Logo
Logo

Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania

Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i urody naszych roślin domowych. Choć są niewielkie, potrafią wyrządzić spore szkody. Zwalczanie tych intruzów może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne, domowe metody na pozbycie się ich. W artykule podpowiemy, jak rozpoznać obecność tarczników i miseczników oraz jakie działania podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem.

Streszczenie artykułu
Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które mogą stanowić duże zagrożenie dla roślin domowych. Są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Warto znać domowe sposoby na ich zwalczanie, aby chronić swoje rośliny. Pierwszym krokiem jest zawsze dokładna obserwacja rośliny, której stan może wskazywać na obecność szkodników. Tarczniki i miseczniki są niewielkie, ale ich obecność łatwo zauważyć, gdyż powodują deformacje i przebarwienia liści. Są to szkodniki ssące, które żywią się sokiem roślin. W celu zwalczania tych szkodników, można stosować preparaty chemiczne, ale istnieją również naturalne metody. Wśród nich najbardziej skuteczne są: mycie rośliny wodą z dodatkiem płynu do naczyń, przemywanie liści spirytusem, czy też zastosowanie wywaru z czosnku, cebuli lub papryki. Dla zapobiegania pojawieniu się tarczników i miseczników warto regularnie kontrolować stan roślin, a także zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, w tym odpowiednią wilgotność powietrza i podłoża. Przy zastosowaniu tych metod, można skutecznie chronić swoje rośliny domowe przed szkodliwym działaniem tarczników i miseczników.
Spis treści
Co o tarcznikach i misecznikach warto wiedzieć? Dlaczego tarczniki i miseczniki są tak trudne do zwalczenia? Jak i czym zwalczać tarczniki i miseczniki? Zobacz skuteczne preparaty! Jakie domowe sposoby działają na tarczniki i miseczniki?

Tarczniki i miseczniki – groźne szkodniki roślin domowych. Co lubią?

Tarczniki i miseczniki żerują na popularnych roślinach doniczkowych – najczęściej można je spotkać m.in. na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach.

Owady lubią wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. Optymalne dla nich warunki to mocno ogrzewane zimą mieszkania. Z reguły występują na młodych pędach lub spodniej części blaszki liściowej. Wysysają sok z roślin powodując ich osłabienie, stopniowe więdnięcie lub deformacje. W czasie żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) pozostawiają wydzieliny, które mogą prowadzić do infekcji patogenami powodującymi choroby.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Jak wyglądają? Szukaj "miseczek" – tarczek, które zapewniają ochronę

Szkodniki należą do nadrodziny czerwców. Zwykle mają 3-5mm długości. Charakteryzuje je specyficzna, spłaszczona budowa ciała.

 • Posiadają tarczki – twarde, brązowe pokrywy, zapewniające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
 • Owady są bardzo podobne do siebie – różnice ciężko dostrzec gołym okiem.
 • Tarczki u miseczników są integralną częścią ciała (u tarczników można je oddzielić od ciała).
 • Ze względu na taką budowę, organizmy są dość odporne na środki ochrony roślin.

Tarczowniki na pędach i liściach rośliny doniczkowej
Fot. Diaspididae Alhmodeus/Wikimedia Commons ↓
Tarczniki na roślinie nie rzucają się w oczy – są drobne i dopiero przy większym nasileniu dobrze zauważalne.
Grupa tarczowników na pędzie
Fot. Gilles San Martin/Flickr ↓
Grupa tarczników na pędach rośliny.
Zbliżenie tarczki tarczownika
Fot. Jacopo Werther/Wikimedia Commons ↓
Zbliżenie pojedynczego tarcznika na roślinie.

Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników

Zwalczanie chemiczne tarczników i miseczników jest niezastąpione w ochronie roślin przed tarcznikami i misecznikami, ponieważ naturalne środki często bywają zbyt słabe. Preparaty te można podzielić na kontaktowe – działają bezpośrednio w kontakcie z owadem, lub systemiczne – przenikając do wnętrza roślin, chronią je od środka, co jest szczególnie ważne w przypadku tarczników i miseczników ukrywających się pod osłoną woskową.

Regularne monitorowanie i stosowanie chemii zgodnie z zaleceniami producenta minimalizuje ryzyko szkód i zapewnia zdrowy rozwój roślin.

Domowe sposoby ochrony roślin przed tarcznikami i misecznikami

Jeśli chodzi o domowe sposoby na szkodniki okazuje się, że tarczniki najefektywniej usuwać ręcznie. Owada można oderwać od liścia lub pędu patykiem, wykałaczką, a nawet paznokciem. Zabieg oczyszczania roślin należy przeprowadzić kilkukrotnie, w odstępach 1-2 tygodniowych.

Dodatkowo rośliny można opryskać np. domowymi preparatami z czosnku lub pokrzywy. Jednak trzeba pamiętać, że to działanie profilaktyczne i w przypadku żerowania owadów rzadko jest skuteczne. Ekologiczne preparaty należy traktować jako środki dodatkowe w planie walki z tarcznikami i misecznikami.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Schildläuse an Zitruspflanze/4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcia w tekście: Scale insect Jacopo Werther/CC BY 2.0/Wikimedia CommonsGilles San Martin Flickr/CC BY-SA 2.0Diaspididae_Alhmodeus/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to są tarczniki i miseczniki oraz dlaczego są groźne?

  Tarczniki i miseczniki to szkodniki, które osłabiają rośliny domowe, wysysając z nich soki, co w następstwie może prowadzić do kolejnych chorób i infekcji patogenami.
 • Na jakich roślinach najczęściej żerują tarczniki i miseczniki?

  Szkodniki te najczęściej występują na fikusach, jukach, dracenach, filodendronach, cytrusach i palmach, zwłaszcza w ciepłych i suchych warunkach.
 • Jakie warunki sprzyjają rozwojowi tarczników i miseczników?

  Preferują one wysokie temperatury i niską wilgotność, co czyni ogrzewane zimą mieszkania idealnym środowiskiem dla ich rozwoju.
 • Dlaczego tarczniki i miseczniki są trudne do zwalczenia?

  Posiadają ochronne tarczki, które utrudniają działanie środków ochrony roślin, a ich spłaszczona budowa dodatkowo zwiększa odporność na chemikalia.
 • Jakie są skuteczne metody chemicznego zwalczania tarczników i miseczników?

  Stosowanie preparatów kontaktowych i systemicznych, które działają bezpośrednio na owady lub przenikają do wnętrza roślin, zapewnia skuteczną ochronę.
 • Jakie domowe sposoby można zastosować do ochrony roślin przed tarcznikami i misecznikami?

  Ręczne usuwanie owadów oraz opryskiwanie roślin ekologicznymi preparatami z czosnku, cebuli lub pokrzywy może być pomocne, choć często mniej skuteczne niż chemiczne metody.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania
Tarczniki i miseczniki: skuteczne sposoby zwalczania
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi