Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) to niewielka bylina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Na stanowiskach naturalnych można ją spotkać w Południowej Europie, ale jest powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna.
Roślina dorasta do ok. 20-30/40 cm. wysokości. Ma poduszkowy pokrój, tz. tworzy niskie, gęste kobierce. Posiada elastyczne, cienkie, rozgałęzione, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się pędy, pokryte licznymi, siedzącymi, wydłużonymi, wąskimi, częściowo zimozielonymi, nakrzyżległymi liśćmi. Zarówno pędy jak i lisice pokryte są delikatnym, srebrzystoszarym, miękkim kutnerem.
Rogownica kutnerowata kwitnie wiosną (V-VII). Na szczytach części pędów rozwijają się dość duże, promieniste, pięciokrotne, białe kwiaty, których szerokie płatki są odchylone na zewnątrz i głęboko powcinane na szczycie. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate torebki nasienne, wypełnione licznymi, drobnymi nasionami.
Rogownica tworzy liczne rozłogi, a jej pędy po zetknięciu z podłożem łatwo się ukorzeniają, dlatego szybo się rozrasta.
Wymagania i uprawa
Rogownica kutnerowata to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Oczekuje jedynie słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, przeciętnej gleby. W cieniu sobie nie radzi, ale doskonale znosi suszę oraz słabe, a nawet jałowe podłoże. Jest także dostatecznie mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia.
Rzadko sprawia problemy, gdyż zwykle nie jest atakowana przez choroby i szkodniki, ale na zbyt wilgotnym podłożu część jej pędów może zagniwać. Rogownica nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto jednak przyciąć jej pędy po kwitnieniu, gdyż zaschnięte kwiatostany szpecą roślinę, a wytwarzanie nasion ją osłabia.
Równie łatwe jak uprawa jest także rozmnażanie rogownicy. Nowe sadzonki można uzyskać przez wysiew nasion, podział dorosłych egzemplarzy lub pobranie z nich ukorzenionych fragmentów pędów. Roślina nie przycięta po kwitnieniu może też dawać obfity samosiew.
Z powodu rozłogów i rozsiewania licznych nasion, rogownica może stać się ekspansywna, dlatego należy kontrolować jej wzrost, usuwając lub przycinając nadmiernie rozrośnięte egzemplarze oraz nie dopuszczając do samoistnego wysiewu nasion.
Zastosowanie
Rogownica kutnerowata w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, gdyż szybko się rozrasta i w krótkim czasie tworzy gęsty, miękki, srebrzystoszary kobierzec, szczególnie dobrze prezentujący się na odkrytym, nasłonecznionym terenie. Znakomicie naddaje się także do obsadzania murków, skarp i nasypów, z których jej ulistnione, a wiosną też ukwiecone pędy będą się zwieszać w dół. Wspaniale prezentuje się również w ogródkach żwirowych i na skalniakach oraz w szczelinach skalnych i w pobliżu schodów.
Może być też wykorzystana jako wypełniacz kompozycji rabatowych, gdyż dobrze wygląda zarówno w zestawieniu z krzewami jak i bylinami np. floksami wiechowatymi, liliowcami, bodziszkami, szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, irysami czy rozchodnikiem okazałym. Doskonale sprawdza się też jako obwódka rabaty, szczególnie na rabatach z wiosennymi kwiatami cebulowymi, gdyż po ich przekwitnięciu skutecznie zasłania opustoszałe stanowiska. Często bywa też sadzona na cmentarzach.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Elstef, nicole_koenig/Pixabay