Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
63
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Domowe rośliny doniczkowe na słońce

Przedstawiamy TOP 10 najlepszych roślin domowych na stanowisko słoneczne! Poznaj rodzaje i gatunki, które doskonale sprawdzą się na parapecie południowym.

 

Na parapetach wewnętrznych w naszych domach bywają różne warunki. Są one zależne głównie od tego, na którą stronę świata skierowane jest okno. Parapety skierowane na południe są wyjątkowe, bo słońce "operuje" na nich przez cały rok. Latem po prostu praży niczym naturalny piekarnik, a zimą ogrzewa jak najlepszy grzejnik. Jest to miejsce dla wyjątkowych roślin.

TOP 10 roślin doniczkowych na słońce

  1. Kaktusy
  2. Aloes
  3. Grubosz
  4. Kalanchoe blossfeldiana
  5. Żyworódka pierzasta
  6. Wilczomlecz trójżebrowy
  7. Ananasowate
  8. Cibora zmienna
  9. Oleander
  10. Oliwka europejska

1. Kaktusy

Jest to grupa roślin darzona szczególną sympatią, ponieważ dzięki dużej rozmaitości from i rozmiarów znajdują dla siebie miejsce niemal w każdym mieszkaniu. Są bardzo wytrzymałe na suszę. Są głownie kojarzone z rejonami pustynnymi, choć i tutaj zdarzają się wyjątki – istnieją bowiem gatunki, które porastają drzewa w tropikalnych lasach Ameryki Południowej.

Wśród kaktusów można znaleźć wiele wspaniałych roślin, np.: pałczaki (Cereus), echinokaktusy (Echinocactus), ferokaktusy (Ferocactus), cefalocereusy zwane głowami starca (Cephalocereus), aporokaktusy (Disocactus) czy też nasze świąteczne gwiazdy – szlumbergery zwane grudnikami (Schlumbergera).

Kaktusy mają małe wymagania i są często wybieranymi roślinami przez początkujących. Podlewa się je od dołu, czyli poprzez napełnianie spodka, w którym stoi doniczka. Nie musimy ich nawozić. Z racji swojej budowy nie wymagają one cięcia. Powinno się je przesadzać w razie konieczności – zwykle raz na rok (młode kaktusy) lub dwa lata. Jedyne o czym należy pamiętać to to, że potrzebują okresu spoczynku w zimie.

2. Aloes

Aloesy (Aloe) są podobne do agaw. W naturze mogą osiągać ok 80 cm wysokości, ale w doniczkach na parapecie są znacznie niższe. Niektóre gatunki maja tendencję do przybierania krzewiastej formy.

Są nieco bardziej wymagające od innych sukulentów, ale również nie sprawiają większych problemów jeśli chodzi o choroby czy podlewanie. Nawadniamy je dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie. Również przechodzą zimowy stan spoczynku i jeśli odpowiednio im go zapewnimy na wiosnę zobaczymy ich kwiaty.

3. Grubosz

Grubosz (Crassula) nazywany też drzewkiem szczęścia to ogólna nazwa dość licznego rodzaju sukulentów. Najbardziej znany gatunek to grubosz jajowaty (Crassula ovata) i jest on też najczęściej spotykanym w naszych domach.

Tak jak pozostałe sukulenty drzewko szczęścia ma małe wymagania i traktujemy je podobnie jak kaktusy. Czasem zdarza się, że roślina bardzo się zagęszcza – można ją wtedy ostrożnie przyciąć pamiętając, że z wielkim trudem wytwarza ona nowe pędy na starych – grubosze przyrastają głównie z ulistnionych wierzchołków.

Domowe rośliny doniczkowe na słońce, kolażFot. PrAdrianoDantas, Alina Kuptsova, Carla Röblitz, Carla Burke, pisauikan, Nika Akin, sandid/Pixabay

Na zdjęciach od góry różne kaktusy, które można często spotkać w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Po środku bardzo znany w przemyśle kosmetycznym i leczniczym aloes. U dołu liście dwóch odmian grubosza jajowatego. 

4. Kalanchoe blossfeldiana

Kolejny znany i lubiany w polskich domach sukulent. Kalanchoe blossfeldiana (Kalanchoe blossfeldiana) to wyjątkowa roślina. W sklepach nie znajdziemy formy jej pierwotnej – to co widzimy w sklepach to różne botaniczne odmiany. Kalanchoe znana jest ze swojego zimowego kwitnienia, dlatego jest tym bardziej pożądana w tym okresie roku.

Kalanchoe jest łatwa w uprawie. Podlewany ją wtedy, gdy jego podłoże przeschnie. Roślinę można dokarmiać rozcieńczonymi dawkami nawozu.

5. Żyworódka pierzasta 

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) to kolejny przedstawiciel rodzaju kalanchoe, często spotykany na słonecznych balkonach. Rośliny te charakteryzują się wyjątkowymi liśćmi na których wyrastają rozmnóżki. Posiadają też fioletowe przebarwienia na brzegach blaszek liściowych.

Żyworódki potrzebują częstszego podlewania niż inne sukulenty i lubią być nawożone (rozcieńczonymi dawkami nawozów). Wytwarzają ozdobne kwiatostany, które w zależności od odmiany są zbudowane z mniejszych lub większych, zielono-różowych, dzwonkowatych kwiatów.

6. Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) to sukulent doniczkowy dorastający do 2 m wysokości! Kanciasta łodyga o trzech żebrach jest na tyle charakterystyczna, że została zaznaczona w nazwie gatunkowej rośliny.

Wilczomlecze to rośliny o średnich wymaganiach wodnych. Bardzo dobrze znoszą suche powietrze i lubią być nawożone.

Domowe rośliny doniczkowe na słońce, kolażFot. Tinix, Doris Hernandez, Irina_kukuts/Pixabay, Krzysztof-Ziarnek, Daderot/Wikimedia, Floradania.dk

U góry śliczne kwiatki odmian kalanchoe blossfeldiana. Poniżej ciekawy kwiatostan i liście żyworódek (na zdj. po prawej liść z rozmnóżkami). Na dole wilczomlecz trójżebrowy.

7. Ananasowate

Kolejną, tym razem sporą grupą roślin lubiących słoneczne parapety, jest rodzina ananasowatych (Bromeliaceae). Musimy jednak pamiętać, że bezpośrednie, ostre słońce może się okazać dla niektórych gatunków zbyt mocne. Watro zatem zrobić próbę przed zakupem większego okazu, czy miejsce, w którym postawimy roślinę okaże się być dla niej odpowiednie.

Wśród tej grupy roślin znajdziemy znajome nazwy, takie jak: frizea lśniąca (Vriesea splendens), skrytokwiat (Cryptanthus fosterianus), echmea wstęgowata (Aechmea fasciata), ananas (Ananas bracteatus var. tricolor).

Rośliny ananasowate wymagają częstego podlewania, a wodę podaje się im od góry – na liście, które są do tego przystosowane. Najlepiej też się czują, gdy mają trochę wilgoci w powietrzu. Powinniśmy je nawozić, podając nawóz w płynie od korzeni.

8. Cibora zmienna

Cibora zmienna, pospolicie nazywana papirusem (Cyperus alternifolius) to roślina, która nada się zarówno na stanowisko słoneczne jak i półcieniste, dlatego stawiając ją na południowym parapecie powinniśmy sprawdzać, czy zbyt mocne słońce nie pali jej liści. Wyjątkowa uroda tej rośliny tkwi właśnie w smukłych liściach przypominających pędzle!

Cibora wymaga stale wilgotnego podłoża – wielu uważa, że doniczka powinna być po prostu często zanurzana w wodzie.

9. Oleander

Dawniej oleandry (Nerium oleander) były prawie w każdym domu. Jest dużą rośliną (osiąga ok. 3 m.), która wytwarza bardzo dekoracyjne kwiaty zebrane w kwiatostany na końcach łodyg. Sok rośliny jest trujący!

Potrzebuje obfitego podlewania. Bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu możemy go łatwo formować w formę zwartego krzewu. Roślinę musimy przesadzać co 3-4 lata w gliniastą ziemię z dodatkiem torfu i piasku.

10. Oliwka europejska

Oliwka europejska (Olea europaea) to drzewo, które wyjątkowo dobrze znosi uprawę w doniczkach. Oprócz powszechnie znanych oliwek i oleju, które pozyskujemy z tej rośliny, można ją też traktować jako piękną ozdobę naszego domu – ma ozdobne liście i można ją łatwo prowadzić w wyznaczony kształt. Drzewko to chętnie wykorzystuje się do tworzenia bonsai. Oliwka jest długowieczna (w naturze spotyka się okazy po 1000 lat!!!)

Jest łatwa w uprawie. Bardzo dobrze znosi suszę i praktycznie nie potrzebuje nawożenia czy cięcia.

Powinniśmy uważać na koty – zwierzaki te potrafią darzyć oliwkę dużym zainteresowaniem.

Domowe rośliny doniczkowe na słońce, kolażFot. alex1965, Foto-Rabe, Thanasis Papazacharias, Konevi, Hans Braxmeier, Glenn Lucas/Pixabay

U góry wyjątkowe liście cibory. Poniżej piękne kwiaty oleandra, które wyglądają jak tropikalne motyle. Na dole oliwka europejska – gdy w lecie wystawi się ja na dwór może zakwitnąć i ozdobić taras licznymi, małymi, białymi kwiatkami.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: kolaż/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Gość Bartek

01-02-2021 17:39

To nie prawda, że na południowy parapet, słońce pada cały rok. U mnie, to jest mniej więcej, od października do kwietnia, kiedy słońce jest nisko. W lato jest wysoko i mi nie wpada, a mieszkam na 3 piętrze.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu