Fikus usechł, zrzucił liście i trafił do kosza? Tylko w ten 1 sposób sprawdzisz, czy możesz go uratować

Liście fikusa na ręku ogrodnika, a w tle uschnięta roślina

Mi również zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się problemy z roślinami. Początkowo, gdy tylko zaczynałam swoją przygodę z roślinami, potrafiłam uśmiercić niemal każdą z nich. Przelewałam je lub wysychały, gdy zapomniałam o nich na kilka tygodni. Jedynymi, które doskonale radziły sobie w moim otoczeniu to grubosze, które znosiły takie ekstremalne warunki. Niestety, i jeden z nich musiał trafić niezwłocznie do kosza, gdy tylko zaatakowała go choroba grzybowa z częstszego przelewania.

Posłuchaj
00:00
10

Doświadczonym ogrodnikom również przydarzają się błędy, które prowadzą do obumierania rośliny. Znam historie, że nawet najlepiej pielęgnowana roślina zakończyła swój żywot. Nie na wszystkie sytuacje będziemy przygotowani. Jednak warto się upewnić, czy od razu powinna być wyniesiona na śmietnik. Dając jej szansę na drugie życie może rozrosnąć się jeszcze bardziej i wypuścić nowe, zdrowsze kłącza.

Co zrobić, aby upewnić się, że roślina jeszcze żyje i wypuści nowe pędy? Sprawdzona technika

Technikę poznałam od doświadczonego działkowca, który przekazał mi ją od swojego dziadka. Wiedział, kiedy roślina będzie mogła uzyskać nowe życie. Wystarczy, ze zerknął i już był w stanie ocenić, co należy zrobić. Weźcie w dłonie drobny nożyk lub nożyczki.

Wybierzcie gałązkę i natnijcie ją tak, aby sprawdzić, jak wygląda środek. Gdy delikatnie obskrobując, pojawi się brązowy patyczek, niestety obumarła. Jeżeli natomiast pojawiło się zielone wnętrze z wyciekającym sokiem, macie ogromną szansę, ze roślina odżyje!

Przesadźcie ją do nowego podłoża i zapewnijcie jak najlepsze warunki rozrostu sprawdzając, czy nie ma na niej chorób grzybowych.

Do jakich roślin można zastosować tę technikę?

Jak się okazuje, ta technika jest bardzo uniwersalna. Nie jest jedynie wyznacznikiem tego, czy wasz fikus przeżył, czy też nie, możecie upewnić się także u innych okazów. Podpowiem wam, gdzie sprawdzi się najlepiej - ja również korzystam z tego w ich przypadku:

  • cytrusy - młode gałązki drobnych mandarynek czy cytryny są bardzo często wykorzystywane do ozdoby kuchni czy pokoju. Nie zawsze jednak możemy dać im idealne warunki i szybko więdną lub gniją,
  • klerodendron - to przepiękna i wymagająca roślina, która może mienić się wieloma barwami - od białych kielichów zakończonych czerwonymi płatkami po różowe kwiaty,
  • hibiskus - to jedna z tych roślin, która jest nam znana raczej pod postacią suszonych płatków w herbatach owocowych. Do rozrostu potrzebuje próchniczej ziemi, która idealnie wspomoże jego rozwój,
  • szeflera - to wdzięczna roślina, która potrzebuje lekko kwaśną ziemię. Najlepiej rośnie w półcieniu, ale może się zdarzyć, że warunki, które jej stworzycie, będą niewystarczające,
  • drzewo oliwne - najchętniej pojawia się na tarasach lub na balkonach. Niestety bardzo szybko można doprowadzić do przelania bryły korzeniowej lub w innym wypadku - do przesuszenia jej.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści