Czosnek w ochronie roślin | Przepisy na preparaty przeciwko chorobom i szkodnikom!

Czosnek w ochronie roślin - przepisy na naturalne preparaty i opryski

Walory smakowe oraz właściwości lecznicze czosnku są znane od wielu lat. Nic więc dziwnego, że na stałe zagościł w naszej kuchni. Niewiele osób jednak docenia rolę czosnku w ogrodzie, a jego możliwości są naprawdę wielkie. Sprawdź, jak wykorzystać to warzywo w walce ze szkodnikami oraz chorobami roślin. 

Posłuchaj
00:00
21

Czosnek zamiast chemicznych preparatów

Czosnek charakteryzuje się bogactwem związków organicznych. Wszystkie części tej rośliny zawierają mnóstwo składników odżywczych i mineralnych, ale to właśnie w ząbkach jest ich najwięcej. Czosnek jest przede wszystkim bogaty w witaminy A, C, PP oraz z grupy B. W ząbkach można znaleźć też duże ilości, żelaza, magnezu, sodu i fosforu. 

Jednak najważniejszych składnikiem czosnku, który ma ogromny wpływ na ogrodnictwo jest olejek lotny. W jego składnie można znaleźć allinę (po roztarciu zmienia się w bakteriobójczą allicynę), salinę o działaniu przeciwzapalnym, amoniak (doskonale zwalcza szkodniki), a także trójsiarczki alkilowa i metylowe, które wykazują działanie antybiotyczne. 

To wszystko sprawia, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem i może stać się doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami, a także chorobami roślin. Szczególnie popularny jest wśród osób, które troszczą się o środowisko. Bywa więc często stosowany jako zamiennik agresywnych, toksycznych i chemicznych środków ochrony roślin.

Czosnek nie ma aż tak silnego działania jak chemiczne preparaty, ale jest o wiele bardziej bezpieczny nie tylko dla nas i roślin, ale też owadów zapylających i pożytecznych mikroorganizmów. W dodatku jest to znacznie tańsza metoda niż stosowanie specjalistycznych, chemicznych preparatów.

PROBIO OGRÓD z czosnkiem
PROBIO OGRÓD
To moc ekstraktu z czterech naturalnych składników – czosnku, chilli, kurkumy i imbiru. Działa zarówno prewencyjnie, odstraszając szkodniki i zapobiegając chorobom, a także interwencyjnie w przypadku zaatakowania rośliny przez szkodniki takie jak: mszyce, mączliki, mrówki, gąsienice i wiele innych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
BIOCHRON z czosnkiem
BIOCHRON
To w pełni naturalny preparat przeciw kleszczom, komarom, meszkom i innym owadom, które doskwierają nam podczas pobytu na łonie natury. Jest środkiem gotowym do użytku bez rozcieńczania do stosowania na trawnik, drzewa, krzewy, wokół altan i zewnętrznych ścian budynków oraz wewnątrz pomieszczeń gospodarskich (na górne partie ścian i sufity).
KUP W NASZYM SKLEPIE

Przepisy na naturalne preparatu z czosnku | Zrób je sam!

Czosnek można wykorzystać w ogrodzie na kilka sposobów. Warto jednak pamiętać, że naturalne preparaty nie są tak silne jak chemiczne. Nie wolno więc czekać z opryskami do czasu aż choroby lub szkodniki całkowicie zaatakują rośliny. Trzeba zacząć działać znacznie wcześniej. Preparaty przygotowane z czosnku najlepiej sprawdzają się jako środki profilaktyczne. Dlatego najlepiej stosować je jeszcze przed pojawieniem się infekcji lub zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów.

Wywar z czosnku 

W rolnictwie ogromną popularnością cieszy się wywar z czosnku, który chroni rośliny przed chorobami bakteryjnymi. W dodatku jego zapach świetnie odstrasza mszyce. Jest on całkowicie bezpieczny, bardzo skuteczny, a w dodatku łatwy do przygotowania. 

Składniki
8-10 średniej wielkości główek czosnku, 2 l wody, najlepiej deszczówki.

Przygotowanie
Główki czosnku pokroić bez wcześniejszego obierania. Następnie dodać do 2 litrów wody i gotować przez 20-30 minut na wolnym ogniu. Pozostawić do ostygnięcia i odcedzić. Gotowy wywar należy rozcieńczać w proporcjach 1l mikstury na 10l wody. Wywar można przechować przez 2 miesiące od jego przyrządzenia. Natomiast najlepiej stosować go co 4-5 dni do momentu ustąpienia objawów.

Wyciąg z czosnku

Innym sposobem wykorzystania czosnku w ogrodnictwie jest przygotowanie wywaru. Taki preparat świetnie sprawdza się w walce przeciwko mszycom. Można go stosować zarówno na rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe.

Składniki
100 gram ząbków czosnku, 5 litrów wody.

Przygotowanie
Ząbki czosnku należy rozgnieść i zalać wodą. Następnie należy odstawić na dobę w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie można już stosować preparat do walki z mszycami. 

Gnojówka z czosnku 

Czosnek świetnie nadaje się też do przygotowania gnojówki. Taki preparat po rozcieńczeniu doskonale sprawdzi się jako środek wzmacniający system korzeniowy roślin. Często bywa stosowany w przypadku malin, truskawek, róż, porzeczek, a także pomidorów. Z kolei nierozcieńczonej gnojówka bywa stosowana do odstraszania połyśnicy marchwianki. 

Składniki
100 gram rozgniecionych ząbków lub 500 gram liści i łusek, 10 litrów wody.

Przygotowanie
Rozgniecione ząbki lub liście i łuski zalewamy wodą. Następnie odstawiamy do sfermentowania i preparat gotowy. 

Inne sposoby na zastosowanie czosnku w ochronie roślin

Czosnek można wykorzystać jako uprawę współrzędną. Bezpośrednie sąsiedztwo tej rośliny również może wpływać na jakość upraw. Warto więc pamiętać, że czosnek posadzony obok truskawek ograniczy występowania – roztocza truskawkowego, w pobliżu porzeczek – wielkopąkowca porzeczkowego, a w pobliżu marchwi – połyśnicę marchwiankę. Dlatego jeżeli zamierzasz uprawiać czosnek, to warto go posadzić obok tych roślin. 

Innym sposobem wykorzystania czosnku w ogrodzie jest wkładanie ząbków do jamek nornicy. W ten sposób możemy odstraszyć gryzonia i zyskać spokój.

Obrane i ponacina ząbki czosnku można również włożyć do doniczki ze storczykiem, aby chronić go przed pojawieniem się chorób grzybowych i bakteryjnych, a także szkodników.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe:  Denis Trofimov / Dreamstime

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Czosnek pospolity Alium sativum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści