Jest najlepiej znanym i najbardziej popularnym fikusem o małych liściach. Można go kupić nawet w supermarkecie. Jest łatwy w pielęgnacji, jednak jeśli nie odpowiadają mu warunki, na znak protestu zaczyna zrzucać liście.

Fikus benjamina w mieszkaniu może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, a jeśli pozwoli mu się rosnąć wyżej to nawet do 5 metrów. W sprzedaży można spotkać również odmiany miniaturowe - doskonałe do tworzenia małych kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi czy formowania drzewek bonsai. Nowe odmiany różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem liści - zwykle są ciemno zielone, ale mogą być również żółto- lub biało-zielone.

Fikus benjamina lubi dużo światła, ale nie należy go ustawiać przy oknie wychodzącym na południe, gdyż nie znosi silnego nasłonecznienia. Fikus przyzwyczaja się do miejsca, w którym stoi i do kierunku padania światła. Nie powinno się go przestawiać ani przekręcać bez potrzeby gdyż często zrzuca liście. (link) Najlepiej wybrać stałe miejsce, skąd nie trzeba go będzie przenosić.

Fikus benjamina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ciepłe i suche powietrze jest przyczyną masowego opadania liści. Fikusowi szkodzą także skoki temperatury, które również prowadzą do zrzucania liści. Roślina nie może stać w przeciągu ani przy gorącym kaloryferze.

Woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Podlewamy roślinę wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Jeśli fikus będzie miał zbyt mokro - zrzuci liście. Fikus wymaga regularnego nawożenia (raz na 2 tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach) oraz żyznego podłoża - przepuszczalnego, zawierającego dużo próchnicy i substancji pokarmowych.