Logo
Logo

Oprysk z czosnku na mszyce – 3 przepisy na domowe preparaty!

Mszyce zazwyczaj pojawiają się w maju, a później w lecie. Szybko się rozprzestrzeniają, przez co są bardzo niebezpiecznym szkodnikiem i w krótkim czasie mogą zaatakować wiele roślin. Żerując na młodych częściach roślin, doprowadzają do ich osłabienia, a w skrajnych przypadkach nawet do obumarcia. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby walkę z tym szkodnikiem rozpocząć jak najszybciej. Jednym z naturalnych sposobów jest czosnek na mszyce. Jak go stosować? Dlaczego należy zwalczać mszyce? 

Spis treści
Jak czosnek działa na szkodniki?
Jak przygotować preparaty z czosnku na mszyce?

Mszyce to małe pluskwiaki, które wysysają soki z młodych części roślin głównie pędów, liści i kwiatostanów. Dodatkowo pozostawiają lepką maź (spadź), która pokrywa rośliny i ułatwia rozwój chorobom grzybowym. Działanie tych małych insektów mocno osłabia roślinę i może doprowadzić do zahamowania wzrostu i kwitnięcia, a co za tym idzie również słabych lub całkowitego braku plonów.

Duża liczba mszyc może doprowadzić do obumarcia rośliny. Co gorsza, mszyce mogą pojawić się prawie na wszystkich roślinach ogrodowych i doniczkowych. Chętnie żerują na roślinach ozdobnych i jadalnych w stosunkowo krótkim czasie niszcząc ogród. 

Jak zwalczać szkodniki czosnkiem?

Czosnek to jedna z najpopularniejszych roślin stosowana w ogrodzie do walki z różnymi problemami. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym oraz silnemu zapachowi, którego nie lubią owady, jest bardzo skuteczny. Co więcej, jest to sposób tani, łatwo dostępny i w pełni ekologiczny.

Czosnek może być wykorzystany do walki z różnymi ogrodowymi szkodnikami: mszycami, przędziorkami, skoczkami, mączlikami, czy miodówkami. W tym celu należy sporządzić wywar lub napar z czosnku, a następnie wykorzystać go do oprysków, które należy robić codziennie, aż mszyce wyniosą się z naszego ogrodu. Czosnek można też stosować profilaktycznie, spryskując rośliny raz na tydzień, aby nie pojawiły się insekty.  

Preparat z czosnku ma mszyce
Preparat z czosnku ma mszyce
Probio Ogród Czosnek & Chilli to moc ekstraktu z czterech naturalnych składników – czosnku, chilli, kurkumy i imbiru. Działa zarówno prewencyjnie, odstraszając szkodniki i zapobiegając chorobom, a także interwencyjnie w przypadku zaatakowania rośliny przez szkodniki takie jak: mszyce, mączliki, mrówki, gąsienice i wiele innych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Przepisy na preparaty z czosnku

Wywar z czosnku  
Najprostszym sposobem jest zalanie 25 ząbków czosnku (obranych i drobno posiekanych) 1 litrem wody. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić na 15 minut. Po tym czasie ponownie wszystko trzeba dokładnie wymieszać, a następnie przecedzić i gotowe! Teraz wystarczy dodać 1 litr wody i obficie spryskać rośliny pokryte mszycami. Trzeba pamiętać, że taki wywar należy zużyć w ciągu tego samego dnia.  

Wyciąg z czosnku  
100 g obranego i posiekanego czosnku, należy zalać 5 litrami chłodnej wody i odstawić na 24 godziny. Po odcedzeniu można go wykorzystać do oprysków. Należy to zrobić w ciągu jednego dnia. Wyciąg można przechowywać w lodówce przez miesiąc, ale trzeba pamiętać, że z każdym dniem będzie on tracił swoją moc.  

Napar z czosnku  
Największą zaletą naparu jest fakt, że można go przechowywać nawet przez 3 miesiące. Chcąc uzyskać napar, należy gotowy wyciąg z czosnku doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie można go wystudzić i przelać do butelek lub słoików, a następnie odstawić w chłodne i ciemne miejsce.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Deposirphotos oraz Pixabay

Autor
Oprysk z czosnku na mszyce – 3 przepisy na domowe preparaty!
Oprysk z czosnku na mszyce – 3 przepisy na domowe preparaty!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz