Logo
Logo

Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź!

Kalanchoe, czyli popularna żyworódka, to roślina, która swoim urokiem potrafi oczarować każdego miłośnika zieleni. Jej soczyste liście i kolorowe kwiaty dodają uroku każdemu wnętrzu, a łatwość uprawy sprawia, że jest idealnym wyborem dla zarówno doświadczonych ogrodników, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. W tym artykule dowiesz się, jakie żyworódki są popularnymi roślinami doniczkowymi, jak je pielęgnować w domu oraz rozmnażać, aby cieszyć się jej pięknem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Kalanchoe to roślina doniczkowa, która jest ceniona za swoje zdrowotne właściwości i piękne kwiaty. Aby zapewnić jej prawidłowy rozwój, należy przestrzegać kilku zasad. Najlepsze dla kalanchoe są miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Woda to kolejny kluczowy aspekt - roślina nie toleruje przelania, dlatego podlewanie powinno być umiarkowane i regularne. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni i liści. Kalanchoe dobrze rośnie w temperaturach od 16 do 22 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może powodować zahamowanie wzrostu, a zbyt wysoka - przyspieszenie procesu kwitnienia. Roślina ta preferuje podłoże przepuszczalne, najlepiej specjalistyczną ziemię dla sukulentów. W czasie kwitnienia warto zastosować nawozy dla kwitnących roślin, a poza tym okresem - dla sukulentów. Przesadzanie kalanchoe powinno odbywać się co 2-3 lata, wiosną. Roślina ta ma również właściwości lecznicze - jest stosowana w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak wrzody, oparzenia czy infekcje skóry.
Spis treści
Czy kalanchoe jest rośliną wieloletnią? Dlaczego jest tak popularne? Domowe kalanchoe – które jest najlepsze? Kalanchoe na każdą okazję Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe? Co lubi kalanchoe? Jak dbać o żyworódkę, by zdrowo rosła i pięknie kwitła? Łatwe rozmnażanie kalanchoe – jak można uzyskać nowe rośliny?

Czy kalanchoe to żyworódka? Czym się charakteryzuje?

Tak. Żyworódka to inaczej Kalanchoe. Jest to nazwa rodzaju roślin zaliczanego do rodziny gruboszowatych (łac. Crassulaceae), tej samej, do której należą popularne w naszych domach grubosze czy też eszewery. Żyworódki pochodzą z Azji Południowej i Afryki, ale dzięki swojej wysokiej adaptacyjności, rozprzestrzeniły się na całym świecie, zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej.

Kalanchoe charakteryzuje się bardzo małymi wymaganiami, mięsistymi i często dekoracyjnymi liśćmi, łodygami gromadzącymi wodę oraz ozdobnymi kwiatami o różnorodnej kolorystyce. Cechy te sprawiły, że żyworódki są chętnie uprawiane jako rośliny domowe. Kilka popularnych gatunków żyworódek uprawianych w doniczkach to:

 • Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata)
 • Żyworódka Blossfelda, nazywana częściej kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
 • Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana)
 • Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa)
 • Żyworódka Beharensis (Kalanchoe beharensis)
 • kalanchoe wiechowate (Kalanchoe thyrsiflora)

Najbardziej popularne odmiany kalanchoe

Najbardziej popularną żyworódką jest kalanchoe Blossfelda (łac. Kalanchoe blossfeldiana). Dostępne jest w wielu kolorach kwiatów: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, białym, różowym, liliowym, łososiowym i dwukolorowych. Mogą być pojedyncze (np. odmiana 'Calanday') lub podwójne (np. 'Calandiva' lub 'Rosalina'). Rozmiar kwiatów również może się różnić – na rynku coraz więcej dostępnych jest odmian z większymi kwiatami.

Seria odmianowa żyworódek o nazwie "Bells" oferuje ciekawy kształt kwiatów. Te kalanchoe mają jasnozielone "poduszki" z liści, z których wyrastają wysokie łodygi kwiatostanowe z kwiatami w kształcie dzwonków.

Oprócz kwitnących kalanchoe dostępne są również rośliny z atrakcyjnym i gęstym listowiem. Najbardziej z tego znany jest gatunek kalanchoe wiechowate.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Kalanchoe to idealna roślina na prezent!

Kalanchoe przykuwa wzrok kolorem kwiatów – świetnie się sprawdza jako roślina na prezent, na róże okazje: czerwony na walentynki, czerwony i biały na Boże Narodzenie, żółty na Wielkanoc, różowy na Dzień Matki i pomarańczowy na jesień.

Mini-odmiany razem z eszewerią lub gruboszem będą się doskonale prezentować jako "domowy skalniak". Te maleńkie rośliny są również dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, jako ich pierwsza roślina.

Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Kalanchoe daje sobie radę w pojemnikach i koszykach, ponadto jest tanie i powszechnie dostępne. Doskonale radzi sobie ze słońcem – dzięki temu może urozmaicić parapet całą gamą kolorów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe?

Kwiaty powinny być nierozwinięte, z widocznym kolorem. stotna jest również średnica i grubość rośliny jak również liczba pąków. Kalanchoe to roślina krótkiego dnia – oznacza to, że formuje pąki, gdy dzień trwa krócej niż 12 godzin. Hodowcy mają możliwość sterowania oświetleniem, dlatego też krótkie i długie dni można odtworzyć w szklarni, aby roślina kwitła cały rok.

Koniecznie sprawdź, czy okaz nie ma szkodników i chorób. Jeśli kwiaty lub listowie są uszkodzone lub mają skazę, często może to być wynikiem transportu lub przechowywania. Zwiędłe kwiaty lub żółte liście wskazują na to, że roślina nie jest w najlepszej formie. Jeśli przestrzenie między liśćmi są zbyt wilgotne przez długi czas, roślinę może zaatakować szara pleśń.

Żyworódka nie radzi sobie z temperaturami poniżej 12°C. Pozostaw roślinę w celofanie podczas transportu i przechowywania, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zimnem.

Łatwa pielęgnacja kalanchoe – 5 kroków do udanej uprawy żyworódki

Grube, mięsiste listowie sprawia, że roślina wymaga minimalnej pielęgnacji – jest idealna dla osób, które nie są urodzonymi ogrodnikami.

 1. STANOWISKO | Gdzie ustawić kalanchoe?
  Kalanchoe preferuje stanowisko jasne do słonecznego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, aby na termometrze było powyżej 12°C, jeśli roślina ma stać na powietrzu.

 2. PODLEWANIE | Jak często podlewać kalanchoe?
  Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach; wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, przy czym starać się nie moczyć jej liści. Lepiej unikać zbyt częstego nawadniania: gleba powinna być zbyt sucha niż za wilgotna!

 3. NAWOŻENIE | Jak często nawozić kalanchoe?
  Stosuj nawóz wspomagający kwitnienie raz na dwa tygodnie, by roślina długo utrzymała kwiaty. Jeśli Twoje kalanchoe już straci kwiaty możesz wstrzymać się z tak częstym nawożeniem, aż do momentu, gdy znów zobaczysz zawiązujące się pąki kwiatowe.

 4. CZYSZCZENIE | Jak pielęgnować kalanchoe?
  Ostrożnie usuwaj zwiędłe kwiaty, unikając uszkodzenia nowych pąków.

 5. PRZYCINANIE | Czy kalanchoe się przycina? Tak!
  Tak – kalanchoe się przycina i można to robić nawet mocno. Robi się to po kwitnieniu, by się ładnie rozkrzewiła. Później, w razie potrzeby, przycina się zbyt długie pędy.

Jak rozmnażać kalanchoe?

Rozmnażanie kalanchoe to prawdziwa przyjemność, a efekty mogą przekroczyć Twoje najśmielsze oczekiwania! Ta roślina doniczkowa daje nam dwie możliwości rozmnażania – przez sadzonki lub nasiona.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, wystarczy odciąć szczytowy fragment pędu o długości 5-7 cm, usunąć dolną parę liści i podciąć koniec na ukos. Następnie umieść sadzonkę w doniczce z podłożem dla kaktusów lub mieszanką zwykłej ziemi ogrodniczej z torfem i piaskiem. Po około trzech tygodniach, kiedy sadzonka się ukorzeni, będziesz mógł cieszyć się nową rośliną!

Jeśli jednak preferujesz rozmnażanie z nasion, potrzebujesz trochę więcej cierpliwości. Najpierw musisz zapylić kwiaty, używając do tego miękkiego pędzelka. Po przekwitnięciu, poczekaj aż zawiążą się nasiona. W marcu-kwietniu możesz je wysiać na wilgotne podłoże. Po około 10 dniach nasiona zaczną kiełkować, a po kolejnych 6-8 tygodniach, gdy siewki osiągną ok. 3 cm wysokości, przesadź je do doniczek.

Tekst: Redakcja ZO oraz Flower Council Holland, zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to jest kalanchoe i jakie są jego popularne gatunki?

  Kalanchoe, znane również jako żyworódka, to roślina doniczkowa z rodziny gruboszowatych, ceniona za swoje mięsiste liście i kolorowe kwiaty. Popularne gatunki to m.in. Kalanchoe pinnata, Kalanchoe blossfeldiana, Kalanchoe daigremontiana, Kalanchoe tomentosa, Kalanchoe beharensis i Kalanchoe thyrsiflora.
 • Jakie stanowisko jest najlepsze dla kalanchoe?

  Kalanchoe preferuje miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepsze temperatury dla jej wzrostu to od 16 do 22 stopni Celsjusza.
 • Jak należy podlewać kalanchoe?

  Roślinę należy podlewać umiarkowanie i regularnie, unikając przelania, które może prowadzić do gnicia korzeni i liści. Zaleca się podlewanie raz w tygodniu.
 • Jakie podłoże i nawozy są odpowiednie dla kalanchoe?

  Kalanchoe preferuje przepuszczalne podłoże, najlepiej specjalistyczną ziemię dla sukulentów. W okresie kwitnienia warto stosować nawozy dla kwitnących roślin, a poza tym okresem - dla sukulentów.
 • Jak przesadzać kalanchoe?

  Roślinę należy przesadzać co 2-3 lata, najlepiej wiosną.
 • Jakie są metody rozmnażania kalanchoe?

  Kalanchoe można rozmnażać przez sadzonki lub nasiona. Sadzonki pobiera się z szczytowych fragmentów pędów, a nasiona wysiewa na wilgotne podłoże w marcu-kwietniu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź!
Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

03-12-2020 16:33

Na moim kalanchoe pojawiło się bardzo dużo małych korzonków – czy mogę się teraz (grudzień) pobawić w próby rozmnażania roślinki? (zwykle rozmnażanie/podział/itp. roślin przypada na wiosnę, ale może tutaj jest inaczej?)

Gość Kajetan

28-11-2020 20:49

Ja mam już od roku kalanchoe

Gość Elżbieta

15-08-2020 09:49

Mam kalanche od zeszłej zimy. Po przekwitnięciu jeszcze nie zakwitła tylko bardzo się rozrosła. Jak sprawić aby pojawiły się jej piękne kwiaty? Pozdrawiam serdecznie.

Gość Edyta

02-05-2020 09:21

Bardzo mi pomogliście, mam kalanchoe i nie wiedziałam jak się nim zaopiekować. Dziękuje.

Gość Ginewra

03-03-2020 10:39

Od jakiegoś już czasu chciałam kupić kalanchoe i jak na zamówienie pojawiły się w sklepach :) Mam pytanie co do nawozu - rozumiem, że chodzi tutaj o nawóz do roślin kwitnących?

Pokaż wszystkie komentarze