W jaki sposób rośliny domowe mogą zaszkodzić?
Trujące rośliny doniczkowe
Wyjątkowo niebezpieczną rośliną zawierającą w swoich tkankach glikozydy nasercowe, które powodują zaburzenia pracy serca jest oleander (Nerium oleander). Diffenbachia, filodendron, skrzydłokwiat, anturium czy monstera mają w sobie nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które podrażniają skórę, błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz spojówki. Natomiast zjedzenie liści krotonu może wywołać biegunkę i nudności.
Warto wiedzieć, że większość trujących roślin domowych zawiera drażniący skórę sok mleczny, który wydziela się w momencie uszkodzenia liści bądź pędów.
Jakie rośliny domowe są trujące?
Przykłady trujących gatunków
Przykładów roślin trujących o możliwie niebezpiecznym działaniu jest dość dużo, dlatego zawsze należy sprawdzać, który z lubianych przez nas gatunków może być potencjalnie niebezpieczny. Wśród najbardziej znanych i często spotykanych są:
O czym pamiętać uprawiając trujące rośliny?
Zasady pielęgnacji niebezpiecznych roślin domowych
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przesadzanie, rozmnażanie itp., należy bezwzględnie stosować ochronne rękawiczki oraz uważać na twarz – zepnij włosy, aby nie trzeba było ich poprawiać w trakcie pracy oraz pamiętaj żeby nie przecierać oczu.
Co zrobić po kontakcie z trującą rośliną?
W przypadku kontaktu skóry dziecka lub oczu ze szkodliwym sokiem roślinnym wystarczy tylko przemyć te miejsca wodą. Gdy dojdzie do spożycia części roślin, konieczne będzie przepłukanie buzi i podanie dwóch do trzech szklanek wody do wypicia. Zaś w razie podejrzenia zatrucia należy natychmiast wywołać wymioty i udać się do lekarza.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl