Logo
Logo

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, liliowe
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: lekko zasadowa
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
 • Zapach: kwiaty, liście
 • Wysokość: 0,5 m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, obwódki rabat, żywopłoty, murki, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony, kwiat cięty, bukiety, roślina lecznicza, roślina jadalna
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Warto wiedzieć!

  Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) nazywana też lawendą lekarską lub lawendą wonną należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie porasta miejsca słoneczne i suche. Ma bardzo wiele zastosowań i jest powszechnie uprawiana w ogrodach na całym świecie.

  Wygląd lawendy wąskolistnej

  Roślina tworzy zwarte, regularne kępy i dorasta do około 50 cm wysokości. Jedną z jej ozdobnych cech są srebrzyste włoski pokrywające sztywne, drewniejące pędy oraz lancetowate liście.

  Lawenda wąskolistna kwitnie w lipcu i sierpniu. Charakterystyczne kłosokształtne kwiatostany, które są w rzeczywistości bardzo gęstymi i zbitymi wierzchotkami, są złożone z kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być purpurowe, fioletowe, białe lub nawet ciemno-różowe. Lawenda jest przyjazna owadom i należy do jednych z najbardziej cenionych roślin miododajnych. Uwielbiają ją zarówno pszczoły, trzmiele jak i motyle. Owocami lawendy są rozłupnie.

  Wymagania i uprawa lawendy wąskolistnej

  To bardzo wszechstronna roślina, a uprawa lawendy w ogrodzie i w doniczce jest stosunkowo łatwa. Roślina potrzebuje miejsca stanowiska słonecznego i suchego oraz przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą zawartością wapnia roślina ta wymaga obojętnego do lekko alkalicznego (pH 6,0-8,0) odczynu podłoża (można ją sadzić w pobliżu nowo wybudowanych obiektów, gdzie gleba jest zanieczyszczona wapniem). Lawenda wąskolistna jest mrozoodporna, jednak może potrzebować okrycia przy ostrych mrozach.

  Lawendy charakteryzują się znaczną odpornością na suszę. Źle natomiast znoszą "zalanie" korzeni, toteż pojemniki do uprawy lawendy na zewnątrz powinny mieć duże otwory w dnie i dobry drenaż.

  Rozmnażanie lawendy przez sadzonki to tylko jedna z metod na uzyskanie nowych roślin. Krzew można z powodzeniem dzielić, jak i uprawiać z nasion.

  Nasiona lawendy wąskolistnej
  Lawenda wąskolistna w odmianie 'Hidcote Blue Strain' to roślina niska, osiągająca do 40 cm i wytwarzająca kwiatostany o intensywnie lawendowym kolorze. Jest bardzo lubiana przez pszczoły i inne owady zapylające. Dobrze się czuje w donicach i na skalniakach.
  Kup w sklepie online

  Pielęgnacja lawendy wąskolistnej

  Opieka nad rośliną nie jest trudna. Aby dobrze pielęgnować lawendę, by obficie kwitła wystarczy pamiętać o 4 rzeczach.

  • Choć przyjęło się, że nie trzeba tego robić, warto nawozić lawendę wąskolistną stosując specjalne nawozy do lawendy, małe dawki nawozów wolno działających lub preparaty płynne w niewielkim stężeniu. Dzięki temu roślina szybko i ładnie się rozrasta, obficiej kwitnie jest odporniejsza na niesprzyjające warunki.
  • Lawendę wąskolistną trzeba przycinać. Wyróżniamy 2 rodzaje cięcia lawendy – wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu), ale można stosować tylko jedno z nich. Nieprzycinane lawendy tracą zwarty pokrój i kwitną mniej obficie. Gałązki rośliny skracamy zwykle o ok. 1/3 z uwagą na to, by ciąć tylko ich zielne, niezdrewniałe części. Rośliny przycinamy ostrymi i czystymi narzędziami – można to robić różnego rodzaju sekatorami lub nożycami do żywopłotów i traw.
  • Zaleca się także ściółkowanie gleby jasnym grysem, drobnymi kamieniami lub korą, które będą zapobiegać m.in. rozwojowi chwastów i zawilgoceniu liści (tym samym rozwojowi chorób grzybowych). Ściółkę rozsypujemy pod i pomiędzy roślinami na grubość ok. 3 cm.
  • Ważne jest też prawidłowe zimowanie lawendy. Zalecane jest okrywanie roślin na zimę, gdy zapowiadane są mrozy trwające kilka dni. Pomimo, że gatunek jest najbardziej wytrzymały na zimno ze wszystkich lawend, to w trakcie ostrych zim może ucierpieć. Rośliny osłania się np. agrowłókninami zimowymi.

  Szkodniki i choroby lawendy wąskolistnej

  Szkodniki i choroby atakują rośliny głównie wtedy, gdy robimy błędy w uprawie lawendy wąskolistnej, np. źle ją nawozimy, za często podlewamy, nieprawidłowo tniemy itd.. Najczęściej występujące choroby to fytoftoroza, szara pleśń i zgnilizna sadzonek.

  Z powodu swojego silnego zapachu lawenda zazwyczaj nie jest atakowana przez szkodliwe owady, choć zdarza się, że mogą się na nią połakomić mączliki lub mszyce.

  Zastosowanie lawendy wąskolistnej

  Lawenda wąskolistna jest bardzo popularna na południu Europy i w krajach anglosaskich, gdzie romantyczny ogród pachnący lawendą to dla wielu idealne rozwiązanie na zieleń wokół domu. Ze względu na piękny zapach lawenda jest idealna do sadzenia przy tarasach, na obwódkach rabat, wzdłuż ścieżek. A lawenda na balkonie i tarasie posadzona w donicach to popularne rozwiązanie na mniejsze przestrzenie.

  Wybór tego, co posadzić obok lawendy jest łatwy, ponieważ roślina świetnie prezentuje się w towarzystwie wielu roślin, np. róż i bukszpanów. Dobrze też robić kompozycje z lawend wykorzystując ich kilka gatunków (np. modną lawendę francuską).

  Jako roślina należąca do ziół jest bardzo popularna w przemyśle kosmetycznym i medycznym, gdzie surowcami zielarskimi są jej kwiaty i olejek eteryczny. Jest wykorzystywana jest do produkcji saszetek zapachowych, które można przygotowywać samemu, ponieważ suszenie lawendy jest łatwe i stosunkowo szybkie.

  Lawendę wąskolistną można spotkać też w kuchni, gdzie stosowana jest do aromatyzowania potraw. W ostatnich latach popularny stał się też syrop z lawendy, którym można słodzić napoje i wypieki. Wielu ceni sobie również lemoniady jak i nalewki z kwiatów lawendy, na które znajdziemy dużo przepisów w Internecie.

  Polecane odmiany lawendy wąskolistnej

  Ciekawostki o lawendzie wąskolistnej

  Lawenda wąskolistna znana jest od bardzo dawna. W Polsce, w przekazach ludowych, występowała pod nazwami bławatek i czyszczeczec.

  Zapach lawendy i olejku lawendowego łagodzi stres i napięcie – w Anglii uważa się nawet, że w domu, w którym rośnie lawenda małżonkowie się nie kłócą.

  Co jeszcze warto wiedzieć o lawendzie wąskolistnej?

   Ogród z lawendą | 15 pomysłów
   Częste problemy w uprawie lawendy: jak je rozwiązać?
   Lawenda – jakie ma właściwości lecznicze i jak ją stosować?


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Hans Braxmeier, jassiaa, Myriam Zilles / Pixabay

  Autor
  Lawenda wąskolistna
  Lawenda wąskolistna
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (29)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl