Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) nazywana również żyworódką, to wieloletnia roślina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Poszczególne gatunki kalanchoe występują naturalnie w wielu rejonach świata. Te które widujemy najczęściej w sklepach to ich odmiany botaniczne.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta do 20-30 cm. Liście są grube i mięsiste. Drobne kwiaty o barwie białej, żółtej, pomarańczowej lub czerwonej zebrane są w baldachogrona. Kalanchoe może kwitnąć w różnych terminach przez cały rok, jednak najczęściej kwitnienie przypada na okres zimowy.

Wymagania i uprawa

Gatunek ten jest mało wymagający i poleca się go początkującym ogrodnikom. Najważniejsza zasada – nie należy podlewać rośliny zbyt obficie, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Z tego powodu optymalne podłoże powinno być przepuszczalne (ziemia liściowa z piaskiem), dodatkowo warto zapewnić dobrą warstwę drenażu.

Kalanchoe Blossfelda lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Dobrze znosi suche powietrze w pomieszczeniu, nie wymaga zraszania. Nawożenie można stosować ale dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Roślinę po przekwitnięciu warto przyciąć (usunąć kwiatostany).

Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne, gdyż sadzonki słabo ukorzeniają się.

Zastosowanie

Kalanchoe Blossfelda w Polsce jest typową rośliną pokojową. Warto ustawiać ją na słonecznych parapetach. W okresie letnim może rosnąć również na zewnątrz, np. na balkonie.

Zdjęcia: Flower Council Holland