Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) nazywana również żyworódką, to wieloletnia roślina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Poszczególne gatunki kalanchoe występują naturalnie w wielu rejonach świata. Te które widujemy najczęściej w sklepach to ich odmiany botaniczne.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Liście są grube i mięsiste. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w baldachogrona. Kalanchoe może kwitnąć w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy.

Wymagania i uprawa

Gatunek ten poleca się jako roślinę dla początkujących ogrodników. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić roślinie dobrą warstwę drenażu.

Kalanchoe jest też łatwe w pielęgnacji. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniu, nie wymaga zraszania. Najważniejsza zasada przy uprawie kalanchoe Blossfelda to nie podlewać zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Nawożenie można stosować ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć (usunąć kwiatostany).

Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne, gdyż sadzonki słabo ukorzeniają się.

Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz, np. na balkonie.

Zdjęcia: Flower Council Holland