Czy kalanchoe to żyworódka? Czym się charakteryzuje?
Tak. Żyworódka to inaczej Kalanchoe. Jest to nazwa rodzaju roślin zaliczanego do rodziny gruboszowatych (łac. Crassulaceae), tej samej, do której należą popularne w naszych domach grubosze czy też eszewery. Żyworódki pochodzą z Azji Południowej i Afryki, ale dzięki swojej wysokiej adaptacyjności, rozprzestrzeniły się na całym świecie, zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej.
Kalanchoe charakteryzuje się bardzo małymi wymaganiami, mięsistymi i często dekoracyjnymi liśćmi, łodygami gromadzącymi wodę oraz ozdobnymi kwiatami o różnorodnej kolorystyce. Cechy te sprawiły, że żyworódki są chętnie uprawiane jako rośliny domowe. Kilka popularnych gatunków żyworódek uprawianych w doniczkach to:
- Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata)
- Żyworódka Blossfelda, nazywana częściej kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
- Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana)
- Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa)
- Żyworódka Beharensis (Kalanchoe beharensis)
- kalanchoe wiechowate (Kalanchoe thyrsiflora)
Najbardziej popularne odmiany kalanchoe
Najbardziej popularną żyworódką jest kalanchoe Blossfelda (łac. Kalanchoe blossfeldiana). Dostępne jest w wielu kolorach kwiatów: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, białym, różowym, liliowym, łososiowym i dwukolorowych. Mogą być pojedyncze (np. odmiana 'Calanday') lub podwójne (np. 'Calandiva' lub 'Rosalina'). Rozmiar kwiatów również może się różnić – na rynku coraz więcej dostępnych jest odmian z większymi kwiatami.
Seria odmianowa żyworódek o nazwie "Bells" oferuje ciekawy kształt kwiatów. Te kalanchoe mają jasnozielone "poduszki" z liści, z których wyrastają wysokie łodygi kwiatostanowe z kwiatami w kształcie dzwonków.
Oprócz kwitnących kalanchoe dostępne są również rośliny z atrakcyjnym i gęstym listowiem. Najbardziej z tego znany jest gatunek kalanchoe wiechowate.
Kalanchoe to idealna roślina na prezent!
Kalanchoe przykuwa wzrok kolorem kwiatów – świetnie się sprawdza jako roślina na prezent, na róże okazje: czerwony na walentynki, czerwony i biały na Boże Narodzenie, żółty na Wielkanoc, różowy na Dzień Matki i pomarańczowy na jesień.
Mini-odmiany razem z eszewerią lub gruboszem będą się doskonale prezentować jako "domowy skalniak". Te maleńkie rośliny są również dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, jako ich pierwsza roślina.
Kalanchoe daje sobie radę w pojemnikach i koszykach, ponadto jest tanie i powszechnie dostępne. Doskonale radzi sobie ze słońcem – dzięki temu może urozmaicić parapet całą gamą kolorów. |
Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe?
Kwiaty powinny być nierozwinięte, z widocznym kolorem. stotna jest również średnica i grubość rośliny jak również liczba pąków. Kalanchoe to roślina krótkiego dnia – oznacza to, że formuje pąki, gdy dzień trwa krócej niż 12 godzin. Hodowcy mają możliwość sterowania oświetleniem, dlatego też krótkie i długie dni można odtworzyć w szklarni, aby roślina kwitła cały rok.
Koniecznie sprawdź, czy okaz nie ma szkodników i chorób. Jeśli kwiaty lub listowie są uszkodzone lub mają skazę, często może to być wynikiem transportu lub przechowywania. Zwiędłe kwiaty lub żółte liście wskazują na to, że roślina nie jest w najlepszej formie. Jeśli przestrzenie między liśćmi są zbyt wilgotne przez długi czas, roślinę może zaatakować szara pleśń.
Żyworódka nie radzi sobie z temperaturami poniżej 12°C. Pozostaw roślinę w celofanie podczas transportu i przechowywania, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zimnem.
Łatwa pielęgnacja kalanchoe – 5 kroków do udanej uprawy żyworódki
Grube, mięsiste listowie sprawia, że roślina wymaga minimalnej pielęgnacji – jest idealna dla osób, które nie są urodzonymi ogrodnikami.
- STANOWISKO | Gdzie ustawić kalanchoe?
Kalanchoe preferuje stanowisko jasne do słonecznego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, aby na termometrze było powyżej 12°C, jeśli roślina ma stać na powietrzu. - PODLEWANIE | Jak często podlewać kalanchoe?
Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach; wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, przy czym starać się nie moczyć jej liści. Lepiej unikać zbyt częstego nawadniania: gleba powinna być zbyt sucha niż za wilgotna! - NAWOŻENIE | Jak często nawozić kalanchoe?
Stosuj nawóz wspomagający kwitnienie raz na dwa tygodnie, by roślina długo utrzymała kwiaty. Jeśli Twoje kalanchoe już straci kwiaty możesz wstrzymać się z tak częstym nawożeniem, aż do momentu, gdy znów zobaczysz zawiązujące się pąki kwiatowe. - CZYSZCZENIE | Jak pielęgnować kalanchoe?
Ostrożnie usuwaj zwiędłe kwiaty, unikając uszkodzenia nowych pąków. - PRZYCINANIE | Czy kalanchoe się przycina? Tak!
Tak – kalanchoe się przycina i można to robić nawet mocno. Robi się to po kwitnieniu, by się ładnie rozkrzewiła. Później, w razie potrzeby, przycina się zbyt długie pędy.
Jak rozmnażać kalanchoe?
Rozmnażanie kalanchoe to prawdziwa przyjemność, a efekty mogą przekroczyć Twoje najśmielsze oczekiwania! Ta roślina doniczkowa daje nam dwie możliwości rozmnażania – przez sadzonki lub nasiona.
Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, wystarczy odciąć szczytowy fragment pędu o długości 5-7 cm, usunąć dolną parę liści i podciąć koniec na ukos. Następnie umieść sadzonkę w doniczce z podłożem dla kaktusów lub mieszanką zwykłej ziemi ogrodniczej z torfem i piaskiem. Po około trzech tygodniach, kiedy sadzonka się ukorzeni, będziesz mógł cieszyć się nową rośliną!
Jeśli jednak preferujesz rozmnażanie z nasion, potrzebujesz trochę więcej cierpliwości. Najpierw musisz zapylić kwiaty, używając do tego miękkiego pędzelka. Po przekwitnięciu, poczekaj aż zawiążą się nasiona. W marcu-kwietniu możesz je wysiać na wilgotne podłoże. Po około 10 dniach nasiona zaczną kiełkować, a po kolejnych 6-8 tygodniach, gdy siewki osiągną ok. 3 cm wysokości, przesadź je do doniczek.
Tekst: Redakcja ZO oraz Flower Council Holland, zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk