Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) nazywana czasem żyworódką, to sukulent należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W naturze można ją spotkać na Madagaskarze i w Afryce.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Pędy są grube i łatwo się rozkrzewiają. Liście są grube, mięsiste i zielone (czasem z czerwonawą obwódką).

Kalanchoe kwitnie w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy, ponieważ należy do roślin dnia krótkiego. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w baldachogrona. 

Roślina jest zaliczana do toksycznych, gdyż zawiera w swoich tkankach glikozydy (nasercowe).

Wymagania i uprawa

Gatunek ten poleca się jako roślinę dla początkujących ogrodników. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić roślinie dobrą warstwę drenażu.

Kalanchoe jest też łatwe w pielęgnacji – dobrze znosi krótkotrwałe zaniedbania i suszę. Najważniejsza zasada przy uprawie kalanchoe Blossfelda to nie podlewać zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Roślinę można nawozić ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone.

Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć – usunąć kwiatostany, a nawet całe łodygi zostawiając 1-2 pary liści.

Rozmnażanie w warunkach domowych wykonujemy przez pobieranie sadzonek pędowych. Najlepiej robić je w lecie (czerwiec i lipiec) ucinając ok 6 cm długości wierzchołki pędów z zachowaniem 4 lub więcej liści. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy miejsce cięcia wyschnie, umieszczamy sadzonkę w podłożu.

Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz, np. na balkonie i tarasie.


Zdjęcia: Flower Council Holland