Logo
Logo

Choroby roślin doniczkowych: szara pleśń

Pytanie czytelnika: Jakie są objawy szarej pleśni na roślinach doniczkowych oraz jak zwalczać tą chorobę?

Spis treści
Kiedy najczęściej atakuje szara pleśń? Jakie są objawy? Jakie rośliny doniczkowe atakuje? Jak zwalczać szarą pleśń

Kiedy najczęściej atakuje szara pleśń?

Objawy szarej pleśni na roślinach doniczkowych najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym przy niedoborze światła oraz nadmiernym podlewaniu.

Jakie są objawy?

W zależności od gatunku rośliny objawy chorobowe są zróżnicowane. Na kwiatach, ogonkach liściowych, pędach występują wodniste, brązowe szybko powiększające się plamy. Później na obumarłych tkankach pojawia się obfity, szary pylący nalotem. Przy spadku wilgotności powietrza obumarłe tkanki zasychają.

Szara pleśń na roślinach doniczkowych

Szara pleśń często atakuje rośliny domowe, a na szczególną uwagę jeśli powinniśmy zwracać na gatunki takie jak: begonia (Begonia), cantedeskia, kalla (Zantedeschia), cissus (Cissus), cyklamen (Cyclamen), dizygoteka (Dizygotheca), dracena (Dracena), fikus (Ficus), kalanchoe (Kalanchoe), paproć zroślicha (Syngonium).

Zwalczanie i zapobieganie szarej pleśni

  • Po pierwsze, w okresie jesienno-zimowym w czasie podlewania nie można moczyć nadziemnych części roślin – szczególnie liści i kwiatów.
  • Należy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół roślin.
  • Porażone liście lub kwiaty należy wycinać, a rośliny opryskać środkiem ochrony roślin, np. Amistar 250 SCSwitch 62,5 WG lub Biosept Active.

Zdjęcie tytułowe: 7monarda, Tomasz / AdobeStock, Alina Kuptsova / Pixabay

Autor
Choroby roślin doniczkowych: szara pleśń
Choroby roślin doniczkowych: szara pleśń
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Magda Win.

19-07-2022 09:23

Właśnie na moim cisusie i bluszczu pojawiła się pleśń. Pomimo, że jest lato i w głowach świeci się hasło "podlewamy!" pamiętajcie, żeby nie być nadgorliwym i sprawdzać wilgotność w doniczkach zanim podlejecie ;)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl