Logo
Logo

Fikus usechł, zrzucił liście i trafił do kosza? Tylko w ten 1 sposób sprawdzisz, czy możesz go uratować

Mi również zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się problemy z roślinami. Początkowo, gdy tylko zaczynałam swoją przygodę z roślinami, potrafiłam uśmiercić niemal każdą z nich. Przelewałam je lub wysychały, gdy zapomniałam o nich na kilka tygodni. Jedynymi, które doskonale radziły sobie w moim otoczeniu to grubosze, które znosiły takie ekstremalne warunki. Niestety, i jeden z nich musiał trafić niezwłocznie do kosza, gdy tylko zaatakowała go choroba grzybowa z częstszego przelewania.

Doświadczonym ogrodnikom również przydarzają się błędy, które prowadzą do obumierania rośliny. Znam historie, że nawet najlepiej pielęgnowana roślina zakończyła swój żywot. Nie na wszystkie sytuacje będziemy przygotowani. Jednak warto się upewnić, czy od razu powinna być wyniesiona na śmietnik. Dając jej szansę na drugie życie może rozrosnąć się jeszcze bardziej i wypuścić nowe, zdrowsze kłącza.

Co zrobić, aby upewnić się, że roślina jeszcze żyje i wypuści nowe pędy? Sprawdzona technika

Technikę poznałam od doświadczonego działkowca, który przekazał mi ją od swojego dziadka. Wiedział, kiedy roślina będzie mogła uzyskać nowe życie. Wystarczy, ze zerknął i już był w stanie ocenić, co należy zrobić. Weźcie w dłonie drobny nożyk lub nożyczki.

Wybierzcie gałązkę i natnijcie ją tak, aby sprawdzić, jak wygląda środek. Gdy delikatnie obskrobując, pojawi się brązowy patyczek, niestety obumarła. Jeżeli natomiast pojawiło się zielone wnętrze z wyciekającym sokiem, macie ogromną szansę, ze roślina odżyje!

Przesadźcie ją do nowego podłoża i zapewnijcie jak najlepsze warunki rozrostu sprawdzając, czy nie ma na niej chorób grzybowych.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Do jakich roślin można zastosować tę technikę?

Jak się okazuje, ta technika jest bardzo uniwersalna. Nie jest jedynie wyznacznikiem tego, czy wasz fikus przeżył, czy też nie, możecie upewnić się także u innych okazów. Podpowiem wam, gdzie sprawdzi się najlepiej - ja również korzystam z tego w ich przypadku:

  • cytrusy - młode gałązki drobnych mandarynek czy cytryny są bardzo często wykorzystywane do ozdoby kuchni czy pokoju. Nie zawsze jednak możemy dać im idealne warunki i szybko więdną lub gniją,
  • klerodendron - to przepiękna i wymagająca roślina, która może mienić się wieloma barwami - od białych kielichów zakończonych czerwonymi płatkami po różowe kwiaty,
  • hibiskus - to jedna z tych roślin, która jest nam znana raczej pod postacią suszonych płatków w herbatach owocowych. Do rozrostu potrzebuje próchniczej ziemi, która idealnie wspomoże jego rozwój,
  • szeflera - to wdzięczna roślina, która potrzebuje lekko kwaśną ziemię. Najlepiej rośnie w półcieniu, ale może się zdarzyć, że warunki, które jej stworzycie, będą niewystarczające,
  • drzewo oliwne - najchętniej pojawia się na tarasach lub na balkonach. Niestety bardzo szybko można doprowadzić do przelania bryły korzeniowej lub w innym wypadku - do przesuszenia jej.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Fikus usechł, zrzucił liście i trafił do kosza? Tylko w ten 1 sposób sprawdzisz, czy możesz go uratować
Fikus usechł, zrzucił liście i trafił do kosza? Tylko w ten 1 sposób sprawdzisz, czy możesz go uratować
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl