Żyworódka omszona Kalanchoe tomentosa

Zyworodka omszona Kalanchoe tomentosa, fot. Floradania.dk
Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 30-40 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: wnętrza, skalniaki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa), znana też jako kalanchoe omszone to niewysoka, sukulentowa bylina z rodziny gruboszowatych. Jej ojczyzną są tropikalne lasy Madagaskaru, ale jest też uprawiana w wielu rejonach świata jako roślina pokojowa.

Żyworódka omszona w naturze może dorastać do ok. 1 m wys., ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 30-40 cm wysokości. Roślina tworzy pojedynczy, wzniesiony, gruby, mięsisty, owłosiony pęd, gęsto pokryty naprzemianległymi parami szeroko lancetowatych liści z rynienkowatą blaszką. Liście są grube, mięsiste, sztywne i w całości pokryte miękkim, gęstym, szarobiałym, filcowatym kutnerem, który na brzegach blaszki przybiera rudą lub brunatną barwę. Na obrzeżach liści czasami pojawiają się też malutkie, w pełni ukształtowane rozmnóżki, służące roślinie do rozmnażania. U starszych roślin pędy w dolnych partiach ogałacają się z liści, a u ich podstawy mogą się tworzyć długie, cienkie korzonki, które po zetknięciu z podłożem, łatwo się zakorzeniają.

Kalanchoe omszone może kwitnąć, choć w uprawie zdarza się to rzadko. W porze kwitnienia (zima i wczesna wiosna) tworzy na szczytach pędów smukłe, dzwonkowate, czerwonawe kwiaty, o silnie omszonych płatkach, zebrane na szczytach pędów w luźne wiechy. Kwiaty wydzielają dość nieprzyjemną woń.

Wymagania i uprawa

Żyworódka omszona w uprawie oczekuje słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnego, piaszczystego podłoża (najlepiej ziemi dla kaktusów i sukulentów). Znosi przejściową suszę, ale nie toleruje zalania, dlatego należy podlewać ją niezbyt często i umiarkowanie. Zarówno zimą jak i latem roślina oczekuje dość wysokiej temperatury (ok. 20-22°C), dlatego powinna być uprawiana na parapecie południowego okna.

Żyworódkę bardzo łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych (najlepiej już częściowo ukorzenionych) lub liściowych bądź przez rozmnóżki, tworzące się na brzegach liści.

Zastosowanie

Żyworódka omszona to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa. Doskonale nadaje się do uprawy na parapecie południowego okna lub w ogródku żwirowym. Najlepiej prezentuje się jako soliter, gdyż wtedy jej omszone pędy ukazują pełnię swojej urody.

Wybrane odmiany

  • 'Chocolate Soldier' – liście owłosione, białoszare, z ciemnorudą lub brunatną obwódką
  • 'Dorothy Brown' – młode liście pokryte gęstym, rudobrązowym kutnerem, starsze szarozielone w środkowej części blaszki liściowej i rudobrązowe na obrzeżach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk

Obserwuj
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści