Logo
Logo

Naturalny oprysk z czosnku na pomidory | Jak przygotować? Jak stosować?

Oprysk z czosnku na pomidory jest skutecznym i naturalnym sposobem zwalczania szkodników i chorób, z którymi mogą mieć do czynienia ogrodnicy. Czosnek jest naturalnym środkiem odstraszającym owady, a wywar z niego może być używany do oprysków zwalczających choroby.

Jak przygotować naturalny preparat z czosnku do opryskiwania pomidorów?

Przygotowanie takiego naturalnego oprysku jest przy tym bardzo proste, a wszystkie składniki, jakich potrzebujesz, to czosnek (około 200g), 10 litrów wody, trochę octu jabłkowego (opcjonalnie) i soku z cytryny (również opcjonalnie).

Z tych składników możesz przygotować wyciąg lub wywar. Wywar powstaje przez gotowanie, a wyciąg przez odstawienie połączonych składników na jakiś czas. Oba domowe preparaty są tak samo skuteczne, jednak wyciąg jest bardziej trwały i może być dłużej przechowywany. 

Aby przygotować wywar, czosnek przeciśnij przez praskę. Następnie dodaj go do wody lub octu. Możesz również dodać sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Następnie zagotuj tę miksturę i gotuj ją przez kilka minut, aż powstanie gęsty wywar. Wyciąg z kolei powstaje przy użyciu tych samych składników. Czosnek zalany wodą z opcjonalnym dodatkiem octu i soku z cytryny odstawia się na około dobę. Następnie należy przelać zawartość przez sito i tak uzyskany czysty wyciąg stosuje się tak samo, jak wywar. 

Ogrodowe Pasje / YouTube


 
 

Jak stosować opryski z czosnku?

Aby opryskać pomidory roztworem czosnku, będziesz potrzebować opryskiwacza. Umieść w nim miksturę i opryskuj pomidory, aż dokładnie je pokryjesz. Jeśli występuje szkodnik lub choroba, zalecane jest opryskiwanie roztworem co 7-10 dni, ale niektórzy stosują go nawet częściej. Upewnij się, że pomidory są dokładnie i często pokryte roztworem, aby zminimalizować szkody. Najlepiej spryskiwać je, zanim słońce wzejdzie, albo po tym, jak zajdzie, tak żeby pomidory zdążyły wyschnąć, zanim znajdą się w pełnym słońcu. 

Taki zabieg jest wysoce skuteczny i może być stosowany wiele razy w ciągu roku. Wielką jego zaletą jest brak toksyczności dla roślin i ich otoczenia. Podczas gdy sztuczne, chemiczne opryski składają się często z substancji, które nie są metabolizowane przez rośliny i zbierają się w ich tkankach trafiając potem na nasz talerz, to taki naturalny oprysk nie zagraża zdrowiu warzyw i innych roślin, które mogą go zmetabolizować. 

Oprysk czosnkowy na pomidory może być używany do zwalczania szkodników, takich jak mszyce i przędziorki. Jest on też bardzo skuteczny w walce z chorobami roślin wywołanymi przez grzyby i bakterie.

Gotowy wyciąg z czosnku
Gotowy wyciąg z czosnku
Bioczos to płynny wyciąg z czosnku – w pełni naturalny preparat ochronny. Idealny jako dodatek do mydła potasowego. Badania zlecone przez firmę Himal potwierdziły działanie ekstraktu z czosnku na choroby roślin takie jak: szara pleśń, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, mokra zgnilizna, bakteryjna cętkowatość, bakteryjna kanciasta plamistość. Czosnek eliminuje również szkodniki takie jak: mszyca, połyśnica marchwianka, pchełka, śmietka kapuściana, wielkopąkowiec, brudnica mniszka, brudnica mniszka, mączlik szklarniowy, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, tantniś krzyżowiaczek, ochojnik, przędziorek, miodówka i inne.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak przygotować gnojówkę z czosnku?

Uzupełnieniem oprysku z czosnku może być też przygotowana z niego gnojówka, którą podlewa się rośliny. Aby ją przygotować, trzeba zalać około 80 g czosnku dziesięcioma litrami wody i odstawić miksturę do fermentacji na około 3 tygodnie. Gdy proces się już dopełni, rozcieńcza się ją wodą w proporcji 1:10. Takim preparatem podlewa się rośliny, nie zaprzestając też stosowania oprysków z czosnku. 

Gnojówka z czosnku jest doskonałym źródłem makro- i mikroelementów, ale także uodparnia ona pomidory na wiele trapiących je chorób.

 
 

Podsumowanie

Powyższe receptury są w stanie skutecznie zastąpić w ogrodzie lub na działce pestycydy i środki grzybobójcze, zwłaszcza wtedy, gdy choroby jeszcze nie wystąpiły, skutecznie im zapobiegając. Powinny sobie też poradzić wtedy, gdy objawy chorób już się pojawią, chociaż w niektórych przypadkach może być wtedy konieczne sięgnięcie również i po profesjonalne preparaty. 

Warto przy tym mieć na działce lub w ogrodzie uprawę czosnku do celów przyrządzania oprysków i gnojówki. Cennym surowcem jest także sam szczypiorek z czosnku, z którego można przyrządzić gnojówkę, zalewając go 10 l wody. Takie czosnkowe zabiegi stosowane są na wielu plantacjach rolnictwa organicznego z bardzo wysoką skutecznością.  

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż – LoggaWiggler, stevepb / Pixabay

Autor
Naturalny oprysk z czosnku na pomidory | Jak przygotować? Jak stosować?
Naturalny oprysk z czosnku na pomidory | Jak przygotować? Jak stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin