Logo
Logo

Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które do tego prowadzą

Czy Twój Ficus benjamina gubi liście? Odkryj 8 najczęstszych błędów w pielęgnacji i dowiedz się, jak zapewnić swojemu fikusowi optymalne warunki do wzrostu! Fikus benjamina to jedna z najpopularniejszych roślin domowych, ceniona za swoją wszechstronność i łatwość uprawy. Niemniej jednak, nawet ta niezawodna roślina może zacząć gubić liście, jeśli zostanie wystawiona na stres spowodowany niesprzyjającymi czynnikami środowiskowymi. Czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i jak temu zapobiegać? Dowiedz się i przeciwdziałaj zrzucaniu liści przez fikusa.

Streszczenie artykułu
Fikus benjamina jest popularną rośliną doniczkową, która jednak często gubi liście. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, a najczęstszym problemem jest niewłaściwa pielęgnacja. Fikus benjamina jest rośliną tropikalną, która lubi stałe warunki, dlatego zmiany temperatury, przeciągi, czy przesadne podlewanie mogą negatywnie wpływać na jej kondycję. Zbyt suche powietrze również nie sprzyja tej roślinie, a problem ten można rozwiązać poprzez regularne zraszanie liści. Zbyt ciemne stanowisko może prowadzić do zrzucania liści, ale zbyt intensywne światło również nie jest dobre dla tej rośliny. Właściwe podlewanie jest kluczowe dla zdrowia fikusa - roślina ta nie lubi zarówno przesuszenia, jak i przelania. Warto pamiętać, że fikus benjamina jest wrażliwa na zmiany, dlatego przesadzanie czy przestawianie doniczki powinno odbywać się z umiarem. Choroby i szkodniki również mogą być przyczyną gubienia liści - jeśli zauważymy na liściach plamy, przekręcanie się liści czy obecność małych owadów, warto skonsultować się ze specjalistą lub zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Spis treści
Czy fikus jest kapryśną rośliną? Jak prawidłowo go pielęgnować? Jaki nawóz wzmocni fikusa i zapobiegnie opadaniu liści? Czego nie lubi fikus? Przyczyny problemów i ich rozwiązania! Choroby fikusa benjamina i dlaczego przez nie gubi liście? Co robić, gdy fikus zrzuca liście? Obejrzyj FILM!

Fikus benjamina zrzuca liście!
Co robisz źle?

Fikusy, inaczej figowce to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Najczęściej w naszych domach gości fikus benjamina (Ficus benjamina), zwany płaczącym, gdyż ma lekko zwieszające się pędy. Ma błyszczące, skórzaste liście, pokryte woskowym nalotem. Ich długość nie przekracza 8 cm, a szerokość 2,5 cm. W pomieszczeniach może dorastać nawet do kilku metrów wysokości.

Fikus benjamina jest rośliną łatwą w uprawie, polecany jest dla osób początkujących, dlatego jest bardzo popularny i łatwo dostępny w sprzedaży. Lubi jasne stanowisko, umiarkowane podlewanie, nawożenie – co 2 tygodnie powinniśmy czyścić jego liście z kurzu.

fikus beniamina fot. Maja Dumat - Flickr Fot. Maja Dumat/CC/Flickr

Fikus beniamina często gubi liście gdy ma niewłaściwe warunki.

Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście
Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście
Przeznaczony do nawożenia wszystkich gatunków roślin zielonych. Zapewnia intensywny zielony kolor liści i podnosi odporność roślin na choroby. Wygodna w użyciu butelka z dozownikiem.
Kup w sklepie onlinnne

Dlaczego fikus benjamina może gubić liście?
8 powodów i rozwiązania problemów

Fikus benjamina gubi liście, gdy:

 • stoi za daleko od okna. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, jednak źle rośnie w pełnym słońcu na południowym oknie.

 • często go przestawiamy. Nie lubi przeprowadzek, dlatego niedługi czas po przyniesieniu go ze sklepu może stracić trochę liści. Nie bójmy się, gdyż szybko się zadomowi na nowym miejscu i wytworzy masę nowych przyrostów.

 • jest mu za zimno lub za gorąco. Optymalna temperatura dla fikusa benjamina to 20-24ºC, nie powinna ona nigdy spadać poniżej 13-15ºC. Fikus także gubi liście, gdy stoi w zbyt bliskim sąsiedztwie kaloryfera. Jest także bardzo wrażliwy na przeciągi, dlatego nie powinno się go stawiać przy uchylnym oknie i w przedpokoju, gdzie często otwierane są drzwi. 

 • ma za mokro lub za sucho. Nie można tego robić zanim powierzchnia ziemi wokół rośliny lekko nie przeschnie. Rośliny lubią umiarkowane podlewanie, tak aby podłoże w doniczce zawsze było lekko wilgotne.

 • jest niewłaściwie nawożony. Rośliny nawozimy regularnie w sezonie raz na 2 tygodnie – najlepiej nawozem wieloskładnikowym mineralnym na przemian z nawozem organicznym, np. typu Biohumus.

 • zbyt długo rośnie w tej samej ziemi. Mode rośliny po przyniesieniu do domu od razu przesadzamy do nowej, większej doniczki, gdyż torfowe podłoże w małej doniczce nie zapewni im wystarczająco dużo składników pokarmowych do wzrostu. Stosujemy uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych lub podłoże z nawozem długodziałającym. Później roślinę przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata. Gdy fikus jest już bardzo duży i rośnie w dużej i ciężkiej donicy co roku wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża.

 • jest zakurzony. Raz na dwa tygodnie fikusowi przyda się zmycie z liści kurzu. Robimy to ciepłą wodą.

 • jest osłabiony atakiem szkodników lub choroby. Fikusy często są atakowane przez miseczniki (brązowe miseczki na pędach i liściach) oraz przez przędziorki (małe czerwone pajączki na młodych liściach). Szkodniki te możemy zwalczyć np. preparatem Polysect. Choroby (zgnilizny i pleśnie) pojawiają się najczęściej w przypadku nadmiernego podlewania. W pierwszej kolejności ograniczamy podlewanie i wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża w doniczce. Jeśli objawy nie ustąpią niezbędne będzie zastosowanie środków ochrony roślin, np. Baymat Ultra, który chroni rośliny ozdobne przed wieloma różnymi chorobami.

Co robić, gdy fikus zrzuca liście? Obejrzyj FILM!

Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: blinova.tl/Depositphotos oraz Maja Dumat/Flickr

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego fikus benjamina gubi liście?

  Fikus może gubić liście z wielu powodów, w tym niewłaściwej pielęgnacji, zmian temperatury, przeciągów, niewłaściwego podlewania, zbyt suchej lub zbyt wilgotnej ziemi, niewłaściwego nawożenia, zbyt długiego pozostawania w tej samej ziemi, zakurzenia, oraz ataku szkodników lub chorób.
 • Jakie stanowisko jest najlepsze dla fikusa benjamina?

  Fikus preferuje jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie słońce na południowym oknie. Zmiany miejsca mogą powodować zrzucanie liści.
 • Jakie są wymagania temperaturowe fikusa benjamina?

  Optymalna temperatura dla fikusa to 20-24ºC, a temperatura nie powinna spadać poniżej 13-15ºC. Fikus jest wrażliwy na przeciągi i bliskość kaloryferów.
 • Jak prawidłowo podlewać fikusa benjamina?

  Fikus wymaga umiarkowanego podlewania, tak aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Należy unikać zarówno przesuszenia, jak i przelania.
 • Jak nawozić fikusa benjamina?

  Fikus nawozi się regularnie w sezonie raz na 2 tygodnie, najlepiej nawozem wieloskładnikowym mineralnym na przemian z nawozem organicznym.
 • Jak często przesadzać fikusa benjamina?

  Młode rośliny przesadza się od razu po zakupie do nowej, większej doniczki, a później co roku, a starsze co 2-3 lata, wymieniając wierzchnią warstwę podłoża.
 • Co robić w przypadku ataku szkodników lub chorób?

  W przypadku ataku szkodników lub chorób należy ograniczyć podlewanie, wymienić wierzchnią warstwę podłoża i zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które do tego prowadzą
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które do tego prowadzą
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Mariola

23-11-2021 10:46

A ja w kwietniu wyprowadzam fikus na balkon nasłoneczniony do południa, i on wtedy wariuje. Nie traci ani jednego listka za to wypuszcza dziesiątki nowych. Zakopuję w jego ziemię obierki z jarzyn, które nawożą ziemię. Natomiast już w listopadzie zimuje w pokoju przy oknie i niestety ...

Gość JADWIGA

26-10-2021 18:55

fikus traci liscie jak za duzo mu podlewamy , tylko i wylacznie , zadne przestawianie , czy przeciagi mu nie szkodza , tylko za duza ilosc wody

Gość Roślina żart

16-08-2021 19:09

W którym momencie ta roślina jest prosta w uprawie? Wystarczy koło niej pierdnąć, a zgubi kolejne liście. Nonsens

Gość Marta

14-06-2021 06:21

Po przeczytaniu tego artykułu doszłam do wniosku, że lepiej fiskusa zastąpić czym innym

Gość Agata

12-04-2021 06:16

Mam 2 w domu i ocenie ewidentnie nie lubią. Dla mnie te kwiaty sa mega trudne w opiece. Non stop gubią liście

Gość Kasia

10-10-2020 17:06

Piszecie, że łatwy w uprawie, a przyczyn gubienia liści jest tyle, że głowa boli 🙂

Pokaż wszystkie komentarze