierochloe odorata) |
Bardziej wyrafinowany sposób działania prezentuje natomiast atrakcyjna, ale inwazyjna nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), która kolonizuje ogród, rozsiewając swoje liczne nasiona oraz rozrastając się za pomocą podziemnych kłączy.
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wszystko pod kontrolą
Znając zwyczaje roślin ekspansywnych, nie musimy jednak całkiem rezygnować z ich uprawy – jeśli postąpimy z nimi we właściwy sposób, mogą stać się wspaniałą ozdobą ogrodu. Czasami wystarczy jedynie mieć je na oku i co jakiś czas usuwać nadmiar rozrastających się pędów (np. dąbrówka, barwinek) lub posadzić je w głębokich donicach z otworami w dnie i dopiero wtedy zadołować na rabacie (np. podagrycznik, turówka, tojeść kropkowana, rogownica, krwawnik, konwalia, nawłoć). Ścianki naczynia zapobiegną rozrastaniu się kłączy na boki, a otwory umożliwią odpływ nadmiaru wody. Czasem jednak doniczka może nie wystarczyć i do powstrzymania rośliny będą potrzebne solidniejsze zapory jak np. dostępne w handlu bariery korzeniowe (np. do utrzymania w ryzach np. bambusów).
W niektórych przypadkach mogą okazać się też potrzebne dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, polegające min. na usuwaniu kwiatostanów rośliny, zanim zdążą wydać i rozsiać nasiona (np. nawłoć kanadyjska).
Intensywny wzrost roślin możemy też wykorzystać do własnych celów, traktując je jako wytrwałe rośliny okrywowe, osłaniające podłoże w miejscach, gdzie nic nie rośnie (np. barwinek, dąbrówka, pstrolistka, gajowiec).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia w tekście: Funki Sock Munki / CC BY 2.0 / Flickr, "Aegopodium podagraria 'Variegatum'" / Funki Sock Munki/CC BY 2.0, kolaż 1: 1195798, Hans Braxmeier, andreas N, summa, zoosnow, Bruno Glätsch / Pixabay, kolaż 2: Gabriele Lässer, Kaoru Yamaoka, IgorKon, Hans Braxmeier, sisimop / Pixabay