Logo
Logo

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)

Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) | To niezwykła roślina doniczkowa, która zachwyca swoim egzotycznym urokiem. Jej grube, mięsiste liście, często z czerwonawą obwódką, tworzą piękny kontrast z barwnymi kwiatami, które mogą przybierać odcienie od białego po intensywny czerwony. Kwitnie niemal przez cały rok, co czyni ją idealnym wyborem dla tych, którzy pragną koloru w swoim domu niezależnie od pory roku. Kalanchoe Blossfelda jest również wyjątkowo łatwa w uprawie, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: piaszczysto-liściasta, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, liliowe
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Kwiaty: pojedyncze, półpełne, pełne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
 • Wysokość: 20-30 cm
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) nazywana czasem żyworódką, to sukulent należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W naturze można ją spotkać na Madagaskarze i w Afryce. Od wielu lat jest bardzo popularną rośliną doniczkową.

  Wygląd kalanchoe Blossfelda

  Roślina jest zaliczana do sukulentów, ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Pędy są grube i łatwo się rozkrzewiają. Liście są grube, mięsiste i zielone (czasem z czerwonawą obwódką).

  Kalanchoe kwitnie w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy, ponieważ oryginalnie należy do roślin dnia krótkiego. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w mniejsze lub większe baldachogrona zależnie od odmiany.

  Roślina jest zaliczana do toksycznych, gdyż zawiera w swoich tkankach glikozydy (nasercowe).

  Jakie warunki lubi kalanchoe Blossfelda?

  Gatunek ten poleca się jako roślinę dla początkujących ogrodników. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić roślinie dobrą warstwę drenażu.

  Rozmnażanie w warunkach domowych wykonujemy przez pobieranie sadzonek pędowych. Najlepiej robić je w lecie (czerwiec i lipiec) ucinając ok 6 cm długości wierzchołki pędów z zachowaniem 4 lub więcej liści. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy miejsce cięcia wyschnie, umieszczamy sadzonkę w podłożu.

  Jak pielęgnować kalanchoe Blossfelda w doniczce?

  Kalanchoe jest też łatwe w pielęgnacji – dobrze znosi krótkotrwałe zaniedbania i suszę. Najważniejsza zasada przy uprawie kalanchoe Blossfelda to nie podlewać zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Roślinę można nawozić ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone.

  Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć – usunąć kwiatostany, a nawet całe łodygi zostawiając 1-2 pary liści.

  Zastosowanie kalanchoe Blossfelda

  Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz, np. na balkonie i tarasie. Należy do jednych z głównych gatunków roślin doniczkowych wybieranych na prezenty z różnych okazji.

  Wybrane odmiany kalanchoe Blossfelda

  Klasyczne kalanchoe Blossfelda posiada pojedyncze kwiaty o 4 płatkach zebranych w kwiatostany mogące wyrastać wysoko ponad roślinę oraz dość duże liście. Jednak w sprzedaży największym powodzeniem cieszą się odmiany o małych liściach i gęstych kwiatostanach złożonych z kwiatów pełnych lub podwójnych (posiadających wiele płatków, przypominających miniaturowe różyczki). Należą one do kilku grup odmianowych (przede wszystkim do grupy Calandiva, Rose Flower) wśród których znajdziemy rośliny o kwiatach w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, amarantowe, łososiowym, dwukolorowe i wiele innych.

  Gdzie kupić kalanchoe Blossfelda?

  Kalanchoe z łatwością znajdziemy w większości sklepów stacjonarnych oferujących rośliny doniczkowe. Jest ich najwięcej w typowym czasie kwitnienia, co przypada przede wszystkim na późną zimę i wiosnę, a przez Internet kalanchoe Blossfelda kupimy np. w sklepach:

   

  Zdjęcia: ines39, TippyTortue / AdobeStock, Flower Council Holland

  Autor
  Kalanchoe Blossfelda
  Kalanchoe Blossfelda
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (4)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość maja

  10-06-2021 10:01

  Dostałam od moich bliskich kalanchoe Blossfelda bardzo się ucieszyłam tym bardziej, że był koloru białego. Postawiłam na stole przy, którym siedziałam dłuższą chwilę. Nagle zaczęło mi być duszno, zaczęły piec oczy. Pomyślałam, że dopadł mnie jakiś wirus. na drugi dzień ...

  Gość Bernadeta

  01-08-2020 19:30

  Crassula falcata ;B.łatwe do rozmnożenia. Moje cudo wyhodowałam z jednego uszczkniętego od kogoś liścia. Dość długo czekałam na rozwój roślinki,ale gdy ukazała się pąk ,a potem cała rozeta kwiatów na jednej łodydze ,to zdobi tak już chyba 3 miesiące. Zaczyna jednak przekwitać ...

  Gość Beata

  06-01-2020 15:05

  Co do rozmnażania jest bardzo łatwe wystarczy uszczypnąć 3-4 cm roślinki od góry i po prostu wsadzić do dość wolgotnej ziemi i nie dopuścić do przesuszenia

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl