Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne sercowate liście. Mimo że hodowcom udało się stworzyć wiele odmian kwitnących przez cały rok to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) podobnie jak ogrodowe pierwiosnki (Primula). Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków pochodzących głównie z basenu morza Śródziemnego. Od czasy gdy cyklameny wprowadzono do uprawy powstało wiele odmian i krzyżówek, które z powodzeniem można uprawiać jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

Cyklameny w doniczce zwykle dorastają od 15 do 40 cm szerokości i wysokości, razem z kwiatami. Cyklamen kwitnie od jesieni do wiosny. Większość odmian w lecie przechodzi okres spoczynku, dlatego też kiedy roślina przekwitnie nie wyrzucajmy jej. Cyklameny to rośliny wieloletnie i po krótkim spoczynku wznowią obfite kwitnienie.

Kwiaty cyklamenów przybierają całą gamę kolorów - od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, do czerwonych. Są również odmiany o postrzępionych kwiatach, dwubarwnych i odmiany miniaturowe. Liście cyklamenów są ciemnozielone, w kształcie serca, często pokryte srebrnym rysunkiem lub użyłkowaniem.

Cyklameny lubią stanowiska w półcieniu i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura w dzień to 10 - 15 °C w dzień i nieco chłodniej w nocy. Cyklameny nadają się bardziej do umieszczenie w chłodnym przedpokoju lub na klatce schodowej, a nie w salonie lub ciepłej sypialni.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Należy uważać aby podczas podlewania nie polewać liści i kwiatów, najlepiej wodę wlewać do podstawki, a jej nadmiar usuwać. Rozmnażanie cyklamenów odbywa się przede wszystkim przez wysiew nasion. Młode rośliny kwitną po 7-9 miesiącach.